کزازی:

یلدا شب زاده شدن "مهر" است/ طولانی ترین انتظار برای دمیدن خورشید

شناسهٔ خبر: 2200191 -
استاد میرجلالدین کزازی گفت: یلدا شب زاده شدن مهر و طولانی ترین انتظار برای دمیدن خورشید است که ایرانیان با گسترانیدن خوان یلدا آن را زنده نگاه می دارند.

استاد میرجلالدین کزازی در گفتگو با خبرنگار مهر از کرمانشاه اظهار داشت: معنای یلدا گویای زادن و زاده شدن است و از آن روی نخستین شب دی ماه بدین نام خوانده شده است که کهن ایرانیان باورشان به زاده شدن مهر در چنین روزی است.

کزازی گفت: مهر یا همان میترا، ایزد پیمان دوستی در تاریخ ایرانیان است.

این استاد ادبیات ایران ادامه داد: مهر یا میترا نمودهای مختلفی در تاریخ ایران دارد اما به هر روی شب نخست دی به عنوان یلدا از میان تازش ها و کشاکش ها به دوران حاضر رسیده است و ما بر سر خوان یلدا همچنان نشانه های آئین مهر را که یکی از نمودهایش خورشید است می بینیم.

کزازی با اشاره به اینکه هندوانه در سالهای اخیر به سفره یلدای ایرانیان افزوده شده است گفت: بر سر خوان یلدای ایرانیان نمادهای خورشید دیده می شود که انار به عنوان آفریده ایی که در رنگ و شمایل به خورشید می زند نمونه ای از آنهاست.

وی یکی دیگر از دلایل بزرگداشت آئین یلدا را بلندترین شب سال بودن آن عنوان کرد و گفت: در این شب انتظار برای بر آمدن خورشید طولانی است و به همین دلیل هیجان برای دیدن آن زیاد می شود و ایرانیات تا صبح به انتظار خورشید می نشینند.

کزازی با اشاره به رسم خوردن خشکبار و آجیل در شب یلدا گفت: ایرانیان با آراستن خوان یلدا به دانه های خشک بخشش های مهر را به جهان ستایش می کردند.

برچسب‌ها

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 4 =