در تلاش براي بهره برداري سياسي از آن صورت گرفت؛

واكنش بوش به صدور حكم اعدام براي صدام

شناسهٔ خبر: 402737 -
رئيس جمهوري آمريكا در آستانه برگزاري انتخابات ميان دوره اي كنگره اين كشور در تلاش براي بهره برداري سياسي از حكم اعدام صدام، آن را "يك موفقيت مهم براي حركت عراق در مسير دمكراسي" قلمداد كرد.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از خبرگزاري فرانسه، "جرج بوش"  از اين حكم به عنوان يك " موفقيت مهم" و " نقطه عطفي " براي حركت عراق به سوي دموكراسي ياد كرد.

بوش در تلاش براي سرپوش گذاشتن بر نقش اصلي آمريكا و كشورهاي غربي در جنايتهاي بي شمار صدام و همدستانش بر ضد بشريت در زمان حكومت ديكتاتوري وي گفت :" مردي كه زماني با ترس به قلبهاي عراقيها حمله مي كرد بايد به عراقيهاي آزاد گوش دهد. عراقيهايي كه حقايق شكنجه و قتل را كه وي عليه خانواده ها و بر ضد آنها دستور داده بود، بر مي شمرند."

حزب اسلامي عراق به عنوان بزرگترين حزب سياسي اهل سنت اين كشور درباره بهره برداري سياسي از حكم اعدام صدام هشدار داده بود.

از سوي ديگر، مردم كويت نيز در پي صدور حكم اعدام براي صدام به شادماني پرداختند؛ هر چند كه برخي از آنها ترجيح دادند كه وي بقيه زندگي خود را در زندان سپري كند.

دادگاه عالي جنايي عراق روز يكشنبه 14 آبان، صدام و برزان تكريتي برادر ناتني وي و عواد البندر رئيس دادگاه انقلاب سابق عراق را به اعدام و طه ياسين رمضان را به زندان ابد محكوم كرد.

دادگاه سه متهم ديگر اعضاي حزب بعث منحله سابق عراق را به 15 سال زندان و يك نفر ديگر از متهمان را تبرئه كرد.

گفتني است صدام و شش تن از همدستان وي درباره پرونده جنايت ديگري به نام عمليات "انفال" نيز در حال محاكمه مي باشند كه در اين عمليات بيش از يكصد هزار كرد عراقي كشته شدند.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
5 + 3 =