سردبير "همشهري" در نشست خبري مسابقه كاريكاتور "مرز آزادي بيان ...":

هدف از برگزاري مسابقه بين‌المللي كاريكاتور رسيدن به حقيقت گمشده است

شناسهٔ خبر: 290458 -
هدف از برگزاري مسابقه كاريكاتور "مرز آزادي بيان تا كجاست؟" طرح يك پرسش و در نهايت دست يافتن به معرفت و حقيقت گمشده است؛ اينكه آيا مي‌توان براي "هولوكاست" كاريكاتور كشيد يا نه؟ اگر موضوعي به نام "هولوكاست" حقيقت دارد، بايد بدون ترس آن را عنوان كرد.

به گزارش خبرنگار تجسمي "مهر"، نشست مطبوعاتي مسابقه بين‌المللي كاريكاتور با موضوع آزادي بيان صبح امروز با حضور سردبير روزنامه همشهري، رئيس خانه كاريكاتور و دبيراجرايي مسابقه با حضور جمعي از خبرنگاران داخلي و خارجي در محل روزنامه همشهري برگزار شد.

محمدرضا زائري، سردبير روزنامه همشهري در اين نشست در جمع خبرنگاران داخلي و خارجي در خصوص برگزاري مسابقه كاريكاتور با عنوان "مرز آزادي بيان تا كجاست؟" گفت: "يكي از ابعاد برگزاري اين مسابقه توسط روزنامه همشهري، برقراري صلح و عدالت در بين هنرمندان بين‌المللي است."

وي افزود: "اين مسئله نشان مي‌دهد كه ما به عنوان يك كشور عدالت طلب براي افكار جهانيان ارزش قائل هستيم. در واقع هدف از برگزاري چنين مسابقه‌اي طرح يك پرسش و در نهايت دست يافتن به معرفت و حقيقت گمشده است. پرسشي كه در اين برهه از زمان مطرح مي‌شود اين است كه آيا مي‌توان براي جريان "هولوكاست" كاريكاتور كشيد يا خير؟ اگر موضوعي به نام "هولوكاست" حقيقت داشته باشد، بايد بدون ترس آن را عنوان كرد."

سردبير روزنامه همشهري تصريح كرد: "برخي پرسش‌هاي طرح شده از اين دست آغاز راهي است كه به حقيقت ختم مي‌شود. كاريكاتوري كه همشهري به طرح آن مي‌پردازد كاريكاتوري پرسشگر است. زيرا ما تصور مي‌كنيم هنري متعهد است كه بتواند به كشف حقيقت بپردازد. در جريان برگزاري اين مسابقه من در جامه يك روزنامه‌نگار به طرح دو پيشنهاد پرداخته‌ام، يكي اينكه ما حاضريم با روزنامه‌هايي كه قصد همكاري با ما را دارند، به انتشاريك ويژه‌نامه در اين خصوص بپردازيم. انتشار اين ويژه‌نامه هم مشروط به اين است كه هر دو روزنامه با استفاده از آزادي بيان مطالب خود را بدون سانسور و در چارچوب‌هاي اخلاقي منتشر كنند. دوم اينكه به كاريكاتوريست‌هاي دانماركي توصيه مي‌كنيم در اين ايام كه مورد اعتراض جهان قرار گرفته‌اند براي بخشش گناهان خود در مسابقه كاريكاتور همشهري شركت كنند."

وي گفت: "واهمه غربيان نسبت به برگزاري مسابقه كاريكاتور "مرز آزادي بيان تا كجاست؟" عجيب است. اما همانطور كه اشاره كردم، هدف از برگزاري چنين مسابقه‌اي، برقراري آزادي بيان است و البته در كنار آن طرح اين موضوع كه آيا بايد ابعاد مذهبي يك ملت را مورد ريشخند قرار داد و آن را در قالب چند كاريكاتور به تصوير كشيد؟"

به گزارش "مهر"، زائري در ادامه اين نشست افزود: "در جريان قضيه "هولوكاست" بايد حساب يهودي‌ها را از صهيونيست‌هاي جنايتكار جدا دانست. واقعيت اين است كه ما با تجاوز و سلطه مخالف هستيم و اين مسابقه واكنشي به قضيه هولوكاست است."

مسعود شجاعي طباطبايي رئيس خانه كاريكاتور ايران نيز گفت: "خانه كاريكاتور ايران به عنوان تنها مركز تخصصي در جريان برگزاري اين مسابقه قضيه هولوكاست را جرياني مهيب و اتفاقي ناخوشايند معني مي‌كند."

وي به سايت ايران كارتون اشاره كرد و افزود: "اين روزها در جرايان برگزاري و فراخوان مسابقه كاريكاتور "مرز آزادي بيان تا كجاست؟" شاهد واكنش‌هاي تندي از سوي كشورهاي خارجي به خصوص آمريكا شده‌ايم. اين واكنش‌ها در حالي اتفاق مي‌افتد كه غربيان به خود اجازه مي‌دهند با استفاده از آزادي بيان، به تمسخر مذاهب كشورهاي مسلمان در قالب تصاوير طنزآميز بپردازند و انتظار دارند عكس العملي از جانب اين كشورها مثل ايران صورت نگيرد. ولي وقتي بحثي مثل "هولوكاست" مطرح مي‌شود، با موضعگيري در برابر آن به شدت عصباني و واكنش‌هاي منفي نشان مي‌دهند."

به گزارش خبرنگار "مهر"، وي از طرح چند سايت ديگر در كنار سايت ايران كارتون نام برد و گفت: "همانطور كه اشاره كردم سايت ايران كارتون اين روزها به دليل مواجه شدن با واكنش‌هاي نامناسب از سوي امريكا بايكوت شده است و دسترسي به آن ممكن نيست. اين قضيه در حالي اتفاق مي‌افتد كه دنياي غرب نمي‌تواند مقابل آزادي بيان و افشاي مظلوميت فلسطين در برابر جريان هولوكاست بايستد."

دبير اجرايي مسابقه كاريكاتور "مرز آزادي بيان تا كجاست؟" در ادامه خاطرنشان كرد: "اتفاقي كه در جريان طرح چند كاريكاتور از سوي يك كاريكاتوريست دانماركي به وقوع پيوست و به شعائر مذهبي كشورهاي مسلمان اهانت شد، در حالي بود كه مسلمانان زيادي در پي اعتراض به آن برآمدند. من اطمينان دارم با تكنيك‌هاي موجود و شناخت از كاريكاتورها، بازتاب اين مسابقه مي‌تواند مطلوب و اثرگذار باشد. البته برگزاري اين مسابقه طوري انجام مي‌شود كه مفاهيم كاريكاتورهاي ارسالي تماما با درونمايه‌هاي عدالت ارائه خواهد شد."

با انتشار فراخوان مسابقه كاريكاتور "مرز آزادي بيان تا كجاست؟" كشورهاي زيادي آمادگي خود را براي شركت در اين مسابقه اعلام كرده‌اند. تاكنون كشورهايي چون برزيل، استراليا و ... در پي اين فراخوان در مسابقه كاريكاتور شركت كرده‌اند. مهلت ارسال آثار به سايت info@irancartoon.com  تا پانزده اردبيهشت 85 خواهد بود.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
3 + 3 =