/ ادیان جهان و انعکاس اخبار مرتبط با آنها در خبرگزاری مهر /

روحانیون ادیان جهان درباره گفتگوی فرهنگی تبادل نظر کردند

شناسهٔ خبر: 478447 -
خبرگزاری مهر - گروه دین و اندیشه: برگزاری همایش شورای اروپا با محوریت ابعاد دینی گفتگوی فرهنگی و همایش واتیکان درباره تغییرات جوی مهمترین رویدادهایی بود که روحانیون ادیان مختلف را گردهم جمع کرد. اما در این میان پاپ خواستار تمرکز گروه هشت بر مسئله فقر شد و کاتولیکهای مکزیک تصمیم گرفتند مبارزه علیه قانونی شدن سقط جنین را به دادگاه حقوق بشر منتقل کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، همایش ابعاد دینی گفتگوی میان فرهنگی توسط شورای اروپا در جمهوری سن مارینو برگزار شد، بر ظرفیت ادیان در راستای ترویج گفتگو و درک متقابل تأکید کرد و پیام دبیر کل سازمان ملل به همایش نقش رهبران دینی در گفتگوی فرهنگی را حائز اهمیت دانست.

توجه به ابعاد دینی گفتگوی میان فرهنگی

تری داویس دبیر کل شورای اروپا در افتتاحیه همایش " ابعاد دینی گفتگوی میان فرهنگی" که از سوی ریاست کمیته وزرای شورای اروپا برگزار شد، اظهار داشت: این موضوع حائز اهمیت و پیچیده است. گفتگوی میان فرهنگی از آن جهت حائز اهمیت است که مردم و فرهنگها را به یکدیگر نزدیک کرده و خطر سوء تفاهم، تنش و مناقشه را کاهش می دهد. نمایندگان ادیان اسلام، مسیحیت و یهودیت در این همایش در کنار رهبران دولتی، کارشناسان، تحلیلگران و اعضای رسانه ها حضور یافتند.

داویس گفت: شورای اروپا دین را از دو زاویه مورد بررسی قرار می دهد، یکی آزادی دین به عنوان حق بشری و دومی اعتقادات دینی به عنوان مؤلفه هویت و فرهنگ شخصی. ترویج گفتگوی میان فرهنگی یکی از اولویتهای شورای اروپا محسوب می شود و هدف ما توسعه سیاست بلند مدت برای استفاده کامل از ظرفیتهای تنوع فرهنگی به عنوان عامل انسجام در جوامع است. جوامع دینی از ظرفیت قابل توجهی در این عرصه برخوردار هستند و می توانند به بهبود زخمها کمک کرده و ارتباطهای جدیدی ایجاد کنند.

وی همچنین چالش مهم را انتقال این گفتگو ها به سطح محلی شدن عنوان کرد . بعد دینی گفتگوی میان فرهنگی زمانی محقق می شود که کشیش در کلیسای محلی، امام در مسجد محلی و خاخام در کنیسه محلی با یکدیگر گفتگو و همکاری کرده تا پیام مشترک تساهل ، احترام و درک به مردم منتقل شود.

نتایج این همایش به وزاری امور خارجه شورای اروپا در جلسه 10 - 11 می ( 20 تا 21 اردیبهشت) ارائه می شود.

نقش رهبران دینی در پیشبرد گفتگوی میان فرهنگی

دبیر کل سازمان ملل در پیامی به همایش " ابعاد دینی گفتگوی میان فرهنگی" بر نقش رهبران دینی در ترویج گفتگوی های میان فرهنگی سازنده تأکیدکرد.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد در این پیام به همایشی که از سوی شورای اروپا در سان مارینو برگزار شد از رهبران دینی خواست از نفوذ خود استفاده کرده و به پیروان ادیان بیاموزند فعالانه درباره فرهنگها، جوامع و ادیان دیگر مطالبی یاد بگیرند.

در همایش "ابعاد دینی گفتگوی بین فرهنگی" که از روز گذشته برگزار و امروز 4 اردیبهشت ماه خاتمه می یابد نمایندگان ادیان اسلام، مسیحیت و یهودیت در کنار رهبران دولتی، کارشناسان، تحلیلگران و اعضای رسانه ها حضور دارند.

بان کی مون به شرکت کنندگان این همایش هشدار داد که زمان برگزاری این همایش با افزایش عدم تساهل و افزایش تنشهای میان فرهنگی مصادف شده و به واسطه اقدامات تروریستی و اظهارات و انتشارات اهانت آمیز وخیم تر شده است. شکاف میان جوامع و کشور می تواند به از بین بردن صلح جهانی و ثبات منتهی شود.

وی تصریح کرد: امروزه ضرورت برقراری ارتباط به منظور سهیم شدن در گفتگوهای میان فرهنگی سازنده که بر ارزشها و آرمانهای مشترک تأکید دارد بیش از پیش جلوه یافته است. مومنان ادیان می توانند نقش تعیین کننده ای در این تبادلات ایفا کرده و بر هسته اعتقادات و ایده های خود که پایه در سنتهای بزرگ دینی چون محبت، انسجام، احترام به زندگی و مهربانی نسبت به یکدیگر  دارد تأکید کنند.

دبیرکل سازمان ملل تأکیدکرده است که همایش سن مارینو می تواند به ائتلاف تمدنها، ابتکاری که با حمایت ترکیه و اسپانیا سامان یافت کمک کند.

همایش تغییرات جوی و توسعه واتیکان

مقامات واتیکان  همایش تغییرات جوی و توسعه را با تکیه بر تأثیرات منفی و گاهی مثبت تغییرات جوی با حضور رهبران دینی، وزراء و دانشمندان برگزار کردند.

کاردینال رناتو مارتینو رئیس شورای پاپی عدالت و صلح در گفتگو با رادیو واتیکان در آغاز این همایش دو روزه اظهار داشت: تمام جهان علم برای این فاجعه ابراز نگرانی نمی کند، حتی برخی از دانشمندان این تغییرات جوی را با دید منفی در نظر نمی گیرند و در حقیقت اظهار می دارند که این پدیده طی سالها و عصرها رخ می دهند و گاهی نتایج مثبتی برای کشاورزی و توسعه دارند. واتیکان باید این موضوع را به صورت پیشگیرانه و در پرتو دکترین اجتماعی کلیسا آن در نظر گیرد؛ دکترینی که اظهارمی دارد درحالی که انسان بر زمین خدا حکم می راند باید از آن محافظت کند.

برخی از مدعوین این همایش نیز اعتقاد داشتند گرم شدن تدریجی سیاره زمین به هیچ عنوان منفی نیست؛ کریگ ایدسو، رئیس مرکز مطالعه دی اکسید کربن و تغییر جهانی در ماین از دانشمندانی بود که تغییرات جوی را منفی ارزیابی نمی کرد. مرکز متبوع وی هر هفته خبرنامه علم Co2 منتشر می کند که اغلب به ارائه گزارش درباره مزایای افزایش دی اکسید کربن در جو می پردازد.

سایر شرکت کنندگان این همایش که طی روزهای 6 و 7 اردیبهشت ماه برگزار شد درباره وجود مزایای تغییرات جوی اتفاق نظر نداشته و اظهار داشتند که افزایش جهانی دمای هوا برای زمین و مردم آسیب پذیر و خطرناک است.

احترام انسانها به محیط زیست

پاپ بندیکت شانزدهم طی پیامی به همایش " تغییرات جوی و توسعه" خواستار حمایت از خلقت خداوند و احترام به محیط زیست شد. 
درخواست پاپ برای حمایت از محیط زیست به واسطه تلگرافی که به امضای وزیر امور خارجه واتیکان رسیده بود برای شرکت کنندگان این همایش ارسال شد.

رهبرکاتولیکهای جهان شرکت کنندگان این همایش را به پذیرش شیوه ای از زندگی دعوت کردکه الگوی تولید و مصرف را با احترام به خلفت و ضرورت توسعه پایدار مردم در نظر می‌گیرد. پاپ در پیام خود از برگزاری این همایش که مشکلات مربوط به محیط زیست، اخلاق، اقتصاد و زیندگی سیاسی و اجتماعی را با نگاهی به ضعیفترین اعضای جامعه بررسی می کند، قدردانی کرده بود.

ترویج سکولاریسم عمومی ناکام می ماند

اسقف اعظم واشنگتن که به تازگی از سوی پاپ منصوب شده است تلاشهایی که در راستای حذف دین از فضای زندگی عمومی غرب و ترویج سکولاریسم صورت می گیرد را ناکام توصیف کرد و آن را به نقش حائز اهمیتی نسبت داد که دین در زندگی مردم ایفا می کند.

اسقف اعظم دونالد ویرل گفت: اخلاق الهیاتی کلسیای کاتولیک به شکل گیری بحثهایی درباره جنگ عراق، سقط جنین، تحقیقات سلول بنیادین رویانی، اتانازی و مهاجرت کمک کرده است، چرا که اعتقاد دینی نقش مهمی در ترویج موضوعات مربوط به عدالت اجتماعی داشته و همچنین مدافع زندگی انسان بیگناه است.

وی در اظهارات خود هشدارهای پاپ درباره تهدید سکولاریسم را منعکس کرد و گفت: تغییر قابل توجهی که جایگزین دیدگاه سکولار از زندگی در مقابل دید سنتی و دینی می شود ما را از تاریخ خود دور می کند.

ویرل به عنوان جانشین کاردینال تئودور مک کاریک منصوب شده است که حدود یک سال پیش نامه استعفای خود را به علت محدودیتهای سنی به بندیکت شانزدهم ارائه کرد.

نشست آینده گروه هشت بر فقر متمرکز باشد

بندیکت شانزدهم از سران کشورهای شرکت کننده در اجلاس گروه هشت خواست قرض کشورهای فقیر را برطرف کرده و برای مبارزه با بیماریهای مهلکی چون ایدز و مالاریا سرمایه گذاری گسترده داشته باشند.

واتیکان نامه های بندیکت شانزدهم و آنجلا مرکل صدر اعظم آلمان را منتشر کرد که طی ماه های دسامبر ( آذر ) و فوریه (بهمن) با محوریت نشست آینده گروه هشت رد و بدل شدند. نشست آینده گروه هشت  16 تا 18 خرداد ماه در هایلیگن دام، آلمان برگزار می شود.

در نامه پاپ به تاریخ 16 دسامبر (25 آذر) آمده است: از این حقیقت استقبال می کنم که مسئله فقر با اشاره خاص به آفریقا اکنون به دستور کار گروه هشت تبدیل شده است. در حقیقت باید بالاترین سطح توجه و اولویت به این مسئله معطوف باشد .

پاپ عنوان کرده است: اطمینان دارم که آلمان به نحو مثبتی نقش ریاست خود را در رابطه با این مسئله که از اهمیت جهانی برخوردار است و بر همه ما تأثیر می گذارد ایفا کند. قوانین همچنین باید برای فسخ سریع ، کامل و غیر مشروط قرض کشورهای فقیر و کمتر توسعه یافته اعمال شود. این اقدامات باید به منظور کسب اطمینان از این امر که این کشورها بار دیگر در چنین شرایطی قرار نمی گیرند، عملی شود.

وی تشریح کرده که سرمایه گذاری قابل توجه برای منابع تحقیق و توسعه داروهایی که بیماری ایدز، مالاریا، سل و سایر بیمارهای ناحیه گرمسیری را درمان می کند بسیار ضروری است.

رهبر کاتولیکهای جهان تأکید کرد: این چالشها باید توسط تمام اعضای جامعه بین المللی، گروه هشت و اتحادیه اروپا مورد توجه قرار گیرند.

مرکل در نامه خود به عنوان پاسخ پاپ در روز 2 فوریه ( 13 بهمن) اظهار داشت: به نظر من این امر حائز اهمیت است که روابط گروه هشت با آفریقا به همکاری تبدیل شود. علاوه بر تلاشهایی که باید از سوی کشورهای آفریقایی صورت گیرد ما توجه ویژه ای به تعهد جوامع بین المللی خواهیم داشت.

مبارزه با اچ آی وی / ایدز و تقویت سیستمهای مراقبتی بهداشتی اولویتهای مهمی هستند و هدف ما تغییر استراتژیهای مبارزه با اچ آی وی/ ایدز است. کاهش قرضی را که مورد اشاره قرار دادید عامل مهمی برای مبارزه با فقر است. دولت آلمان همچنین از تأسیس ساختار ثبات پذیری قرض حمایت کرده و این سیستم را وسیله مهمی برای محدود کردن خطر سقوط کشورهای فقیر در بحران قرضهای سنگین است. تنها بازیکنان قدرتمند جهانی مسئولیت خود را بپذیرند می توانیم دنیایی ازصلح و عدالت بنا کنیم.

نیایش روحانیان بریتانیا برای صلح جهانی و اتحاد

روحانیان هندو در نیروهای مسلح بریتانیا همراه با رهبران سایر ادیان در این کشور مراسم نیایش چهار روزه ای را برای صلح جهانی و اتحاد در معبدی در شمال انگلستان برگزار کردند.

 این گردهمایی نیایشی که توسط آچاریا کریشان اتاری نخستین روحانی هندو نیروهای مسلح بریتانیا برگزار شددر معبد هندو نیوکاسل به پایان رسید. در این گردهمایی اسقف انگلیکنهای نیوکاسل، نمایندگان اسلام، یهودیت، بودیسم، جینیسم، هندوئیسم، زردشتی، سیکیسم و سایر مذاهب مسیحی شرکت کردند.

روحانیون شرکت کننده این در همایش بیانیه مشترکی امضاء کرده و تعهد خود را نسبت به هماهنگی در منطقه تضمین کردند. این بیانیه مشترک نخستین بیانیه از نوع خود در بریتانیا بود. در این گردهمایی بیش از 200 نفر از سراسر مناطق بریتانیا شرکت کردند، سرتیپ ریچارد دنیس به نمایندگی از ارتش بریتانیا در این نشست شرکت کرد.

بیانیه مشترک این جمع در مراسم نیایشی بین تمام ادیان قرائت شد. دراین بیانیه آمده است: ما تمایل خود را به ترویج احترام و تساهل برای تمام اعتقادات دینی، فرهنگها و سنتها تصدیق کرده و مسئولیت خود را نسبت به جامعه، جهان و خود به رسمیت می شناسیم. بیانیه بین ادیان روحانیون بریتانیا تصریح می کند، ما از تمام شهروندان دیندار و غیر دیندار می خواهیم عدم تساهل، تعصب و تفرقه را کنار گذاشته تا به همزیستی سودمند و مصالحت آمیز دست یابیم.

دادخواست وکلای کاتولیک مکزیک علیه قانونی شدن سقط جنین

یک گروه از وکلای کاتولیک در نظر دارند  دادخواستی را علیه قانونی شدن سقط جنین در مکزیکو سیتی به دادگاه بین المللی حقوق بشر ارائه کنند.

قانون سقط جنین، به سادگی در انجمن شورای مکزیکوسیتی تصویب شد و موجبات خشم کاتولیکهای را فراهم کرد، چرا که این افراد این قانون را به مثابه جدید ترین اقدام برای دور شدن از ارزشهای مسیحی در کشوری که به عنوان دومین کشور پرجمعیت کاتولیک محسوب می شود قلمداد می کنند.

کشیش هوگو ولادیمیر سخنگوی محدوده سراسقفی مکزیکو سیتی گفت: انجمن وکلای کاتولیک قصد دارد در این رابطه ستاد بین المللی تشکیل دهد. وکلای کاتولیک این شهر روز اعتراض خود را به دادگاه حقوق بشر مستقر در کاستاریکا ارائه کردند. قانون سقط جنین با یکی از مفاد قانون اساسی مکزیک که اظهار می دارد دولت باید از زندگی بشر " از لقاح تا مرگ طبیعی" حمایت کند منافات دارد.

قوانین مکزیک مانع از مطرح کردن این موضوع توسط کلیسای کاتولیک به دادگاه عالی می شود و مخالفان آن در شورای شهر نیز برای مطرح کردن این درخواست از قدرت کافی برخوردار نیستند. در میان کشورهای آمریکای لاتین، تنها کوبا و گیانا و پروتوریکو سقط جنین را براساس درخواست مادر رسمی کرده اند. برخی از کشورها نیز آن را تنها درموارد خاص قانونی می دانند.

قانون جدید که طی چند روز آینده اعمال می شود به معنای حق سقط جنین زنان پایتخت در سه ماه اول بارداری است. درحالی که در دیگر نقاط این کشور قانون منع سقط جنین هنوز به قوت خود باقیست.

دیدار پاپ از دفتر مرکزی سازمان ملل متحد

واتیکان اعلام کرد پاپ بندیکت شانزدهم دعوت دبیر کل سازمان ملل متحد را مبنی بر دیدار از دفتر مرکزی سازمان ملل متحد مستقر در نیویورک پذیرفته است.

فدریکو لامباردی مدیر دفتر مطبوعاتی و سخنگوی واتیکان اظهار داشت: رهبر کاتولیکهای جهان دعوت بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد را که روز چهارشنبه 18 آوریل (29 فروردین) با پاپ دیدار کرد پذیرفته است. تاکنون تاریخ و برنامه ای برای این سفر پاپ تعیین نشده است.

ژان پل دوم طی دوران 26 ساله پاپی خود دو بار در سالهای 1979 و 1995 از دفتر مرکزی سازمان ملل دیدار کرد. پاپ پل ششم نیز نخستین پاپی بود که در سازمان ملل سخنرانی کرد و به طور کلی وی را نخستین پاپی می دانند که به نیمکره غربی سفر کرد.
 
اسقف سوئدی گروهی از هتلهای زنجیره ای را تحریم می کند

یک اسقف سوئدی پس از تصمیم گروهی از هتلها، مبنی بر خارج کردن نسخه های انجیلی از اتاقهای خود، اعلام کرد هتلهایی که انجیل در آن موجود نباشد را تحریم می کند .

اسقف تونی گولدبراندزن اظهار داشت که پس از اجرای تصمیم گروه هلتهای اسکاندیک تمام رزروهایی که از سوی اعضای منطقه سر اسقفی هارنوساند در این هتلهای زنجیره ای انجام شده را لغو خواهد کرد.

تا کنون 100 مورد فسخ رزرو برای ماه آینده اعلام شده است، چرا که اعضای شورای این منطقه اسقفی در نظر داشت نشست خود را در این مجموعه هتلها برگزار کند.

گولدبراندزن طی بیانه ای تصریح کرد: می خواهیم این امر را روشن کنیم که تصمیم هتلهای اسکاندیک مبنی بر خارج کردن انجیل از اتاقهای هتل به هیچ عنوان صحیح نیست.

این اسقف ابراز امیدواری کرد تحریم روحانیون  سوئد باعث شود تا این هتلهای زنجیره ای تصمیم خود را بار دیگر مورد ارزیابی قرار دهند.

وی همچنین گفت که از این ایده که قرآن و سایر متون دینی نیز در اتاقهای هتل در دسترس باشند استقبال می کند، چرا که هدف وی از این اقدام افزایش آزادی دینی است، دسترسی به دین همواره بر فقدان آن ارجحیت دارد.

راهپیمایی سیکهای نیویورک برای ارتقای آگاهی درباره آئین خود

جامعه سیک نیویورک در خیابانهای این شهر راهپیمایی کردند تا آگاهی پیروان سایر ادیان را نسبت به آئین خود ارتقاء دهند.

شرکت کنندگان در بیستمین مراسم سالانه ژره سیک پس از این راهپیمایی طولانی ضیافتی برگزار کردند. برگزار کنندگان این رویداد پیشتر اعلام کرده بودند که از حضور پیروان سایر ادیان برای شرکت در ضیافت و حتی راهپیمایی استقبال می کنند.

مهاجرت سیکها از قرن نوزدهم از هندوستان به کانادا، بریتانا، خاورمیانه، شرق آفریقا، جنوب شرقی آسیا آغاز شد که این موج مهاجرت در سالهای اخیر به ایالات متحده، اروپای غربی، استرالیا و نیوزیلند رسیده است.

سیکهای آمریکا از زمان حملات تروریستی یازدهم سپتامبر به علت دستاری که براساس سنت دینی خود بر سر می گذارند و شباهتهای ظاهری به عنوان مسلمان تلقی شده مورد تبعیض قرار می گیرند.

طی 6 سال گذشته بسیاری از سیکها طی گردهماییها و رویدادها بر این تمایز تأکید کرده اند. در شرایطی که وضعیت سیکها در اروپا بویژه کشورهایی چون فرانسه که نمادهای دینی را در مدارس ممنوع کرده تبعیض آمیز بوده، بسیاری از آنها با مسلمانان برای احقاق حقوق دینی خود همگام شده اند.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
3 + 1 =