پيامبر اعظم (ص) و برجسته ترين ويژگيهاي اخلاقي - 2

پيامبر(ص) نمونه بارز عفو و گذشت در اسلام است

شناسهٔ خبر: 396559 -
رئيس مركز جهاني علوم اسلامي قم با بيان اينكه راه تكامل انسان پيروي از سيره پيامبر اسلام(ص) است، گفت: يكي از بارزترين شاخصه هاي اخلاقي پيامبر در زندگي فردي و اجتماعي عفو و گذشت است، اين عوامل الگويي اساسي براي رسيدن به اخلاقي شايسته و در خور يك مسلمان واقعي هستند .

حجت الاسلام عليرضا اعرافي رئيس مركز جهاني علوم اسلامي در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: عفو و گذشت يك اصل مهم در روابط ميان انسانها است، بدون داشتن روحيه عفو و گذشت مشكلات متعددي در جامعه بوجود آمده و آنگاه سلامت جامعه قابل تأمين و تضمين نخواهد بود، با توجه به ويژگي هايي كه از عفو پيامبر(ص) مي توان دريافت كرد، گذشت در سه حوزه ميان افراد و خانواده و همچنين  بين گروه هاي جامعه خلاصه مي شود.

وي با اشاره به اينكه اسلام به همه حوزه هاي اخلاقي توجه ويژه داشته است، اظهار داشت: دين اسلام به هر سه حوزه اخلاقي عفو و گذشت عنايت و توجه را مبذول داشته است، در واقع نمونه كامل و مصداق بارز استفاده از اين خصلت  پيامبر گرامي اسلام(ص) است .

رئيس مركز جهاني علوم اسلامي در ادامه تصريح كرد: حضرت محمد(ص) هيچ زمان خود را برتر از ديگري نمي دانست، همواره در مقابل بدترين مشكلاتي كه پيش مي آمد، خشم خود را فرو مي برد و همواره در زندگي خانوادگي و همچنين در روابط اجتماعي و در مقابل هر مسلماني گذشت و ايثار را پيش روي خود قرار مي داد.

وي با اشاره به اينكه اگر انسان بتواند نفس را در كنترل خويش قرار دهد، توفيق را شاهد خواهد بود، اظهار داشت: اگر انسان در هر لحظه از زندگي به فكر اين باشد كه مالكيت از آن خداست و او مالك چيزي نيست آن وقت است كه روحيه گذشت در او ايجاد مي شود و بايد آن روحيه را در برخورد با ديگران تقويت كند تا بتواند به اين خصلت بارز پيامبر دست يابد.

حجت الاسلام اعرافي يادآور شد: منطقي قوي در بيان و كلام پيامبر وجود داشته است، يكي از ويژگي هاي اخلاقي پيامبر نيز همين امر بوده است در موارد و روايات بسياري نيز در اسلام شاهد گذشت پيامبر بوده ايم، براي شناخت پيامبر گرامي اسلام(ص) و پي بردن به آثار وجودي ايشان كافي است منابع عظيمي كه از اسلام برجاي مانده است گذري داشته و آنها را سرلوحه امور فردي و اجتماعي خود قرار دهيم.
 
وي افزود: در اين حيطه لازم است تمام زوايا و ابعاد زندگي پيامبر(ص) را بشناسيم و در آن تحقيق و تفحص كنيم تا  در مقابل ديگران گرايش به عفو و گذشت داشته و از اخلاق وجود نازنين پيامبر اسلام بهره كامل را ببريم.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
5 + 9 =