در بيانيه انجمن حمايت از توسعه و بازسازي شهرستان بم (حامي)عنوان شد :

مسئولان بازسازي بم توان ساخت اين شهر را ندارند

شناسهٔ خبر: 270033 -
انجمن حمايت از توسعه و بازسازي شهرستان بم (حامي) به مناسبت دومين سالگرد زلزله پنجم دي ماه سال 1382 شهرستان بم بيانيه اي صادر كرد و در آن مسئولان بازسازي بم را در ساخت اين شهر ناتوان خواند.

به گزاش خبرگزاري مهر در بيانيه انجمن حمايت از توسعه و بازسازي شهرستان بم (حامي) كه به مناسبت دومين سالگرد حادثه دلخراش زلزله پنجم دي‌ماه سال 1382 بم منتشر شده ، آمده است :

دومين سالگرد گراميداشت ياد قربانيان زلزله ويرانگر بم را پشت سر مي گذاريم ، زلزله اي كه ده ها هزار انسان شرافتمند و عزيز و بزرگوار را به كام مرگ فرستاد، زلزله اي كه هزاران كودك كه امروز مي بايست در جشن تكليفشان شركت كنيم و سرمايه هاي اين شهر بودند در گورهاي دسته جمعي زير خروارها خاك فرستاد، زلزله اي كه هزاران جوان ستبر بازو و هزاران پيرخردمند را به يكباره از ما گرفت.

خون بهاي مردم بم امروز بايد داشتن سرپناهي مناسب و مطمئن براي مردم سراسر ايران باشد. خون بهاي مردم بم بايد ايراني مستحكم باشد و اين آرزوي همه بازماندگان فاجعه پنجم دي ماه 1382 بم است.

پس از زلزله ويرانگر و حضور مقام معظم رهبري در بم و نگرش معظم له و ساير مديران ارشد نظام جمهوري اسلامي بارقه اي از اميد در دل بازماندگان روشن شد. مقام معظم رهبري با سه حضور در بم و ديدن مشكلات مردم دستور دادند كه به بم نگاه ويژه شود. همزمان دولت با اختصاص مبالغ قابل توجهي طي دو ساله اخير امر به بازسازي فرمودند، اما مديريت مياني تاكنون نتوانسته نسبت به اجراي فرمان مقام معظم رهبري قدمهاي در خور و شايسته اي بردارد. بي سازماني و بي برنامگي دوسال از وقت مردم آسيب ديده اين شهر و همچنين بودجه هاي بسياري را تلف كرده است ادامه اين روند نه به نفع مردم مصيبت ديده بم و نه به نفع نظام است.

باستناد گزارشهاي مسئولين بازسازي آنچه پس از دو سال براي بازسازي خانه هاي مسكوني در بم صورت گرفته پيشرفت ناچيزي است از كل برنامه ساخت و ساز در بخش مسكوني، اگر با همين روند پيش رويم چندين سال وقت و ميلياردها ريال بودجه نياز است تا به هدف برسيم، حال آنكه پايان بازسازي بم را پايان سال 85 اعلام كرده اند و تا پايان سال 85 قريب 15 ماه بيشتر فرصت باقي نيست.

زندگي در كانكس ها و عدم تامين حداقل حفاظ مناسب، جان مردم را به لب رسانده و مشكلات فراواني را براي مردم رقم زده است. مقامات دولتي عادت كرده اند كه همه چيز را عادي جلوه دهند. در صورتي كه چنين نيست. كندي روند بازسازي هويت مردم و شهر را دستخوش تغييرات و مشكلات غير قابل جبراني مي كند. در آستانه پنجم دي ماه 83 به اين نتيجه رسيديم كه مجموعه مسئولين بازسازي بم توان ساخت اين شهر را ندارند و قصد داشتيم تقاضا كنيم كه امر بازسازي به نهاد و يا وزارت خانه ديگري محول شود ولي عنوان نكرديم چرا كه احتمال مي داديم در محاسباتمان اشتباه كرده و بجاي داوري پيش د اوري كرده باشيم. يك سال ديگر صبر كرديم و امروز مي بينيم همچنان در مراحل ابتداي كار هستيم.

انجمن حمايت از توسعه و بازسازي شهرستان بم (حامي) متشكل از جمعي از دلسوختگان و داغديدگان متخصص و متعهد شهرستان بم در دومين سالگرد زلزله بم درخواست ها و نظرات و پيشنهادات خود را به شرح زير خدمت دولت مردان و اركان نظام اعلام مي دارد:

1- از مسئولين محترم نظام جمهوري اسلامي ايران مصرانه تقاضا مي كنيم نسبت به بازنگري در ساختار كلان سياستگزاري و برنامه ريزي و مديريت اجرايي، تشكيلات نظارتي، تسريع و تخصيص به موقع اعتبارات، اعلام گزارش عملكرد دوساله به مردم و توجه به مشكلات اساسي مردم اقدامي شايسته به عمل آورند.

2- ضمن گله مندي از مديران قوه قضائيه در انجام وظايف قانوني اين قوه، درخواست مي كنيم با صدور دستور اكيد به اهرم هاي نظارتي اين قوه مانند سازمان بازرسي كل كشور و ساير سازمانهاي مرتبط كليه دريافتها و پرداخت ها و پيمان هاي منعقد شده توسط مسئولين بازسازي، كمك هاي جهاني و ملي صورت گرفته در جريان زلزله را مورد كنكاش و مداقه قرار دهند. شفاف سازي و تامل در كمك هاي جهاني و ملي صورت گرفته در جريان زلزله، بدان لحاظ اهميت مي يابد كه اعتماد عمومي پس از اعلام مقادير و مبالغ اين كمك ها، نسبت به مراكز دريافت كمك خدشه دار شده و در صورتي كه خدايي ناكرده در شهر يا ديار ديگري حادثه مشابهي روي دهد اقبال عمومي نسبت به كمك و همياري به جامعه آسيب ديده از بين نرود.

3- در راستاي سرعت بخشيدن به امر بازسازي، اجراي مصوبه هيئت دولت مبني بر فرمانداري ويژه شهرستان بم را خواستاريم. اين مصوبه در تاريخ 5/8/83 و شماره 37646 ت / 30944 جهت اجرا به سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور ابلاغ شده و تاكنون هيچگونه توجهي به اجراي مفاد آن نشده است و جاري شدن مصوبه ياد شده را كمك بزرگي به امر بازسازي بم تلقي مي كنيم.

4- از شوراي نگهبان قانون اساسي و وزارت كشور مصرانه مي خواهيم به صورت ويژه و خاص نسبت به برگزاري هرچه سريعتر انتخابات مياندوره اي مجلس شوراي اسلامي در شهرستان بم دستورات مقتضي را صادر كنند.

5- به جهت عبرت آموزي مسئولان كشور و زنده نگه داشتن خاطره جانگداز و فاجعه ملي و جهاني ز لزله پنجم دي ماه 1382 و پيشگيري از فراموشي اين فاجعه عظيم به مسئولين ارشد نظام جمهوري اسلامي ايران پيشنهاد مي شود روز پنجم دي ماه به عنوان روز ملي زلزله اعلام شود و هر ساله اين روز را در سطح استان كرمان تعطيل رسمي اعلام كنند و مقامات رسمي و ارشد منطقه اي و كشوري هر سال در اين روز در بم گردهم آيند و عملكردهاي خود را در راستاي سياستهاي كلان نظام و قوانين مصوب براي مقاوم سازي و پيشگيري از تكرار اينگونه حوادث در منطقه كاري خود به مردم كشور گزارش كنند.

6- از وزير كشور بمنظور كاهش ناامني موجود در شهرستان بم درخواست مي كنيم هرچه سريعتر نسبت به اجراي پروژه هاي عقب مانده تقسيمات كشوري و مقدمات ارتقاء بخش هاي رستم آباد، فهرج و ريگان به فرمانداري كه به لحاظ قانوني استعداد لازم را دارا مي باشند دستورات مقتضي را صادر كنند.

7- جاده كرمان - بم كه در واقع شمال و جنوب كشور را به هم پيوند مي دهد قريب سي سال پيش مطالعه و با توجه به نيازهاي همان سالها ساخته شده، هر روزه از بازماندگان زلزله و مردم مناطق ديگر قرباني مي گيرد و جوابگوي ترافيك كنوني نيست. افزايش تعداد خودروها در جاده كرمان و بم، سرعت خودروها، نياز مردم به آمد و شد بيشتر و ترافيك ناشي از جابجايي مصالح توسط كاميون و تريلي متناسب جاده كرمان و بم نيست، با توجه به مصوبه احداث بزرگراه بم و تامين اعتبارات لازم، از وزارت راه و ترابري تقاضا مي كنيم قبل از شروع بهسازي جاده كنوني نسبت به شروع ساخت باند دوم بزرگراه كرمان - بم كه مطالعات اساسي آن صورت گرفته و مصوب شده است اقدامي فوري و شايسته به عمل آورد.

8- بعنوان بازماندگان زلزله از كليه سازمانها و تشكلهاي دولتي و غير دولتي تشكر و قدرداني مي كنيم و تلاش سازمانها رسمي را در بم چيزي بيشتر از  انجام وظيفه مي دانيم. از دستگاه هاي دولتي مرتبط انتظار داريم كه با سازمان هاي غير دولتي برخوردي محترمانه داشته و شرايط تسريع در اجراي پروژه هاي آنها را فراهم كنند. بي شك ياد و نام تشكل ها و سازمان هاي غير دولتي (NGO) در قلب ما و تاريخ بازسازي اين خطه جاودانه خواهد ماند.

9- انجمن حمايت از توسعه و بازسازي بم (حامي)، از رسانه ها بخصوص رسانه ملي صدا و سيما نسبت به انعكاس مسايل و مشكلات بازسازي تقدير كرد ولي مردم بم بعنوان جمعي از مردم ايران زمين نمي توانند سكوت رسانه ها را در انعكاس صحيح و صادقانه اخبار و بررسي علل كندي روند بازسازي پنهان كنند، رسانه ها و مطبوعات علاوه بر انعكاس اخبار و رويدادها بايستي بتوانند در ارزيابي عملكرد مديران جامعه نقش فعال و رسالت تاريخي خويش را به انجام برسانند.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
6 + 11 =