پرند:

برگزاری اجلاس میراث فرهنگی ناملموس فرصتی برای تقویت "دیپلماسی مهارت" ایران به جهانیان است

شناسهٔ خبر: 2319656 -
اصفهان – خبرگزاری مهر: معاون وزیر تعاون، کار و امور اجتماعی گفت: برگزاری اجلاس و جشنواره بین‌المللی میراث فرهنگی ناملموس، فرصت مناسبی برای تقویت "دیپلماسی مهارت" جمهوری اسلامی ایران به دنیا است.

به گزارش خبرنگار مهر، کوروش پرند ظهر امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه استفاده از دیپلماسی مهارت و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در یک بستر مناسب سیاسی می‌تواند به پیشبرد دیپلماسی عمومی، دیپلماسی فرهنگی و اقتصادی کمک کند، افزود: باید توجه داشته باشیم که دیپلماسی مهارت یکی از ابزارهای قدرت نرم است و در این راستا دیپلماسی عمومی می‌تواند به تقویت آموزش فنی و حرفه‌ای و دیپلماسی مهارت منجر شود.

 وی صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری را در حوزه دیپلماسی مهارت بسیار قابل توجه دانست و گفت: برگزاری اجلاس و جشنواره بین‌المللی میراث فرهنگی ناملموس، ابزار بسیار مناسبی است تا مشاغل قدیمی و حرفه های ارزشمند فراموش شده دوباره احیا شود.

رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور با ابراز تاسف از بی‌توجهی به مشاغل و حرفه‌های قدیمی در کشور اظهار داشت: نظام استاد شاگردی که بستر مناسبی برای انتقال بین نسلی این حرفه‌ها بوده به دست فراموشی سپرده شده که این رخداد بزرگ فرهنگی می‌تواند در احیای این سنت‌ها نقش قابل توجهی ایفا کند و حتی برخی مهارت‌ها و حرفه‌ها را در سطح بین‌المللی معرفی کند.

وی آموزش مهارت آشپزی و پخت غذاهای ایرانی را دارای استاندارهای خاص ذکر کرد و گفت: برپایی این اجلاس و جشنواره فرصت مغتنمی است که غذاهای استان‌های مختلف کشورمان که با سلایق و فرهنگ‌های گوناگون طبخ می گردد به دنیا معرفی شود.

پرند با اشاره به برگزاری اجلاس زنان در این برنامه، بیان داشت: گروهی از زنان کارآفرین و صاحب مهارت که توسط سازمان فنی و حرفه‌ای شناسایی شده‌اند به بخش اجلاس زنان معرفی خواهد کرد.

وی حضور زنان ایرانی در این جشنواره و عرصه‌های بین‌المللی را نشانه رشد و توسعه یافتگی دانست و گفت: اجلاس زنان، چهره واقعی بانوان مدیر و کار آفرین جمهوری اسلامی ایران را به جهان معرفی می کنم.

به گزارش مهر؛ اجلاس و جشنواره بین‌المللی میراث فرهنگی ناملموس در تاریخ 16 تا 20 مهر ماه با حضور 50 کشور در اصفهان برگزار خواهد شد.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
3 + 12 =