/ گزارشی تکمیلی/

تغییرات و شرایط پرداخت وام مسکن 18 میلیون تومانی از فردا

شناسهٔ خبر: 489711 -
متقاضیان واجد شرایط وام 18 میلیون تومانی مسکن از فردا ( اول خرداد ماه) می‌توانند با ضوابط و شرایط جدید بانک مسکن اقدام به دریافت یا افتتاح حساب کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، از ابتدای خرداد ماه سال 1386، پرداخت تسهیلات 180 میلیون ریالی صندوق پس‌انداز مسکن طبق شرایط و ضوابط جدید صورت می‌گیرد.

با اجرای‌ این‌ مصوبه‌ از فردا پرداخت‌ تسهیلات‌ ‌180‌ میلیون‌ ریالی‌ به‌ صورت‌ توام‌ ‌120‌‌ میلیون‌ ریال‌ با سپرده‌ و ‌60‌ میلیون‌ ریال‌ بدون‌ سپرده‌‌ متوقف‌ می‌ شود و پرداخت‌ این‌ تسهیلات‌ طبق‌ شرایط و ضوابط جدید صورت‌ می‌گیرد‌.

همه‌ سپرده گذاران‌ صندوق‌ پس انداز مسکن‌ می توانند هر شش‌ ماه‌ از یک‌ برابر متوسط موجودی‌ حساب‌ خود از این‌ تسهیلات‌ برخوردار شوند.

متقاضیان‌ دریافت‌ تسهیلات‌ خرید واحد مسکونی‌ از محل‌ صندوق‌ پس انداز مسکن‌ می توانند با ‌60‌ میلیون‌ ریال‌ سپرده ‌گذاری‌ بعد از گذشت‌ ‌18‌ ماه‌ انتظار و یا با ‌90‌ میلیون‌ ریال‌ سپرده گذاری‌ بعد از گذشت‌ ‌12‌ ماه‌ انتظار از این‌ تسهیلات‌ بهره مند شوند‌.

همچنین‌ نرخ‌ سود این‌ تسهیلات‌ تا سقف‌ ‌180‌ میلیون‌ ریال‌ ‌13‌ درصد است‌ و متقاضیانی‌ که‌ سررسید تسهیلات‌ آنها بعد از ‌31‌ اردیبهشت‌ باشد طبق‌ مقررات‌ جدید از این‌ تسهیلات‌ برخوردار می شوند‌.

بر این اساس، دارندگان انواع حسابهای صندوق پس انداز مسکن از تاریخ شروع اجرای طرح، مشروط به گذشت حداقل 6 ماه از تاریخ افتتاح حساب خود، قادر خواهند بود از تسهیلات با سپرده بانک تا سقف 80 میلیون ریال جهت خرید واحدهای مسکونی با شرایط تعیین شده توسط بانک یا احداث و تکمیل استفاده نمایند.

دارندگان انواع حسابهای صندوق پس انداز مسکن از تاریخ شروع اجرای طرح، مشروط به گذشت حداقل 12 ماه از تاریخ افتتاح حساب خود، قادر خواهند بود از تسهیلات با سپرده بانک، به میزان بیش از 80 میلیون ریال تا سقف 180 میلیون ریال جهت خرید واحد مسکونی با شرایط تعیین شده توسط بانک یا احداث و تکمیل برخوردار گردند.

حداقل متوسط موجودی لازم در هر دوره جهت دریافت سقف تسهیلات 180 میلیون ریالی 26 میلیون ریال می باشد که پس از گذشت 7 دوره 6ماهه، و در صورتیکه میزان سپرده 60 میلیون ریال باشد پس از گذشت 3 دوره 6 ماهه متقاضی تسهیلات فوق را دریافت می نماید.

همچنین کسانی که در نظر دارند پس از گذشت یک سال از سقف تسهیلات 180 میلیون ریالی استفاده نمایند بایستی حساب خود را با مبلغ 90 میلیون ریال افتتاح نمایند و در مدت یک سال مزبور موجودی خود را حفظ نمایند.

بنابر اعلام بانک مسکن، پرداخت تسهیلات بیش از 120 میلیون ریال به روش خرید زمان امکانپذیر نمی باشد.

همچنین، ‌باز پرداخت تسهیلات با توجه به درخواست کتبی گیرنده تسهیلات می تواند به صورت ساده یا ترکیبی (پلکانی و ساده ) تعیین می‌گردد.

نرخ سود تسهیلات با توجه به مصوبات شورای پول و اعتبار در بخش مسکن با سپرده در زمان اعطای تسهیلات تعیین می شود و در خصوص احراز توانایی مالی متقاضی در پرداخت اقساط تسهیلات، صرفا اظهار کتبی درآمدماهیانه ابرازی متقاضی ملاک تصمیم گیری خواهد بود.

بانک مسکن با اعلام اینکه تاریخ اجرای طرح از 86.3.1 تعیین و مدت اجرای طرح تا پایان سال 1387 می باشد، افزوده است: واحدهایی مشمول اخذ تسهیلات خرید و تکمیل و احداث مسکن بانک می باشند که مشخصات و ضوابط تعیین شده توسط بانک در آنها رعایت شده باشد.

افزون بر این، رعایت مشخصات اعلام شده برای واحدهای مسکونی مشمول تسهیلات بانک با توجه به ضوابط جاری بانک در مقطع اخذ تسهیلات برای تمامی گیرندگان تسهیلات الزامی می باشد.

بانک مسکن به تمامی سپرده گذاران حساب صندوق پس انداز مسکن توصیه کرده است که قبل از ایجاد هر گونه تعهدی برای خرید واحد مسکونی خاص، از آخرین مقررات و ضوابط بانک در مورد واحدهای مسکونی که مشمول ضوابط اخذ تسهیلات بانک می باشند اطلاع کافی کسب نموده و سپس نسبت به ایجاد تعهد اقدام نمایند.

همچنین تمامی متقاضیان دریافت تسهیلات می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر در تهران با شماره تلفن 1830 و در شهرستانها با شماره تلفن 66749001 – 021، مرکز مشاوره و اطلاع رسانی بانک مسکن، تماس گرفته و از آخرین شرایط و ضوابط اعطای این تسهیلات مطلع شوند.

*حداقل مدت انتظار و حداقل متوسط موجودی لازم  در هر دوره، به طور جداگانه برای گرفتن تسهیلات به شرح جدول زیر می باشد:

حداقل مدت انتظار لازم حداقل متوسط موجودی لازم در هر دوره سقف تسهیلات خرید یا احداث وتکمیل

6ماه

5میلیون ریال

35 میلیون ریال
66ماه 7 میلیون ریال 50 میلیون ریال
  6 ماه 9 میلیون ریال 60 میلیون ریال
6 ماه 10 میلیون ریال 70 میلیون ریال
6 ماه

12 میلیون ریال

80 میلیون ریال
12 ماه 14 میلیون ریال 100میلیون ریال
12 ماه 17 میلیون ریال 120 میلیون ریال
12 ماه 22 میلیون ریال 150 میلیون ریال
12 ماه 26 میلیون ریال 180 میلیون ریال


*مدت بازپرداخت تسهیلات به تناسب مدت سپرده‌گذاری به شرح جدول ذیل حداکثر 18 سال تعیین گردیده است.

 

5 دوره با بالا 3 یا 4 دوره  1یا2 دوره دوره انتظار
تا 18 سال تا 15 سال تا 12 سال حداکثر مدت بازپرداخت
x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 3 =