یک مقام مسئول خبر داد؛

بلیت‌ قطار در نوروز گران نمی شود/تخفیف برای مسیرهای کم تردد

شناسهٔ خبر: 3903480 -
مدیرکل برنامه‌ریزی و نظارت بر خدمات مسافری راه‌آهن گفت : قیمت بلیت قطار در نوروز گران نمی شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما؛  علی کاظمی منش گفت : نوروز  امسال قطار نخجوان دو روز در هفته به صورت رفت و برگشت و با قیمت بلیت ۱۳۰ هزار تومان ‌سیر می‌کند.

وی افزود: البته در روز های کم تقاضا که تعداد مسافر کمتر است، تخفیف هم اعمال می‌شود و در دوره پرتقاضا شرکت‌های ریلی تا سقف مجاز اجازه افزایش قیمت دارند و در روزهای کم‌ تقاضا هم تا ۳۰ درصد در کاهش قیمت‌های بلیت تخفیف اعمال کرده‌اند.

کاظمی‌منش‌ با بیان اینکه با ثبات قیمت‌ ها در نوروز، اجازه نداده‌ایم که کیفیت خدمات شرکت‌ها کاهش یابد و حتی خدمات در برخی از شرکت‌ها افزایش می‌یابد، گفت : در ساعات اولیه پیش‌ فروش بلیت قطارهای نوروزی، بلیت برخی مسیرهای پرتردد مانند مشهد، ‌ اصفهان و اهواز در روزهای اوج سفر تمام شد.

وی با بیان اینکه سامانه یکپارچه فروش بلیت قطار تحت نظارت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران به عنوان حاکمیت فعالیت می‌کند، ‌ بیان کرد: یکپارچگی فروش بلیت قطار برای راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران هم مناسب است.

مدیرکل برنامه‌ریزی و نظارت بر خدمات مسافری راه‌آهن اظهار داشت: برای ایام نوروز در همه ادارات کل و نواحی گروه‌های نظارت بر خدمات ناوگان مسافری فعال هستند و در مبدأ بر عملیات و خدمات شرکت‌ها نظارت دارند و چک لیست‌هایی را از خدمات شرکت‌های ریلی به مسافران تکمیل ‌می‌کنند، این چک لیست‌ها در سامانه یکپارچه ثبت می‌شود و شرکت‌های ریلی هم قادر به مشاهده آن هستند و باید پس از ثبت این پیشنهادها و شکایات، ‌ شرکت‌های ریلی پاسخگو باشند.

کاظمی‌ منش ادامه داد: سامانه ۵۱۴۹ نیز فعال است تا مسافران پیشنهادات و شکایات خود را ارائه دهند و این پیشنهادها و شکایات هم از سوی راه‌آهن و هم از سوی شرکت‌های ریلی نظارت می‌شود و منتظر پاسخگویی شرکت‌ها خواهیم ماند.

رتبه‌بندی شرکت‌های ریلی از تابستان ۹۶

وی با اشاره به هدف گذاری راه‌آهن برای رتبه‌بندی شرکت‌های مسافری ریلی اظهار داشت: رتبه‌بندی شرکت‌های مسافری ریلی مزایای زیادی دارد و یکی از ‌آنها این است که این رتبه‌ بندی مستقیماً در خدمات و نرخ بلیت مؤثر است و اگر رتبه‌ یک شرکت افت کند، نرخ بلیت آن شرکت کاهش می‌یابد.

مدیرکل برنامه‌ریزی و نظارت بر خدمات مسافری راه‌آهن با بیان اینکه رتبه‌بندی شرکت‌های ریلی از تابستان سال آینده نهایی می‌شود و بدین ترتیب قیمت ها با خدمات‌ همسو خواهد شد گفت: هم‌اکنون کارشناسان در حال بررسی خدمات، ناوگان و دیگر مسائل ضروری درباره شرکت‌ها هستند، ‌اظهار داشت: پس از اجرای کامل رتبه‌ بندی و مشخص شدن رتبه شرکت‌ها، ‌حتماً نام شرکت‌ها با رتبه آنها در سایت اطلاع‌ رسانی راه‌آهن گنجانده می‌شود و به اطلاع مسافران نیز می رسد و قطعاً‌ قیمت گذاری هم بر اساس رتبه ‌خواهد بود.

به گفته کاظمی منش اگر شرکتی با افت رتبه مواجه شود، در گام نخست تذکر کتبی می‌گیرد و در گام دوم  قیمت بلیت آن شرکت ۵ درصد کاهش می‌یابد.

نظرات

 • ۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۰۸:۵۹
  من که بلیط 25 اسفند رو که همیشه 50 تومن بود، 69 تومن خریدم. مطمئنید گرون نمیشه؟!!!!!!!!!
 • ۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۰:۳۰
  معلومه كه نميشه. نبايدم بشه. تا بوده همين بوده. هميشه بعد از سال بليطها گرون ميشه. ديگه چه منتيه ميذارين سر مردم.
 • ۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۱۰:۳۵
  هم قبل از سال گرون ميشه هم بعد از سال. الان بليط 25 تومني كه ميخريدم شده 37تومن. به نظرتون گرون نشده؟

ارسال نظر

 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
3 + 11 =