ممبینی:

دوره آموزشی روشهای شنیداری و کلامی ویژه دانش آموزان استثنائی در اهواز برگزار می شود

شناسهٔ خبر: 2178068 -
اهواز – خبرگزاری مهر: مدیر آموزش و پرورش استثنایی استان خوزستان گفت: دوره آموزشی AVT ( روش شنیداری – کلامی ) ویژه دانش آموزان استثنائی به مدت دو روز در اهواز برگزار می شود.

علی ممبینی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: اداره آموزش و پرورش استثنایی خوزستان در این دوره که در روزهای پنج شنبه و جمعه این هفته در محل سالن اداره آموزش و پرورش استثنایی استان خوزستان واقع در خیابان مرداد شرقی کیانپارس برگزار می شود میزبان گروه آسیب دیده شنوایی آموزش و پرورش، مربیان مراکز خانواده و کودک، اعضای تیم مرکز کاشت حلزون خوزستان و جمعی از کارشناسان و مدرسان دانشکده توانبخشی جندی شاپور است.

وی افزود: این دوره پیش از این در چهار استان دیگر برگزار شده که منجر به موفقیتهای چشمگیری در زمینه توانبخشی و آموزش دانش آموزان آسیب دیده شنوایی شده است.

ممبینی تصریح کرد: امید است که با برگزاری این دوره و کاربردی کردن آموزشهای آن بتوان گام موثری در روند آموزش دانش آموزان آسیب دیده شنوایی و به خصوص بهبود وضعیت گفتاری آنان برداشت.

مدیر آموزش و پرورش استثنایی استان خوزستان یادآور شد: روش شنوایی – کلامی ( AVT ) پیامد طبیعی پیشرفتهای اخیر در دانش، مهارت و فناوری است. با استفاده از سمعک های پیشرفته ی امروزی و پروتزهای کاشت حلزون، بیشتر کودکان کم شنوا می توانند از طریق گوش دادن به گفتار دست پیدا کنند. رسالت AVT کمک به کودکان کم شنوا در استفاده از توانایی گوش دادن و شنیدن برای برقراری ارتباط گفتاری است.

وی بیان کرد: روش شنوایی کلامی ( AVT ) بر مجموعه ای از اصول منطقی و اساسی بنا نهاده شده است. رعایت این اصول در آموزش کودکان کم شنوا و حداکثر استفاده از باقی مانده شنوایی برای رشد مهارتهای گوش دادن و صحبت کردن ضروری است. هدف AVT آموزش و رشد کودکان کم شنوا در شرایط طبیعی و کسب استقلال است و این روش درمانی بر اساس اصولی از جمله: تشخیص زود هنگام کم شنوایی با در برنامه های غربالگری شنوایی، راهبری کامل و جامع پزشکی و شنوایی شناسی شامل استفاده از سمعک، کاشت حلزون یا دیگر وسایل کمک شنوایی، راهنمایی، مشاوره و حمایت از والدین و پرستار کودک و کمک به آنها در درک بهتر تأثیرات کم شنوایی بر کل خانواده است.

ممبینی در ارتباط با سایر اصول این روش گفت: آموزش کودک کم شنوا در استفاده از مهارت گوش دادن برای رشد مهارتهای ارتباطی و اجتماعی، رشد و توسعه مهارتهای شنوایی – کلامی کودک در آموزش های انفرادی، آموزش کودک در پایش صدای خود و دیگران برای افزایش وضوح گفتار، تمرکز بر الگوهای طبیعی رشد مهارتهای گوش کردن، زبان، گفتار و شناخت برای شکل گیری ارتباط طبیعی، ارزیابی مداوم پیشرفت کودک در زمینه های فوق و تغییر در برنامه آموزشی در صورت لزوم و کمک به تسهیل نیازهای اجتماعی و آموزشی کودکان در کلاسهای درس عادی نیز از جمله اصول روش درمانی AVT به شمار می رود.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
3 + 12 =