فرونشست زمین در یک روستای آبیک؛

زمین یانس‌آباد تشنه است/ آب بی رویه برداشت می شود

شناسهٔ خبر: 4141441 -
قزوین- فرونشست زمین در روستای یانس‌آباد آبیک و آسیب کم‌آبی به زمین‌های کشاورزی آن در حالی اتفاق می‌افتد که کارشناسان، برداشت بی‌رویه آب را علت آن می‌دانند.

خبرگزاری مهر- گروه استانها، میترا بهرامی: در بخشی از قزوین به سمت تهران حوالی نیروگاه منطقه یانس‌آباد قسمتی از زمین فرونشست داشته که بخشی از دشت قزوین است و باید برای حراست از آن و قبل از جدی‌تر شدن خطر، فکری کرد.

این اتفاق، اهالی و کشاورزان را به گفته خود آنان با لطمات زیادی روبه‌رو کرده است؛ چنانکه یکی از این افراد به نام می‌گوید: یک صد سال است کشاورزی می‌کنیم اما در جنوب نیروگاه چاه‌هایی مخصوص آن حفر شده که داخل نیروگاه کشاورزی می‌کنند و این کار غیرمجازاست.

وی اضافه می‌کند: برداشت غیرمجاز آب موجب نشست زمین و کاهش سطح آب دیگر چاه‌ها شده است.

این کشاورز اضافه می‌کند: مسئول این موضوع آب منطقه‌ای است و مسئولان کمال همکاری را انجام می‌دهند اما در حد کاغذ.

یکی از کشاورزان هم بیان می‌کند: برای شهرک صنعتی کاسپین از اینجا آب می‌برند و فاضلاب آن به این محل وارد می‌شود.

وی خاطرنشان می‌کند: زمین‌ها کاملا مستعد است و در صورت بودن آب، بستر مناسبی برای کشاورزی محسوب می‌شود.

این کشاورز ادامه می‌دهد: اگر آب کم است چرا برای نیروگاه و کاسپین با واحدهای لبنیاتی و نوشابه و امثال آن آب وجود دارد؟

فرونشست زمین ارتباطی به نیروگاه ندارد

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین می‌گوید: فرونشست زمین در یانس‌آباد ارتباطی به نیروگاه ندارد و مربوط به دشت قزوین است.

یداله ملکی می‌افزاید: استفاده از آب مربوط به فضای سبز داخل نیروگاه است و نه کشاورزی؛ اما برای همان کار هم از پساب نیروگاه استفاده و آبیاری می‌شود.

وی اضافه می‌کند: عمده مصارف آب استان که شامل سه بخش کشاورزی، صنعت و شرب است از دشت قزوین تأمین می‌شود و از دهه‌های پیش بهره‌برداری از آن آغاز شده است.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین با بیان اینکه برداشت از دشت فراتر از آب تجدیدشده سالانه است، ادامه می‌دهد: باید برداشت آب به حدود ۸۷۰ میلیون مترمکعب برسد که در حال حاضر بیش از یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون مترمکعب یعنی حدود دو برابر برداشت می‌شود.

ملکی تصریح می‌کند: یکی از تبعات پایین آمدن بیش از حد آب، فرونشست زمین است و این موضوع در بویین زهرا و آبیک بیشتر اتفاق می‌افتد.

وی با تأیید فرونشست در یانس‌آباد خاطرنشان می کند: بیشترین فرونشست دشت قزوین مربوط به بویین‌زهراست.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین با بیان اینکه سیاست‌گذاری بخش صنعت برعهده وزارت نیرو نیست، خاطرنشان می‌کند: مجموعه آب مصرفی صنعت و خدمات ۴ درصد است و بخش عمده مصرف و همچنین هدررفت آب به کشاورزی مربوط می‌شود.

ملکی تصریح می‌کند: با توجه به فرونشست زمین  باید مصارف را کم کنیم که کاهش آن در بخش کشاورزی، کاهش اشتغال در این بخش را به همراه دارد.

وی بیان می‌کند: باید میزان مصرف آب به نصف کاهش یابد که تحقق این امر مستلزم جلوگیری از برداشت غیرمجاز است.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای استان اضافه می‌کند: اقدامات لازم برای این کار آغاز  شده و استفاده از روش‌های نوین آبیاری هم ضروری است.

ملکی در مورد ورود فاضلاب شهرک صنعتی کاسپین به زمین‌ها نیز می‌گوید: ورود فاضلاب، فرابخشی است و محیط زیست باید جدی‌تر وارد شود.

ملکی ادامه می‌دهد: ما هم پیگیر هستیم و به شهرک صنعتی اخطار می‌دهیم که جلوگیری از ورود سموم و پساب‌ها ضرورت دارد.

وی یادآور می‌شود: این شهرک مجوز محیط زیست را اخذ کرده اما استانداردسازی نشده است.

فضای سبز نیروگاه با پساب آبیاری می‌شود

مدیرعامل نیروگاه شهید رجایی می‌گوید: طبق ابلاغ محیط زیست باید واحدهای صنعتی سطح معینی فضای سبز داشته باشند که نیروگاه از این میزان بهره‌مند است و این فضای سبز با پساب آبیاری می‌شود.

فرهود اضافه می‌کند: مجموع مساحت زمین‌های نیروگاه حدود ۳۵۰ هکتار است که بخش زیادی در اختیار قسمت‌های صنعتی نیروگاه قرار دارد.

وی ادامه می‌دهد: هفت حلقه چاه داریم که مجوز آن در زمان احداث نیروگاه اخذ شده است و در کل حدود پنج هکتار آب کشاورزی با آبیاری قطره ای آب چندانی استفاده نمی کند.

فرهود در پاسخ به اینکه آیا زمین‌های داخل نیروگاه دچار فرونشست شده است، توضیح می‌دهد: تجهیزات ما بسیار حساس است و اگر فرونشست رخ دهد، به تأسیسات ضربه می‌خورد؛ اما این دستگاه‌ها در حال حاضر سالم کار می کنند.

پساب کاسپین، ۳ روستا را تحت تأثیر قرار داده است

عطایی، مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین تصریح می‌کند: پساب یا فاضلاب شهرک صنعتی کاسپین، اراضی سه روستای منطقه را تحت تاثیر قرار داده است.

وی در مورد تأیید فرونشست زمین بیان می‌کند: اخیرا شنیده‌هایی مبنی بر فرونشست  در یانس‌آباد داریم و با توجه به وقوع فرونشست در بویین‌زهرا، این پدیده در مناطق دیگر هم  دور از انتظار نبوده است.

آب مصرفی شهرک قابل توجه نیست

محسن رضایی، مدیرعامل شهرک صنعتی کاسپین می‌گوید: این شهرک اشتغال‌زایی زیادی دارد و ۱۲ هزار نفر در آن مشغول کار هستند.

رضایی اضافه می‌کند: فاز دوم تصفیه‌خانه فاضلاب شرکت ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و تا چندماه بعد بهره‌برداری می‌شود.

وی بیان می‌کند: این شهرک ۷۵ هکتار فضای سبز با نزدیک به ۳۰۰ واحد صنعتی دارد.

مدیرعامل شهرک صنعتی کاسپین تصریح می‌کند: کل آب مصرفی شهرک برای این تعداد واحد قابل توجه نیست.

رضایی خاطرنشان می‌کند: فقط سه واحد لبنیاتی در شهرک کاسپین فعالیت می‌کنند که خودشان سیستم تصفیه دارند.

بر پایه این گزارش، از آنجا که کشاورزی یک حوزه استراتژیک برای استان محسوب می‌شود و از طرفی قزوین قطب صنعتی و محل استقرار چند هزار واحد صنعتی و ‌تولیدی است، باید چنان تدبیر شود که ضمن جلوگیری از آسیب به بخش کشاورزی، بخش صنعت و اشتغال هم آسیب نبیند؛ چه اینکه بیکاری اکنون به معضلی برای کشور و استان تبدیل شده است.

کارشناسان برای حل دوجانبه این معضل، استفاده از روش‌های نوین آبیاری برای جلوگیری از برداشت بی‌رویه و فرونشست زمین را پیشنهاد می‌کنند.

همچنین اتفاقاتی مانند ورود فاضلاب به زمین‌های کشاورزی نیز آسیب به سلامت مصرف‌کنندگان این محصولات در قزوین و دیگر استان‌ها را در پی دارد که باید به صورت فرا دستگاهی برای حل آن تلاش شود.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
8 + 4 =