پول باشد جشنواره پروین اعتصامی بین‌المللی می‌شود/ تغییر نام برای پرهیز از فمنیستی‌ شدن

شناسهٔ خبر: 2284463 -
دبیر هشتمین جشنواره فیلم پروین اعتصامی برگزاری بخش بین‌الملل این جشنواره را منوط به تامین بودجه و حمایت جدی از سوی مدیران سینمایی در بخش های دولتی دانست.

به گزارش خبرنگار مهر، مازیار رضاخانی دبیر هشتمین جشنواره فیلم پروین اعتصامی در توضیح برگزاری این دوره از جشنواره گفت: 9 سال پیش نخستین جشنواره فیلم پروین اعتصامی با عنوان جشنواره «زنان فیلمساز» برگزار شد اما با گذشت زمان متوجه شدیم این عنوان فضای جشنواره را به سمت فمنیستی شدن پیش می‌برد به همین دلیل تصمیم گرفتیم عنوان این جشنواره را به پروین اعتصامی تغییر دهیم تا هم مقام شاخس پروین اعتصامی را ارج نهیم و هم از فیمنیستی شدن فضای جشنواره جلوگیری کنیم.

وی در ادامه افزود: ضمن اینکه اشعار و فضای ذهنی پروین اعتصامی به هنر، تصویر و سینما نزدیک است. من به خوبی یادم هست در نخستین دوره ای که این جشنواره برگزار می شد زنان انیماتور بسیاری در کشور فعالیت می کردند که براساس اشعار این شاعر بزرگ فضاهای زیبایی را به شکل انیمیشن می ساختند.

رضاخانی با اشاره به وقفه 2 ساله برگزاری این جشنواره گفت: در روند برگزاری جشنواره فیلم پروین اعتصامی به دلیل تغییر مدیریت ها در دولت هایی که در رفت و آمد بودند وقفه ایجاد شد. سال گذشته هم با آمدن دولت روحانی نتوانستبم جشنواره را برگزار کنیم و زمان بسیاری طول کشید تا مدیران در سازمان سینمایی برای برگزاری این جشنواره توجیه شوند ولی خوشبختانه هشتمین دوره از برگزاری این جشنواره با استقبال و حمایت حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی مواجه شد و در این راستا حبیب ایل بیگی مدیرعامل انجمن سینمای جوان نیز کمک های بسیاری به برپایی این دوره از جشنواره کرد.

دبیر هشتمین جشنواره فیلم پروین اعتصامی با تاکید بر اینکه جمع بزرگی از هنرمندان در طول برگزاری این جشنواره همراه این رویداد سینمایی بودند، گفت: مجید مجیدی، محمدرضا اصلانی، رخشان بنی اعتماد، تهمینه میلانی، مینو فرشچی، پوران درخشنده از جمله هنرمندانی هستند که در طول همه این سالها در کنار چشنواره پروین اعتصامی ایستادند و محمدرضا جعفری جلوه هم تنها مدیری بود که با قدرت هم در زمانی که مدیر بود و هم زمانی که مسئولیت اجرایی نداشت کنار جشنواره بود از همین رو از همه این بزرگان مراتب سپاسگذاری را به جا می آورم.

فرناز قیصری‌پور دبیر اجرایی هشتمین دوره برگزاری جشنواره فیلم پروین اعتصامی نیز در این نشست گفت: طبق آماری که در طول همه این سالها جمع آوری شده است 844 فیلمساز زن داریم که حضور همه این فیلمسازان در جشنواره فیلم پروین اعتصامی به ثبت رسیده است.

وی با اشاره به بخش های مختلف این رویداد سینمایی گفت: جشنواره فیلم پروین اعتصامی در دو بخش مسابقه ملی و اگر بودجه تامین شود در مسابقه بین المللی نیز برگزار می شود. در بخش مسابقه ملی آثار در سه حوزه فیلم کوتاه، بلند سینمایی و فیلمنامه برگزار می‌شود. در بخش فیلم کوتاه 5 قسمت داریم که نیلوفر زرین مختص به آثاری است که از سوی زنان با موضوع آزاد ساخته شده است و در این بخش مردان هم می‌توانند با موضوع زنان حضور یابند.

قیصری‌پور در ادامه متذکر شد: همچنین فیلم هایی با موضوعات شعار سال، بنیاد خانواده، اندیشه های پروین اعتصامی نیز در این جشنواره طراحی شده است.

رضاخانی هم در توضیح بخش نیلوفر زرین گفت: هدف از این بخش تمرکززدایی بانوان از دو حوزه کارگردانی و بازیگری و تشویق آنها به فعالیت در حوزه های دیگر سینما است. در واقع قصد داریم زنان را به این نکته آگاه کنیم که در حوزه های دیگری فیلمسازی چون دستیاری، منشی صحنه، تدوین، فیلمبرداری، صدابرداری و ...می توانند فعالیت کنند. ضمن اینکه در هشتمین دوره تصمیم گرفتیم بهترین خبرنگار زن در حوزه فعالیت‌های فرهنگی و هنری را نیز معرفی کنیم.

دبیر هشتمین جشنواره فیلم پروین اعتصامی با اشاره به دلایل افزوده شدن بخش فیلمنامه به این دوره از جشنواره گفت: بخش فیلمنامه برای دومین سال پیاپی است که به این جشنواره افزوده شده و اهدف این است که بر اساس اشعار پروین اعتصامی فیلمنامه هایی نوشته شود.

رضاخانی به بخش بین الملل این جشنواره اشاره کرد و گفت: برگزاری بخش بین‌الملل هشتمین جشنواره فیلم پروین اعتصامی منوط به تامین بودجه و حمایت جدی از سوی مدیران سینمایی در بخش‌های دولتی است و اگر تامین بودجه نشویم این جشنواره را به صورت ملی برگزار می کنیم. البته ناگفته نماند که وجود بخش بین الملل جشنواره می تواند نام و آوازه اعتصامی را به خارج از مرزهای ایران ببرد.

فرناز قیصری پور دبیر اجرایی هشتمین دوره جشنواره پروین اعتصامی در پایان درباره چگونگی حضور فیلمسازان در این رویداد سینمایی گفت: فراخوان این جشنواره امسال به شکل اینترنتی در اختیار فیلمسازان قرار می گیرد و علاقمندان با مراجعه به سایت www.parvineff.ir می توانند ثبت نام کنند. ضمن اینکه مهلت ارسال آثار در بخش مسابقه ملی اول تیرماه و در بخش فیلمنامه 15 مردادماه است.

 هشتمین جشنواره فیلم پروین اعتصامی از تاریخ 22 تا 28 شهریورماه در خانه هنرمندان برگزار می شود.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
1 + 1 =