داريوش مصطفوي در مصاحبه با راديو گفتگو:

فدراسيون سابق اساسنامه جعلي به فيفا داده است/ حاضر به رويارويي با دادكان نيستم/ قلعه نويي بايد پنج ميليارد تومان بگيرد

شناسهٔ خبر: 390525 -
داريوش مصطفوي دبير موقت فدراسيون فوتبال در گفتگوي مشروح از محروميت فوتبال ايران توسط فيفا، اختلافات با دكتر محمد دادكان و آينده فوتبال ايران سخن گفته است.

به گزارش خبرنگار مهر، اختلافات بين محمد دادكان و مسئولان فعلي فدراسيون فوتبال همچنان ادامه دارد و به نظر مي رسد تا پايان مهلت تعيين شده فيفا اين كش و قوس همچنان ادامه داشته باشد. پس از آنكه محمد دادكان با حضور در بخش ويژه راديو گفتگو نقطه نظرات خود را در مورد اين اختلافات مطرح كرد شب گذشته نوبت به داريوش مصطفوي رسيد تا در اين برنامه به دفاع از دلايل و مستندات خود بپردازد.

داريوش مصطفوي در ابتداي اين گفتگو به ماجراي خداحافظي محمد دادكان از فدراسيون فوبتال اشاره كرد وگفت: رئيس سابق فدراسيون فوتبال روز پنجم تيرماه به محل فدراسيون فوتبال رفت و تمامي اعضاء را جمع كرد و از آنها خداحافظي كرد. وي دراين جلسه اعلام داشت كه ديگر به فدراسيون فوتبال نمي آيد. حتي ديگر همكارانشان كه چيزي در حدود 16 نفر بودند نيز همراه ايشان از ادامه همكاري با فدراسيون فوتبال سرباز زدند . تاحدي كه در زمان ورود ما به فدراسيون فوتبال نه دبيرخانه اي وجود داشت ، نه كميته داوري ، نه امور اداري و...

دبير موقت فدراسيون فوتبال در بخش ديگري از سخنانش گفت: قبل از حضور من در فدراسيون فوتبال نيز اعلام شده بود كه اين افراد تمايلي به همكاري با فدراسيون نخواهند داشت ، در جرايد به تفصيل به بحث خداحافظي دادكان پرداخته شد و در آرشيو روزنامه ها و صداو سيما مدارك آن موجود است كه وي در تاريخ پنجم تيرماه در محل فدراسيون فوتبال از سمت خود خداحافظي كرده است!

 علي آبادي حكم شوراي معاونان سازمان تربيت بدني را نپذيرفت
دبيرموقت فدراسيون فوتبال اذعان داشت : پس از برگزاري بازي ايران - آنگولا شوراي معاونان سازمان تربيت بدني تشكيل جلسه داده و تصميم بر آن گرفتند كه دادكان ديگر به درد اداره فدراسيون فوتبال نمي خورد وبر طبق نظرآنها با بروز آن اتفاقات وحشتناك در جام جهاني وي بايد جاي خود را به فرد ديگري بدهد. اما محمد علي آبادي خواسته آنها را نپذيرفت و حكم به بركناري دادكان نداد. وي اگر مدركي دال بر كنار گذاشتن خود از رياست فدراسيون فوتبال دارد مي تواند آن را در اختيارروزنامه بگذارد تا همه در جريان قرار بگيرند.

خبرگزاريها خبر كذب منعكس كردند
مصطفوي ادامه داد: شوراي معاونان سازمان تربيت بدني طرحي را تهيه كردند كه فدراسيون محمد دادكان كفايت لازم براي ادامه خدمت را ندارد. اما آقاي علي آبادي هيچ عكس العملي به اين راي نشان ندادند! اينكه توام با اعلام راي شوراي معاونان خبر بركناري دادكان روي خروجي خبرگزاري ها رفت گناه كارمن و علي آبادي نيست .چيزهاي زيادي روي سايتها مي رود كه حقيقت ندارد يك مورد هم همين بركناري دادكان ! در همين مدتي كه من دبير فدراسيون فوتبال شده ام بيش از صد خبر كذب از قول من مطرح شده است! با اين شرايط مي بينيد كه نمي شود بر خبر خبرگزاريها استناد كرد و گفت دادكان بركنار شده است!

دادكان با توجه به شايعات كناره گيري كرد
وي با تاكيد چند باره بر اين نكته كه ورزش در ايران به صورت دولتي اداره مي شود عنوان داشت: دادكان پس از پايان رقابتهاي جام جهاني به تهران آمد و وبا توجه به شايعات و آنچه كه ديده و شنيده بود از فدراسيون فوتبال رفت. پيش ازاين نيز گفته بود كه پس ازاتمام بازيهاي جام جهاني از سمت خود استعفا خواهد داد. بازهم تاكيد مي كنم دادكان نه به راي شوراي معاونان ونه با حكم علي آبادي از رياست فدراسيون فوتبال بركنارنشد. او به خواست خود از اين سمت كناره گيري كرد!

راه مقابله دادكان با فوتبال درست نيست
دبير موقت فدراسيون فوتبال در ادامه مصاحبه خود با راديور گفتگو خاطر نشان كرد: به فرض محال كه سازمان تربيت بدني دادكان را بركنار كرده باشد ، آيا اين راه مقابله با فوتبال است؟ ما در نامه اي به فيفا تاكيد كرديم كه دادكان و همراهانش به خواست خود از فدراسيون فوتبال رفته اند و بنابراين سازمان تربيت بدني ناچار به اعمال تغييراتي شد . التبه اگردادكان پس از جام جهاني مي آمد و به كارش درفدراسيون فوتبال ادامه مي داد با رايي كه شوراي معاونان فدراسيون فوتبال داده بود شايد مشكلاتي براي وي پديد مي آمد!

دادكان فوتبال را سياسي كرده است   
مصطفوي با تاكيد بر اين نكته كه فيفا به شدت با سياسي شدن فوتبال مخالف است ، اظهارداشت: دادكان فوتبال را سياسي كرده است! اوچند ماه پس ازبركناري نامه هاي به سران سه قوه نوشته است. با اين شرايط چه كسي فوتبال را سياسي كرده است ؟ سازمان تربيت بدني يا دادكان ؟ اگر ما اين نكته را به فيفا گزارش كنيم كه خواهيم كرد،چه پيش مي آيد؟

 فيفا حق ندارد براي ما تعيين تكليف كند
وي در واكنش به اين سئوال كه فيفا فدراسيون دادكان را به رسميت مي شناسد گفت: ما توجه اي به اين حرفها نمي كنيم . فيفا نمي تواند و حق ندارد كه براي ما تعيين تكليف كند. حرف فيفا اين است كه دادكان بر اساس راي مجمعي كه او را انتخاب كرده است بايد بركنار شود. اما اين مسئله با قوانين كشور ما جور درنمي آيد. فدراسيون سابق اساسنامه جعلي را به فدراسيون جهاني فوتبال داده است واگر اساسنامه اصلي تسليم اين نهاد جهاني فوتبال شده بود ، امروز حرف ديگري از فيفا مي شنيديم. اگر فدراسيون جهاني فوتبال فدراسيون فعلي ما را به رسميت نمي شناخت امروز حكم دبير موقت من تا زمان انتخاب رئيس جديد مورد قبول آنها قرار نمي گرفت.

حرفهاي دادكان براي ما كم اهميت است
دبير موقت فدراسيون فوتبال اظهار داشت: اصراري بر قبول حرفهاي دادكان و همراهانش و فيفا نداريم چون اين مسائل براي ما كم اهميت است و مي دانيم كه دادكان از سمت خود استعفا داده ، كم كاري كرده و به فدراسيون فوتبال نيامده است!

فدراسيون دادكان مردم را تحقير كرد
داريوش مصطفوي در بخش ديگري از صحبت هاي خود گفت: اينها فوتبال را به راهي بردند كه راهش نبود. مردم را در جام جهاني تحقير كردند. نمي دانم چرا زماني كه مجموعه ورزش كشور مخالف حضور دادكان در ورزش است و شوراي معاونان سازمان تربيت بدني و رياست سازمان نمي خواهند وي در فدراسيون فوتبال حضور داشته باشد او اصرار به ماندن مي كند؟ مگراين فوتبال چه دارد كه دادكان بر حفظ جايگاه خود در آن اصرار مي ورزد؟

دادكان به علي آبادي توهين كرده است
مصطفوي تاكيد كرد : من تا به امروز كه چند ماهي از فعاليتم در فدراسيون فوتبال مي گذرد حتي يك نامه به مسئولان سياسي كشور نداده ام . ما تنها كار فني مي كنيم. اما دادكان پا را فراتر گذاشته و حتي به مقامات كشور توهين مي كند ! او به جرات مي گويد آمدن علي آبادي به سازمان تربيت بدني توطئه اي در ورزش است.

حاضر به رويارويي با دادكان نيستم
رئيس اسبق فدراسيون فوتبال در پاسخ به اين سئوال كه "براي مهلت فيفا تا 24 آبان ماه چه راهكاري انديشيده ايد؟"عنوان داشت: مطمئن باشيد هيچ اتفاقي نخواهد افتاد. فكرمي كنيد چرا فيفا تا 24 آبان ماه به فدراسيون فوتبال ايران مهلت داده است؟ تنها به  اين خاطر كه بازيهاي تيم ملي فوتبال در رده ملي پايان يابد و آن زمان فرصت مناسب وجود دارد تا مسئولان اين فدراسيون به بحث و تبادل نظربنشينيم. بي شك فدراسيون جهاني فوتبال با حرف يك نفر تصميم به تعليق فدراسيون كشوري نمي گيرد كه در يك بازي آن بيش از 120 هزار تماشاگر به استاديوم مي آيند. فيفا طرفين دعوا را مي خواهد و با آنها صحبت مي كند وپس از آن تصميم گيري مي كند .البته به هيچ وجه حاضر نيستم با شخصي روبرو شوم كه تنها براي فوتبال تنش و ناآرامي به وجود آورده است و چون براي خود حقي قائل شدند مملكت را به هم ريخته اند.

ترسي از محروميت فيفا نداريم
وي در ادامه مصاحبه خود با راديوگفتگو افزود: با استناد به فيلمهاي خداحافظي دادكان از فدراسيون فوتبال فيفا را قانع مي كنيم كه فدراسيون فوتبال كشورمان را محروم نكند! به فرض محال كه فيفا راي به محروميت فدراسيون فوتبال ايران بدهد ترسي از اين حركت نداريم . مگرمي خواهند براي ما چه كنند؟ در سال براي ما چند بازي مي گذارند كه در نهايت از انجام اين بازيها محروم شويم مگرچه مي شود! هزينه ميلياردي كه بايد صرف هزينه هاي بازيهاي بين المللي كنيم را در داخل كشور به رشد فوتبال پايه اي اختصاص خواهيم داد!
مصطفوي خاطر نشان ساخت: فدراسيون فوتبال با همان سيستم قديم اداره مي شود. نمي توانيم كوچكترين كاري انجام دهيم بدون اينكه رئيس سابق با خبر نشود! از ديد ما هيچ مشكلي نيست ، حاضريم يك رو نوشت ازتمام نامه هاي كه براي فيفا و سازمان هاي ديگر ارسال مي كنيم در اختيار دادكان قرار داده تا او نيز از فعاليتهاي ما با خبر شود!

دولت بايد بر جريان ورزش كشور ما اشراف كامل داشته باشد
وي ادامه داد: مردم بدانند ورزش و فوتبال در كشور ما دولتي است و بطور حتم دولت بايد بر جريان آن اشراف كامل داشته باشد. اگر بخواهيم سرخود كار كنيم و واقعيتها را قبول نكنيم گرفتاريهاي زيادي به وجود خواهد آمد.

بايد به قلعه نوعي 5 ميليارد بدهيم
دبيرموقت فدراسيون فوتبال قرارداد برانكو ايوانكوويچ با فدراسيون فوتبال را صوري خواند و گفت: به عنوان يك كارشناس فوتبال آمدن اين مربي با هزينه اي در حدود دو ميليارد تومان را منطقي نمي دانم. من ميگويم اگر به برانكو براي كار در ايران دو ميليارد تومان پرداخت شده است. اميرقلعه نوعي بايد پنج ميليارد تومان بگيرد! قرارداد برانكو به يك طرفه فسخ شده است ! در حاليكه فسخ قرارداد در اختيار دادكان نبوده است او براي اين كار بايد نظر رياست مجمع فدراسيون فوتبال را جويا مي شد.
وي افزود: قرارداد با برانكو خيلي بد بسته شده است و ما بايد تاوان سستي فدراسيون اسبق را در عقد و فسخ آن بپردازيم. دراين زمينه سعي داريم قرارداد اين مربي كروات را قضايي كرده و با استناد به بعضي مسائل حق خود را زنده كنيم .

تيم ملي براي ايران است نه برانكو
مصطفوي در پاسخ به ادعاي محمد دادكان كه تيم ملي حال حاضر را تيم برانكو مي داند ، اذعان داشت: اين تيم برانكو نيست اين تيم مملكت ماست. نمي دانم چرا اين حرفهاي بچگانه را مي زنند. زمانيكه اين مربي سه تا چهار سال تيم ملي را از نظر روحي و رواني خراب كرد چه كسي جوابگو بود ؟ مگر كاري نكردند كه خداداد و هاشميان از حضور در بازيهاي ملي كناره گيري كردند و اگر وساطت سازمان تربيت بدني و شخص محسن مهرعليزاده نبود شايد ديگر به تيم ملي نمي آمدند . معلوم نيست اگر اين بازيكنان نبودند تيم ملي با تلاش چه كساني به جام جهاني مي رفت؟

 مي توانستيم مكزيك را شكست دهيم
دبير موقت فدراسيون فوتبال ياد آورشد : در سال 98 گفتم مي توانستيم آلمان را كه شرايطي نامطلوب داشت را شكست داده و به مرحله بعد صعود كنيم . در جام جهاني نيز مي توانستيم مكزيك را كه تحول منفي داشت را مغلوب سازيم . براي جوانهاي ما غلبه بر مكزيك كاري دشوار نبود كما اينكه در نيمه نخست بازي برابر اين تيم نيز موفق به انجام اين مهم شدند. اما در نيمه دوم روي يك حادثه تاكتيكي و شعور مربي تيم بازي را واگذار كرديم .

گفته بودم فدراسيون دادكان راه به جايي نمي برد
وي ادامه داد: من زمانيكه فدراسيون دادكان و نوع آماده سازي تيم ملي را ديدم عنوان كردم كه تيم ملي در جام جهاني در گروه خود چهارم مي شود. يك ماه قبل از جام جهاني گفتم كه در فدراسيون فوتبال هيچ كار مهمي كه بزرگي فوتبال ما را در جهان نشان دهد انجام نداده ايم و به همين خاطر محكوم به شكست هستيم.

مي توانستيم با مربي ايراني در جام جهاني عملكرد بهتري داشته باشيم
مصطفوي تاكيد كرد: اگر بازيكنان تيم ملي در جام جهاني مربي چون محمد مايلي كهن يا اميرقلعه نوعي را بالاي سر خود داشتند و اگر تدبير و تعمق در فدراسيون فوتبال وجود داشت وپس از بازي برابر مكزيك راي به بركناري برانكو داده مي شد در جام جهاني نتايجي به مراتب بهتر از آنچه به دست آمد كسب مي شد.

دادكان استعفا ندهد
دبير موقت فدراسيون فوتبال تاكيد كرد: به دادكان توصيه مي كنم كه استعفا ندهد . فوتبال اين مملكت كه صاحبي چون سازمان تربيت بدني دارد نيازي به استعفاي شما ندارد! دادكان برود هر كاري كه مي خواهد با فيفا انجام دهد ببينيم در نهايت وي موفق مي شود يا فوتبال ايران. من مي گويم مسئولان نظام ورزش كشور اعتقادي به ورود دادكان به ورزش ندارند. او چه پاسخي در اين زمينه دارد؟ اينطور نيست كه دادكان فكر مي كند با استعفايش فوتبال ايران محروم و تعليق مي شود.

من با تفكرات دادكان مشكل دارم
وي هرگونه اختلاف نظربا دادكان را تكذيب كرد و گفت: من با هيچ فردي اختلاف نداشته ام كه دادكان دومين آن باشد! من با دادكان مشكلي ندارم . با تفكرات وي وفيزيك فكريش مخالفم . او يك بازيكن با سابقه در فوتبال ماست كه سابقه مديريت دارد و تحصيلكرده است چرا با او بايد اختلاف داشته باشم.
مصطفوي اذعان داشت: فيفا نمي تواند كاري كند. از دادكان و هيات رئيسه فدراسيونش نيز كاري بر نمي آيد . چون اين فوتبال براي اين مردم است و انسان وقتي در مواجهه با آنها قرار مي گيرد جز تعظيم و تكريم كاري نمي تواند انجام دهد.

در فوتبال تنشي نداريم
وي تصريح كرد: مردم بدانند كه ما در فوتبال تنشي نداريم ، تنها تنش با آنهاست كه چند سالي فدراسيون فوتبال را به خواست خود اداره كرده اند . اين آقايان گاهي اوقات برعليه ما مصاحبه مي كنند و ما را متهم مي سازند، در حالي كه هيچ اتهامي متوجه فدراسيون فوتبال وسازمان تربيت بدني نيست . با اين  شرايط ناچار به پاسخگويي بوده و به هيچ وجه نمي خواهيم با اين حرفها روحيه مردم را كدر كنيم و علاقمند نيستيم كه اين موارد علني شود.

گروه ورزشي خبرگزاري مهر: آنچه از نظر گذرانديد متن كامل مصاحبه داريوش مصطفوي دبير موقت فدراسيون فوتبال با راديو گفتگو بود. پس از انتشار اين مصاحبه تلاش كرديم تا با محمد دادكان نيز ارتباط برقرار كنيم و نظرات او را هم جويا شويم كه موفق به اين كار نشديم. با اين حال گروه ورزشي خبرگزاري مهر اين آمادگي را دارد كه نقطه نظرات دكتر محمد دادكان رئيس سابق فدراسيون فوتبال را نيز منعكس كند.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
1 + 2 =