مشارکت سمن ها در رفع آسیب های اجتماعی زنان تاثیرگذار است/ بی توجهی به نیمی از سرمایه کشور کفران نعمت است

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با تاکید بر استفاده از ظرفیت سازمانهای مردم نهاد در حوزه زنان و جوانان گفت: بی توجهی به نیمی از سرمایه جامعه کفران نعمت و فرصت سوزی است و باید برای استفاده از این فرصت از سازمانهای مردم نهاد در حوزه زنان و جوانان کمک بگیریم و به مشارکت آنها برای حل مشکلات و رفع آسیب های اجتماعی باید امیدوار بود.

به گزارش خبرنگار مهر ، شهیندخت مولاوردی عصر دوشنبه در مراسم تجلیل از بانوان جهادگر شهر تهران که از سوی سازمانهای مردم نهاد شورای شهر برگزار شد با بیان این مطلب گفت: چه بخواهیم و چه نخواهیم زنان نیمی از سرمایه جامعه به حساب می آیند  و من استدعا دارم به این سرمایه توجه ویژه شود چرا که بی توجهی به این سرمایه کفران نعمت و فرصت سوزی در حوزه زنان است.

وی افزود:  باید از سازمانهای مردم نهاد در حوزه زنان و جوانان کمک طلبید تا آنها نیز به یاری ما برای حل مشکلات و رفع آسیب های اجتماعی بیایند چرا که دولت و نظام قطعا بدون کمک آنها موفق نخواهد بود.

به گفته مولاوردی نباید صرفا به برگزاری بزرگداشت های صوری اکتفا کرد و در عمل نیز باید پایبندی خود را به توانایی زنان نشان دهیم

وی با تاکید به صحبت های امام خمینی (ره) در ترسیم جایگاه زنان پس از انقلاب گفت: امام بارها فرمودند که زنان باید در مقدرات اساسی کشور دخالت کنند و این صحبت حجت را بر همگان برای استفاده از توانایی های زنان تمام می کند.

مولاوردی ادامه داد: حضرت فاطمه (س) به عنوان الگوی بشریت به همه ابعاد همچون مادر مهربان و همسر فداکار بوده اند زنان ایرانی نیز به پیروی از این الگو دردوران دفاع  مقدس و سازندگی همواره سعی کرده اند نقش خودرا در این عرصه ها به خوبی ایفا کنند و به نوعی نقش آفرینان ملی بودند.

به گفته معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده این ایام فرصتی است برای بازخوانی نقش آفرینان نیز ضمن آنکه در سالی قرار گرفته ایم که نامش را مدیریت جهاد در عرصه اقتصاد و فرهنگ نامیده و پیش از آن نیز رهبر انقلاب بر اقتصاد مقاومتی تاکید کرده اند که قطعا زنان می توانند نقش موثری در این زمینه ها داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: نقش عقل می طلبد و نه اقتضائات مدیریت که از ظرفیت و توانایی زنان در دوران عصر حاضر استفاده نشود زنان بخش مهمی از عزم ملی و مدیریت جهادی هستند.

مولاوردی ادامه داد: در حال حاضر زنان کشورمان در بالاترین سطح ممکن به آموزش و آگاهی و تحصیلات عالیه دست پیدا کرده اند و امروز فرصتی برای خدمت به منافع ملی کشور است امیدواریم به همت نظام و تدبیر مدیران از این سرمایه انسانی به نحو احسن استفاده شود چرا که استفاده بی رویه از ذخایر طبیعی کشور را به راه بی بازگشت خواهد برد.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به تغییر رویکرد در دولت اعتدال گفت: دوره جدید دوره اعتدال و عدالت محوری است و باید در کنار تمام عدالت های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی عدالت جنسیتی نیز برای زنان فراهم شود تا آنان از حقوق متعادل زن و مرد  دست پیدا کنند.

وی عنوان کرد: زنان قطعا در افزایش تولید و پرهیز از مصرف گرایی و مدیریت انرژی نقش بسزایی داشته و آنها می توانند همگام با اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها نقشی مهم در تولید اشتغال ملی، درمان، محیط زیست و در مجموع زیرساخت های عمرانی در خانواده و جامعه داشته باشد.

در ادامه این مراسم الهه راستگو عضو شورای شهر و رئیس ستاد ساماندهی سازمانهای مردم نهاد شهر تهران گفت: در حال حاضر مادران و همسران شهدا و جانبازان نمونه زنان جهادگر برای تحقق اهداف الهی بوده و آنها بوده اند که فرزندان و همسرانشان را به سوی جبهه ها بدرقه می کردند.

وی افزود: امروز با داشتن چنین الگوهایی می توان گفت که کشور ما در زمینه زنان به  الگوی نمونه تبدیل شده اند بر همین اساس بود که شورای شهر تهران از سال 1387 ستاد ساماندهی سازمانهای مردم نهاد شکل داد.

راستگو گفت: بسترسازی و هماهنگی برای بهره مندی مشارکت مردم از جمله وظایف ماست که رهبر انقلاب نیز بارها بر آن تاکید کرده که سازمانهای مردم نهاد مسئولیت سنگینی بر دوششان است.

به گفته راستگو معرفی الگوهای بومی  در حوزه زنان از جمله برنامه های ستاد سازماندهی مردم نهاد است چرا که رهبری نیز به تازگی اعلام کرده عدم الگوبرداری از غرب در مسئله زنان لازم و ضروری و از سوی دیگر باید زن ایرانی در چارچوب اسلامی به دنیا معرفی شود.

در پایان این مراسم از 25 زن فعال شهر تهران در عرصه های مختلف علم، دفاع مقدس، مادران و همسران شهدا و جانبازان تقدیر و تجلیل شد.

مرضیه دباغ نماینده اسبق مجلس از جمله تقدیر شدگان بود که پس از دریافت جایزه خود گفت: از همه مسئولان می خواهیم که زنان را به عرصه عمل بکشانند تا بانوان نیز به افتخار نشسته و راه  برای نسل های بعدی باز شود که این هم شروطی داردکه دولتمردان ما باید آن را رعایت کنند.

در این مراسم احمد مسجد جامعی رییس شورای شهر تهران، معصومه آباد عضو شورای شهر حجت الاسلام ناصحی،  پرویز سروری و لاله افتخاری نماینده مجلس به عنوان مهمانان ویژه دعوت شده بودند.

کد خبر 2275584

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 9 =