مختاری به مهر خبر داد:

اصلاح و جایگزینی سالانه 3 هزار هکتار باغ سیب در آذربایجان غربی

شناسهٔ خبر: 2161215 -
ارومیه – خبرگزاری مهر: رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از اجرای طرح اصلاح و جایگزینی باغات جدید در استان خبر داد و گفت: این طرح سالانه درسطح 2 الی 3 هزارهکتاراز باغات سیب استان اجرا می شود.

علی مختاری در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه مدرنیزه کردن باغها سبب افزایش تولید و کاهش هزینه های تولید می شود اظهارداشت: پیش بینی می شود حدود 300 هزارتن ریزش محصول سیب صنعتی در سال جاری دراستان داشته باشیم که در حال حاضر قیمت فروش آن بین 18 هزار ریال تا 2 هزار ریال در نوسان است.

وی ادامه داد: تسهیلات اعتباری در قالب طرح توسعه باغات جهت احداث باغات جدید و اصلاح باغات درجه 2 و تسهیلات هزینه جاری جهت عملیات داشت و برداشت به باغداران متقاضی پرداخت می گردد که میزان این تسهیلات با توجه به نوع طرح و زمان اجرا متفاوت است.

مختاری مشکل بازار پس از تولید را چالش بزرگ بخش کشاورزی آذربایجان غربی عنوان کرد و افزود: پایین بودن قیمت فروش محصول نسبت به هزینه ها ی تولید آن ، نامشخص بودن وضعیت صادرات ، بالابودن هزینه های تولید و پائین بودن توان مالی باغداران و همچنین ریزش‌های قبل از برداشت محصول از مهمترین مشکلات باغداران استان به شمار می رود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی یاد آور شد: سال گذشته بیش از یک میلیون و 200 هزار تن سیب از باغ های استان برداشت شد اما امسال با توجه به سرمازدگی دیر درس بهاره و سال آوری ژنتیکی این محصول شاهد کاهش 300 الی 400 هزار تنی سیب در استان خواهیم بود .

وی با بیان اینکه سیب از مهمترین محصولات باغی آذربایجان غربی است ، اضافه کرد : باغ های سیب در همه شهرهای استان وجود دارد ولی ارومیه با اختصاص 45 درصد از این باغ ها در رتبه اول است و شهرهای سلماس ، مهاباد ، اشنویه ، نقده و میاندوآب بعد از آن قرار دارند .

مختاری گفت: نزدیک به 650 هزارتن از محصول به صورت تازه خوری مصرف می شود که در بازارهای داخلی و خارجی بفروش می رسد و یا در سردخانه های استان ذخیره سازی  شده و بقیه جذب صنایع تبدیلی می شود.

 

 

 

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
1 + 16 =