سود تراشی از سنگ؛

هنرمندی که از گوهر امید می تراشد/استقرار دبیرخانه سنگ در خوسف

شناسهٔ خبر: 4172626 -
بیرجند- خراسان جنوبی با داشتن سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی فرصتی مناسب برای رشته گوهر تراشی بوده که نیازمند حمایت مسئولان و ورود جوانان است.

خبرگزاری مهر- گروه استان ها: خراسان جنوبی با دارا بودن ۳۷۱ معدن فعال و تنوع بیش از ۳۹ ماده معدنی یکی از قطب های معدنی کشور به شمار می‌رود. این استان را می‌توان به دلیل قرارگیری در موقعیت خاص زمین شناسی، بهشت معادن شرق کشور نامید.

آلبوم متنوع و ارزشمندی از انواع سنگ‌های تزئینی شامل گرانیت،مرمریت، تراورتن، مرمر و مجموعه کانی‌های کم نظیری از کانی‌های کرومیت، منیزیت، آزبست، هونتیت در کنار ذخایر فلزی مس، طلا، سرب، قلع و تنگستن … و خاکهای صنعتی ارزش منطقه را به وضوع نشان می‌دهد.

اصلی که به معادن گره می‌خورد، معادن سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی است  که خراسان جنوبی به دلیل دارابودن ظرفیت های بسیاری در این حوزه، ظرفیت‌های بالایی برای ایجاد اشتغال و راه‌اندازی کسب‌وکار دارد.

رشته و عرصه گوهر تراشی که آمیخته با هنر است سومین رشته پول‌ساز دنیاست که قابلیت سرمایه‌گذاری زیادی دارد. افراد زیادی در کشورهای مختلف وارد این عرصه می‌شوند، آموزش می‌بینند و به مدارج بسیار خوب هنری و اقتصادی دست پیداکرده‌اند.

چند سالی است که وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور اقداماتی را برای آموزش و ترویج این هنر انجام داده‌اند.

اگرچه این روز ها اکثر جوانان به دنبال کارهای دولتی و پشت میز نشینی هستند، اما هنوز انسان هایی وجود دارند که از دل سنگ نیز امید می تراشند و مخارج زندگی را از دل زمین بیرون می کشند.

رحمت الله نوخواه از هنرمندان فعال خوسفی بوده که با تکیه بر توان داخلی و لبیک گفتن به فرامین رهبری برای تحقق اقتصاد مقاومتی، سنگ ها را از معدن استخراج کرده و آن ها را به نگین هایی زیبایی تبدیل می کند.

دقایقی را پای صحبت های این هنرمند می نشینیم تا از سختی های راه و زیبایی های هنرش برایمان بگوید.

این هنرمند سخنانش را با بیت شعری آغاز می کند و می گوید: « به نام ان خدای خوب منان/ که روزی می دهد از سنگ بیابان».

نوخواه با بیان اینکه گوهر تراشی حرفه ای بسیار زیبا است، افزود: خراسان جنوبی مهدگوهر و عقیق با عیار و کیفیت بالا است.

وی با بیان اینکه نباید اجازه دهیم سنگ خام از استان خارج شود، گفت: حیف است مواد اولیه منطقه  ما را ببرند، نگین کنند و چهار برابر به خودمان بفروشند.

بستر بهره وری سنگ فراهم شود

نوخواه ادامه داد: از مسئولان خواستاریم بستر بهره وری سنگ در خراسان جنوبی مهیا شود تا این گوهرها نایاب از استان خارج نشود.

وی در پاسخ به این سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه « سنگ ها را برای تراش از کجا تهیه می کنید» با بیت شعری می گوید: «عزیزان این عقیق تامین گشته / ز صحرای دیار گل های نرگس».

این هنرمند خوسفی با اشاره به مشکلات پیش رو بیان کرد: بازار فروش تنها مشکل ما در این رشته است.

وی با بیان اینکه فروش این محصول در سایر نمایشگاه ها بسیار بالا بوده است، گفت: متاسفانه در بیرجند انگونه که انتظار می رفت، فروش نداشته ایم.

نوخواه با بیان اینکه معرفی و تبلیغات از مهم ترین مزایای شرکت در نمایشگاه بوده است، گفت: امید است بتوانیم در نمایشگاه های بیشتری حضور پیدا کنیم.

وی خواستار حمایت مسئولان شد و افزود: گنج زیر پای خودمان است و دیگران این گنج را از زیر پایمان می برند.

ایجاد دبیرخانه دائمی سنگ های نیمه قیمتی در خوسف

نوخواه از استقرار دبیرخانه سنگ شهرستان خوسف خبر داد و گفت: با استقرار این دبیرخانه هر توریستی می تواند محصولات تولیدی ما را ببیند.

فرماندار خوسف هم در گفتگویی با خبرنگاران با بیان اینکه انواع سنگ های عقیق با رنگ های مختلف در این منطقه وجود دارد، می گوید: ایجاد کارگاه های فراوری برای ایجاد ارزش افزوده و اشتغال در منطقه باید مورد توجه قرار گیرد.

 محمد شفیعی از استقرار دبیرخانه دائمی سنگ های تزئینی و نیمه قیمتی در شهرستان خوسف خبر داد و بیان داشت: و برنامه ریزی در خصوص سنگ های قیمتی، نیمه قیمتی و تزئینی و فرآوری آنها از وظایف این دبیرخانه خواهد بود.

 وی با بیان اینکه باید از این ظرفیت برای اشتغال روستایی با توجه به خشکسالی ها بهره برد، بیان کرد: در طرح ضربتی اشتغال که با محوریت روستای هدف گردشگری خور اجرا می شود بستر مناسب برای ایجاد و گسترش کارگاه های تولید و خانگی تراش سنگ فراهم شده است.

 وی  ایجاد دبیرخانه را  نقطه آغازی برای برگزاری کارگاه های آموزشی در زمینه تراش سنگ های قیمتی دانست و بیان کرد:  تشکیل شرکت های تعاونی، ساماندهی کارگاه های کوچک در روستاها و ایجاد نواحی صنعتی در روستاها زمینه جلوگیری از خام فروشی این سنگ ها را فراهم می کند.

به گفته وی عقیق کبود، خزه‌ای، زرد یا عسلی و قهوه‌ای با کیفیت بالا از جمله ظرفیت های خوسف در حوزه سنگ های نیمه قیمتی است.

ایجاد موزه گوهر سنگ ها در بیرجند

معاون صنایع دستی خراسان جنوبی هم در گفتگو با مهر با اشاره به ظرفیت های استان در حوزه سنگ های نیمه قیمتی اظهارکرد: دبیرخانه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی استان در خوسف مستقر خواهد شد.

حسین عباس زاده  از راه اندازی کارگاه گوهر تراشی توسط بخش خصوصی در خوسف خبر داد و افزود:  این کارگاه در ارزیابی اولیه زمینه اشتغال حداقل ۲۰۰ نفر را فراهم می کند.

 وی خبری خوش دیگری در این حوزه برای استان می دهد و می گوید: با همکاری دبیرخانه شهر جهانی گوهر سنگ تلاش می کنیم تا موزه و نمایشگاه گوهرسنگ ها در بیرجند راه اندازی شود.

وی با اشاره به بررسی های انجام شده برای راه اندازی این موزه عنوان کرد: امکان سنجی کرده ایم تا این موزه  در خانه فروتنی در کنار موزه دیرینه شناسی راه اندازی شود.

وی هدف از ایجاد موزه را آشنایی مردم به ذخایر غنی و گسترده سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی استان دانست و ادامه داد: آشنایی مردم با این ظرفیت زمینه ساز ایجاد اشتغال در استان خواهد بود و در صورت روی آوردن روستائیان به این حرفه در اقتصاد و اشتغال روستاها انقلاب ایجاد می شود.

معاون صنایع دستی خراسان جنوبی بیان داشت: پیش بینی کرده ایم تا در کنار این موزه به صورت پایلوت کارگاه های گوهر تراشی  نیز ایجاد شود.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
6 + 9 =