/ میزگرد بررسی وضعیت نشر ایران در خبرگزاری مهر (اجمالی) /

نمایشگاه کتاب به فروشگاه کتاب تبدیل شده است

شناسهٔ خبر: 456520 -
میزگرد بررسی "وضعیت نشر امروز ایران" صبح امروز با حضور امیر حسین زادگان ( مدیر نشر ققنوس ) ، داوود موسایی ( مدیر نشر فرهنگ معاصر ) و سید ابوالحسن مختاباد ( روزنامه نگار و کارشناس نشر ) در محل خبرگزاری مهر برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، در ابتدای این نشست داوود موسایی با اشاره به تصمیم دولت برای دوپاره کردن نمایشگاه گفت : در همه جای دنیا نمایشگاه کتاب محل تبادل اطلاعات میان ناشران و فعالان این حوزه است اما دولت با سیاستهایی که در پیش گرفته این رویداد را به فروشگاه سالانه کتاب تبدیل کرده است .

وی افزود : مسئولین می گویند نمایشگاه کتاب یک رویداد فرهنگی است اما سیاستهایی که همواره اتخاذ شده، به جنبه فروشگاهی و سود آوری نمایشگاه کتاب برای ناشران دامن زده است.

در ادامه این نشست، امیر حسین زادگان گفت : با وجود تخفیفهای بسیار در نمایشگاههای استانی و نمایشگاه کتاب تهران بیشترین خسارت به صنف کتابفروش وارد می شود . در حال حاضر کتابفروشان شهرستانی با ما تماس می گیرند و اعلام ورشکستگی می کنند و این نتیجه سیاستهای نمایشگاهی در سالهای گذشته است .

وی افزود : اگر برخی ناشران کتابهایشان را با 40 درصد تخفیف به فروش برسانند نتیجه آن تعطیل شدن کتابفروشیها است . متاسفانه سیاستهای کنونی دولت به گونه ای است که بیشترین خسارت به کتاب وارد می شود و نتیجه آن تعطیلی کتابفروشیهای مستقل است .

سید ابوالحسین مختاباد نیز با اشاره به سخنان اخیر معاون فرهنگی ارشاد گفت : آیا دولت بسترهای فرهنگی در حوزه کتاب را فراهم کرده است که از ناشران توقع صرف نظر کردن از منفعت مادی شان را دارد . دولت می بایست دخالتهای خود را در حوزه نشر کم کند و اجازه دهد که طفل نوپای نشر ایران روی پای خود بایستد و راهش را پیدا کند .

مختاباد با اشاره به انصراف ناشران از شرکت در نمایشگاه کتاب گفت : ناشران به این دلیل از منفعت مادی خود در نمایشگاه کتاب صرف نظر کرده اند تا منفعت بلند مدتی را که با منافع ملی در ارتباط است بدست بیاورند .

وی افزود : در شرایط کنونی اتحادیه ناشران باید باب گفتگو را با دولت باز نگه دارد و همچنان به گفتگو و رایزنیهای خود برای به نتیجه رسیدن خواسته هایشان ادامه دهد .

 حسین زادگان نیز با تاکید بر این که در وهله اول منافع صنفی از منافع شخصی مهم تر است، تاکید کرد : ما همچنان به گفتگو با  دولت ادامه می دهیم .

در ادامه این نشست مدیر نشر فرهنگ معاصر گفت : هر حرکتی که در زمینه فروش کتاب صورت می گیرد باید منافع صنفی کتابفروشان را هم در نظر بگیرد و این اقدامات باید با کسب نظر آنها همراه باشد . دولت باید به این مسئله توجه داشته باشد که اگر همین ویترین موجود کتاب را هم از دست بدهیم ، خسارت جبران ناپذیری به کتاب وارد می شود .

گزارش مشروح این نشست متعاقبا منتشر می شود . 

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
5 + 2 =