اخلاق اسلامي؛ ويژگيها و امتيازات / اخلاق محمدي- 5

مهرباني و عطوفت از صفات حضرت محمد(ص) است

شناسهٔ خبر: 347737 -
حضرت محمد(ص) با برخورداري از ويژگيهايي چون عدالت، مهرباني، بخشش و تواضع به عنوان رحمت براي جهانيان به مقام عظيم نبوت مبعوث شد .

به گزارش خبرگزاري مهر پايگاه اطلاع رساني صيد الفوائد عربستان با درج مقاله اي به بررسي و تشريح ويژگيهاي اخلاقي پيامبر اكرم(ص) اقدام كرده است .

در اين گزارش به سوره انبياء آيه 107 اشاره شده است كه خداوند مي فرمايد "ما تو را جز رحمت براي جهانيان نفرستاده ايم" و يا هنگامي كه پيامبر مشركان را فراخواند به آنها گفت "من تنها براي رحمت مبعوث شده ام" .

تمامي آيات و روايتهايي كه از پيامبر اكرم (ص) نقل شده حاكي از آن است كه آن حضرت در مورد مسئله رحمت آورده است كه هر كس كه به ديگران رحم كند خداوند به او رحم خواهد كرد، يعني اگر كسي در زمين رحم كند خداوند در آسمان به او رحم مي كند.

حضرت محمد (ص) از نظر اخلاق بهترين خلق را دارا بود و در همه حال با تمام مردم با عفو و مهرباني برخورد و آنها را مورد لطف قرار داده و مي بخشيد. 

تواضع حضرت محمد (ص) تا اندازه اي بود كه با همه مردم چه فقير، چه غني، چه بنده و چه آزاد با مهرباني و فروتني برخورد  و از كبر و غرور و نخوت دوري مي گزيد .

همانگونه كه در روايتها از او منقول است، مانند بندگان مي نشست و مانند بندگان غذا مي خورد و در همه امور تواضع را رعايت مي كرد. پيامبر در زمينه دوري از كبر اظهار داشت "كسي كه در قلبش ذره اي كبر و نخوت باشد وارد بهشت نمي شود." از تواضع پيامبر بود كه هر دعوتي را قبول مي كرد و حتي نان جو را به عنوان هديه اي در كمال تواضع و فروتني مي پذيرفت.

در گفتار پيامبر اكرم (ص) آمده است كه بسيار زيبا و شيوا سخن مي گفت نه چندان سريع كه كسي نتواند آ نرا حفظ كند و نه چندان آهسته و منقطع كه شنونده سخن او را درك نكند.

حضرت محمد (ص) در همه شرايط عدالت را رعايت مي كرد آن را به منظور اجراي فرامين الهي حتي براي نزديكان خود نيز به كار مي بست و هيچ گاه به خاطر خويشاوندي عدالت را زير پا نمي گذاشت. 

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
1 + 16 =