در نامه‌ای به رئیس‌جمهور ارسال شد؛

درخواست۱۶۷نماینده ازروحانی برای اعلام جزئیات اموال وزرای پیشنهادی

شناسهٔ خبر: 4057702 -
۱۶۷ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رئیس‌جمهور، خواستار اعلام جزئیات اموال و دارایی وزرای پیشنهادی با هدف شفافیت و تقویت اعتماد عمومی شدند.

به گزارش خبرنگار مهر، در پایان جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی نامه ۱۶۷ نماینده خطاب به حسن روحانی رئیس‌جمهور و درخواست آنان برای ارائه دقیق وضعیت اموال و دارایی وزرای پیشنهادی قرائت شد.

در این نامه پس از ابلاغ سلام، تحیّت و تبریک مجدد برای انتخاب حجت‌الاسلام روحانی در انتخابات و نیز تنفیذ حکم وی، آمده است:

«نظر به نقش شفافیت وضعیت مالی مسئولان دولتی در ایجاد و تقویت اعتماد عمومی و نیز پیشگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی از امکانات عمومی و موقعیت‌های حاکمیتی و حسب تکالیف متعدد قانونی از جمله اصول ۱۴۱ و ۱۴۲ قانون اساسی و نیز قانون رسیدگی به اموال و دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران نظام جمهوری اسلامی مصوب نهم آبان ماه ۱۳۹۴ و فرامین مؤکد رهبر معظم انقلاب که شفاف‌سازی را شرط فسادستیزی دانسته‌اند، از جنابعالی درخواست می‌شود به وزرای محترم معرفی شده به مجلس تأکید کنید اطلاعات دقیقی از وضعیت مالی و فعالیت‌های اقتصادی خود، همسر و فرزندان خود به ویژه فعالیت‌هایی که زمینه تعارض منافع بین فعالیت در بخش خصوصی و موقعیت و اختیارات حاکمیتی را فراهم می‌کند، طبق جدول پیوست به صورت محرمانه در اختیار نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار دهند.

بدیهی است ارائه اطلاعات فوق، هم به ارزیابی وزرای پیشنهادی و رفع شبهات احتمالی در مرحله کسب رأی اعتماد کم می‌کند و هم در صورت کسب رأی اعتماد توسط هر یک از وزرای محترم، در انجام وظایف نظارتی مجلس در طول دوره خدمتگزاری وزرا مفید خواهد بود».

گفتنی است در جدول پیوست این نامه بخش‌هایی همچون صورت دارایی‌ها، وضعیت عضویت در هیأت مدیره شرکت‌های دولتی و خصوصی، اشتغال در تشکل‌های صنفی و قراردادهای مشاوره درج شده است.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
5 + 0 =