وزير امور خارجه در جمع خبرنگاران :

آمريكا راه حلي جديد و منطقي ارائه نداده است/ با شرايطي كه ما مشخص كرده ايم گفتگو مي كنيم

شناسهٔ خبر: 334405 -
وزير امور خارجه كشورمان با رد درخواست امريكا براي مذاكره با ايران و تاكيد بر اينكه مذاكره بايد با شرايطي كه ما مشخص كرده ايم، صورت گيرد، گفت: آمريكا براي سرپوش گذاشتن بر جناياتش به لفاظي رو آورده است اما بيانيه رايس راه حلي جديد و منطقي در مورد مساله هسته اي ايران ارائه نداده است.

به گزارش خبرنگار سياسي "مهر"، منوچهر متكي صبح امروز پس از ديدار و گفتگو با اكمل الدين احسان اغلو دبير كل سازمان كنفرانس اسلامي در جمع خبرنگاران حاضر شد و در پاسخ به سوالي درباره اعلام آمادگي آمريكا براي مذاكره با ايران اظهار داشت : بيانيه خانم رايس حرف جديدي نداشت بلكه همان سخنان قديمي در مصاحبه ها و سخنراني ها در آن ديده مي شود و راه حل جديد و منطقي در آن وجود ندارد.

وي با تاكيد بر اينكه جملات انشاء گونه در اظهارات وزير خارجه آمريكا زياد است، افزود: نوعي فرار به جلو در آن ديده مي شود كه شايد براي سرپوش گذاشتن بر جناياتي كه در منطقه ما و در عراق مرتكب شده اند به لفاظي رو آورده اند.

متكي تصريح كرد: كساني كه عملكردي نادرست در افغانستان، عراق، گوانتانامو، ابوغريب و ساير مسائل را در پرونده خود دارند نمي توانند در مورد وضعيت حقوق بشر در حكومت دموكراتيك ايران سخن بگويند.

وزير امور خارجه هدف آمريكا از اظهارات اخير را خروج از انزوايي دانست كه براي خود ايجاد كرده اند و با اشاره به بيانيه اخير 116 عضو جنبش عدم تعهد كه اجماعي بزرگ در دفاع از حق مسلم ايران در دستيابي به فناوري صلح آميز هسته اي و شكستن نگاه القايي در مورد نگراني بين المللي بود، گفت: آمريكايي ها عادت كرده اند نيازهاي خود را در قالب امتياز بيان كنند كه اين بر اساس روحيه خود بزرگ بيني آنهاست اما اگر خواستار تغيير هستند بايد رفتارشان را عوض كرده و برخوردي منطقي و درست داشته باشند.

وي افزود: كشورهايي كه مردمشان در حكومت نقش ندارند و با حكم قاضي رئيس مي شوند حق ندارند در مورد ملت ما كه اساس تصميم گيري ها در ايران هستند سخن بگويند.

متكي تاكيد كرد: ما در بحث هسته اي بيشترين همكاري ها را در چارچوب ان پي تي داشته ايم و دليلي دال بر انحراف ما از مسير صلح آميز وجود ندارد و بر همين اساس به فعاليت هاي خود ادامه مي دهيم.

وي با بيان اينكه ايران از گفتگو در شرايط عادلانه و بدون تبعيض استقبال مي كند، افزود: در مورد حقوق قانوني مان گفتگو نمي كنيم ولي درباره دغدغه هاي مشترك اگر زمينه آن با شرايطي كه مشخص كرده ايم آماده شود، آمادگي گفتگو با همه كشورها را داريم.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
3 + 12 =