ستاری در جمع پژوهشگران برتر کرج:

روش های پژوهشی نیاز اساسی به تغییر رویکرد دارند

شناسهٔ خبر: 2441470 -
کرج - معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه باید روش های پژوهشی را تغییر دهیم، گفت: باید پژوهش های متقاضی محور مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، سورنا ستاری در همایش نکوداشت هفته پژوهش و فناوری و تجلیل از پژوهشگران برتر استان البرز که عصر چهارشنبه در محل دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه خوارزمی کرج برگزار شد، با بیان اینکه دو مفهوم پژوهش و فناوری تفاوت هایی با یکدیگر  دارند، اظهار داشت: کشور در طول سالهای اخیر موفقیت های زیادی در حوزه پژوهش به دست آورده است اما در حوزه تجاری سازی چندان موفق نبوده ایم.

 وی بااشاره به بودجه های پژوهشی گفت: ما همواره تصور می کنیم که پژوهش محلی برای هزینه کردن است و به بودجه و اعتبار نیاز دارد اما باید بررسی کنیم ببینیم ایا روش های گذشته درست و صحیح بوده است.

 وی تصریح کرد: در حال حاضر پژوهشکده های زیادی زیرمجموعه دولت فعال بوده که ناکارآمد هستند و کارایی مثبتی ندارند.

 ستاری افزود: دانشگاه های ما با دانشگاه های نسل امروز دنیا که از آن به دانشگاه های نوآور یاد می شود تفاوت های دارد.دانشگاه ها امروز جزئی از مبلمان شهری محسوب می شوند و باید مشکلات شهر و استان را حل کنند.

 تاکید بر انجام پژوهش های متقاضی محور

معاون علم و فناوری رئیس جمهور با بیان  اینکه نباید عمر مفید دانشجویان را بامقاله نویسی هدر دهیم، تصریح کرد: باید پژوهش های متقاضی محور انجام دهیم و متقاضی این پژوهش ها نیز دولتٰ بخش خصوصی و سایر مراکز می تواند باشد.

وی گفت: وظیفه دولت ورود به پژوهش های مرز و تجاری سازی پژوهش ها به عهده بخش خصوصی است.

ستاری افزود: اینکه سازمان دولتی با ایجاد پژوهشکده می توانند کار پژوهشی انجام دهند نمونه های شکست خورده ای هستند که بدون نوآوری فقط کار اداری انجام می دهند و حرکت به سمت جلو در آنها دیده نمی شود و هرگونه نوآوری در این مجموعه ها سرکوب می شوند.

وی با تاکید بر اینکه باید روش های پژوهشی را تغییر دهیم، گفت: پژوهشگران باید ایده های خود را ارائه دهند و ما از انها حمایت می کنیم. اکنون انواع فن بازارها آماده خرید پژوهش ها هستند. علاوه بر این آمادگی داریم از آن دسته از پژوهش هایی که در گذشته انجام شده حمایت کنیم.

ستاری ادامه داد: دانشگاه ها نیز باید تغییر جهت دهند و استادان با تاسیس شرکت های تجاری وارد فضای اقتصادی شوند و استادان کارآفرین مورد احترام واقع شوند.

معاون رئیس جمهور تقویت مراکز رشد دانشگاه ها را خواستار شد و تصریح کرد: امروز دیگر تجهیزات و امکانت فیزیکی ارزش محسوب نمی شود بلکه ایده ها و نوآوری های جدید است که بااهمیت است و در جوان 30 ساله بروز می کند.

 وی افزود: زمانی تجهیزات و منابع زیرزمینی و نفتی ثروت محسوب می شد اما امروز ایده های نو و جدید و دانش است که ثروت ایجاد می کند.

 وی با تاکید بر اینکه مشکل دانشگاه های در حوزه پژوهش، تجهیزات و امکانات فیزیکی نیست، بلکه فکر و ایده استٰ گفت: فکرهایی که جامعه را تکان دهد و اشتغالزایی ایجاد کند.

ستاری مشکل اقتصاد مقاومتی را در بخش فرهنگ دانست و تاکید کرد که باید در این حوزه فعالیتهای بیشتری داشته باشیم و ایده ها را ارزش بگذاریم زیرا امروز در دنیا علمٰ تولید ثروت می کند.

 به گفته ستاری پژوهش ها منبه هزینه نیستند بلکه منبع پول و درآمد و کارآفرینی محسوب می شوند.

 معاون علمی رئیس جمهور تاکید کرد: باید تجاری سازی ایده ها و پژوهش ها را به بخش خصوصی واگذار کنیم  کاری که در تمام کشورهای پیشرفته انجام می شود و در تاین کشورها 80 درصد هزینه های فناوری را بخش خصوصی تامین می کند.

 وی وظیفه دانشگاه ها را حل مشکلات استانها دانست و گفت: دانشگاه ها باید مشکلا آلودگی هوا، اشتغال و... را حل کنند و این چیزی است که از جامعه دانشگاهی انتظار می رود.

 وی گفت: امروز نوآوری در شرکت های کوچک شکل میگیرد و شرکت های بزرگ نقش قابل توجهی در این بخش ندارند.

 ستاری با اشاره به اینکه در حال حاضر همه چیز شناور استٰ افزود: یک پژوهشگر تا شش سال می تواند نوآوری داشته باشد و ژس از آن با تاسیس شرکت وارد فضای تجاری می شود و از قبل آن درآمدزایی می کند.

 حمایت از دانشگاه از طریق فروش محصولات شرکت های دانش بنیان

 معاون علمی رئیس جمهور اضافه کرد: دانشگاه ها باید درصدی از درآمد خود را از محل فروش تکنولوژی و شرکت های دانش بنیان تامین کنند و ما نیز اعلام کرده ایم به ازای هر فروش شرکت های دانش بنیان دانشگاهیٰ 5 درصد به دانشگاه اختصاص می دهیم.

 ستاری تاکید کرد: تحقیق و پژوهش بدون آنکه برای آن متقاضی وجود داشته باشد بی کیفیت است و تنها موجب ارتقای جایگاه علمی ایران در مجامع بین المللی می شود.

 وی در این ارتباط از آمادگی معاونت علمی در حمایت از پژوهش ها و تجاری سازی آنها توسط بخش خصوصی خبر داد و گفت: امکانات عملیاتی شدن این کار فراهم شده است.

 معاون علمی رئیس جمهور در پایان با اشاره به بودجه پژوهش در سال 94 اظهار داشت: گرچه بودجه کمی به این بخش تخصیص یافته است اما باید بیش از ان به فکر تغییر رفتار و عملکردمان در این حوزه باشیم.

 به گفته ستاری سال آینده بودجه خوبی برای صندوق حمایت از توسعه و فناوری پیش بینی شده است.

 

 

     .

 

برچسب‌ها

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
4 + 12 =