سردار صفوی:

احتمال حمله به ایران بسیار ضعیف است

شناسهٔ خبر: 592500 -
مشاور فرمانده کل قوا در امور نظامی احتمال حمله نظامی به ایران را بسیار ضعیف دانست و در عین حال گفت که نباید ساده اندیشی کنیم براین اساس نیروهای مسلح ایران اطلاع کافی از تحرکات منطقه و آمادگی مقابله کامل را دارند.

به گزارش خبرنگار مهر ، سردار سرلشگر دکتر سید یحیی رحیم صفوی دستیار و مشاور فرمانده کل قوا در امور نیروهای مسلح عصر امروز در اولین همایش شجره طیبه در دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی گفت: شرایط خاورمیانه شرایطی حساس و پیچیده و سرنوشت ساز است که نقش جمهوری اسلامی ایران در این بین بسیار تاثیر گذار است.

وی با بیان اینکه ایران باید از تغییر و تحولات منطقه نهایت استفاده را کرده و نقش خود را در این بین به خوبی ایفا کند افزود: تاثیر گذاری موقعیت ژئوپلتیکی ایران توان و جایگاه منحصر به فردی که کشورمان در منطقه خاورمیانه در آن قرار گرفته است نقش ایران را در تحولات منطقه دو چندان می سازد.

مشاور فرمانده کل قوا در امور نیروهای مسلح ، جمهوری اسلامی ایران را منطقه واسط میان اروپا ، آسیا و آفریقا دانست و تصریح کرد: شرایط جمهوری اسلامی ایران جدای از افغانستان و عراق است و میزان تاثیرگذاری ژئوپلتیکی ما در منطقه به هیچ عنوان قابل قیاس با این کشورها نیست و قدرت های جهان را این مطلب را به خوبی می دانند.

وی تاکید کرد که ایران از یک موقعیت حساس و برتر میان مناطق قفقاز ، خاورمیانه و آسیای مرکزی برخوردار است که می تواند بر تمامی موقعیت های اطراف خود تاثیرگذار باشد لذا باید در فرهنگ، اقتصاد، سیاست و امنیت و سایر مقوله ها کارکرد بالایی داشته باشد.

فرمانده سابق سپاه پاسداران یکی دیگر از دلایل موقعیت برتر جمهوری اسلامی را جدای از موقعیت ژئوپلتیکی ایران حاکمیت بر سواحل شمالی خلیج فارس و تنگه هرمز دانست و خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه حدود 65 درصد منابع انرژی نفت جهان در منطقه خاورمیانه وجود دارد تا سال 2005 ذخایر اثبات شده این منطقه 542 میلیارد  بشکه نفت خام است که این میزان در آمریکا تنها به 30 میلیارد بشکه نفت خام می رسد.

سردار صفوی تصریح کرد: هم اکنون عربستان با 262 میلیارد بشکه نفت خام اثبات شده  تا سال 2005 ایران با 137 ، عراق 115 ، کویت با 105  و امارات با 93 میلیارد بشکه نفت خام اثبات شده جایگاههای برتر این محصول استراتژیک را در منطقه دارا هستند.

وی گفت: با توجه به اینکه عراق در موقعیت مناسبی از لحاظ ذخیره نفتی قرار دارد یکی از دلایل حمله آمریکا به این کشور بهره برداری از ظرفیت نفتی آن بوده که با تکنولوژی ای که آنها دارند با هزینه ای بالغ بر دو تا سه دلار روزانه 10 میلیون بشکه نفت خام استخراج می کنند که این مطلب باعث به هم خوردن استراتژی اوپک در صدور نفت می شود.

فرمانده سابق سپاه  با بیان این که ایران هم اکنون 2 هزار متر مربع در دریاهای خلیج فارس و دریای عمان ساحل دارد گفت: قدرت نیروهای مسلح ایران و بسیج 12 میلیونی جمهوری اسلامی عامل ثبات منطقه خلیج فارس است.

سردار صفوی با بیان اینکه هم اکنون ایران با  دارا بودن  14 درصد ظرفیت گاز جهان رتبه دوم  دنیا را از این حیث بعد از روسیه داراست گفت: ایران برای 800 سال آینده گاز دارد و تنها میدان پارس جنوبی که بین ما و قطر مشترک است 8 تا 9 درصد ذخایر گازی جهان را دربر می گیرد.

وی از ایران به عنوان قلب سیاسی جهان اسلام نام برد و خاطرنشان کرد: وفاداری ملت ایران به نظام سیاسی از جمله شاخصه های جمهوری اسلامی ایران است و مردم ما علیرغم وجود برخی مشکلات همواره در روزهای تاثیر گذار در میدان ها حاضر شده اند.

وی در خصوص نقش جوانان در دفاع از میهن اسلامی و پیشرفت کشور گفت: اگر متوجه جوان بودن جمعیت کشور باشیم و همواره نیاز اساسی مردم و بخصوص نسل جوان را تامین کنیم می توان از تاثیرگذاری جوانان در رشد و سازندگی کشور به بهترین نحو ممکن بهره گرفت.

وی تاکید کرد که فلسفه وجودی بسیج دانشجویی انجام وظایف و نقش آفرینی عمومی به معنای حفظ و پیشبرد انقلاب اسلامی با توجه به شرایط خاص بین المللی و نقش آفرینی اختصاصی به معنای ورود دانشجو نسبت به کمک به حل معضلات نظام و کشور است.

وی ادامه داد انجام این رسالت در راستای حفظ و پیشبرد انقلاب اسلامی از ویژگی ها و ضرورت های دانشجویان است و باید نسبت به این مسائل با حساسیت برخورد کنند.

سردار صفوی یکی از اقدامات ارزشمند بسیج را راه اندازی بسیج سازندگی و بهره گیری از استعدادهای جوانان برای ساخت مناطق محروم ذکر کرد و افزود: تنها در تابستان گذشته بسیجیان جوان با حضور در مناطق محروم توانستند 10 هزار مدرسه در این نقاط را مرمت و بازسازی کنند که این نشان می دهد پتانسیل عظیمی از دانشجویان و بسیجیان در راه رسیدن به اهداف انقلاب اسلامی در حرکت است.

وی در انتهای این مراسم در پاسخ به سئوالاتی که مطرح شده بود از جمله اینکه آیا تهدیدات آمریکا علیه ایران بلوف سیاسی است یا تحقق آن ممکن است تصریح کرد: آمریکایی ها در ظرفیت های سیاسی و نظامی محدودیت هایی دارند بخصوص اینکه در مسائل عراق و افغانستان  هنوز به نتیجه نرسیده اند لذا از نظر بنده ایجاد جبهه سوم از نظر سیاسی و نظامی برای آنها بسیار مشکل ساز است.

سردار صفوی درعین حال تاکید کرد که علیرغم دلایل موجود ما نباید ساده اندیشی کنیم و هم اکنون نیروهای مسلح ما نیز باید برای هرگونه تحرک نظامی در منطقه آمادگی مقابله را داشته باشند.

مشاور فرمانده کل قوا در امور نیروهای مسلح  اظهار داشت : نیروهای اطلاعاتی سپاه و ارتش ، اطلاع کافی از تحرکات منطقه را دارند و علیرغم اینکه احتمال حمله نظامی بسیار ضعیف است ولی نمی توان آینده را پیش بینی نمود. بنابراین ما آمادگی کامل داریم.

فرمانده سابق سپاه ادامه داد: علاوه بر این مباحث، اقتصاد آمریکا تحمل وضعیت اقتصادی بحرانی را ندارد و اگر ترقه ای در خاورمیانه و خلیج فارس منفجر شود قیمت نفت بالای 150 دلار در هر بشکه خواهد رسید که این امر نیز یکی از موانع تحرکات نظامی بر علیه ایران است .

وی در پاسخ به این سئوال که آیا سایت های راداری ایران حق قفل را بر روی جت های آمریکایی دارند یا خیر گفت: نه تنها حق قفل داریم بلکه اگر هواپیمایی وارد منطقه اف آی آر( FIR ) ایران شود و به هشدارها توجهی نکند حق شلیک هم داریم.

سردار صفوی یادآور کرد که با واگذاری ماموریت کامل خلیج فارس به سپاه پاسداران که اخیرا انجام شده است دستورالعملی از سوی نیروهای ارشد نظامی آمریکا به شناورهای این کشور داده شد که به هیچ عنوان واردآبهای ایران نشوند.

فرمانده سابق سپاه در پاسخ به این سئوال که نقش بسیج در دکترین دفاعی کشور چیست اظهار داشت: بسیج تنها ماموریت نظامی ندارد اما وجود 12 میلیون بسیجی و تنها 2500 گردان عاشورا و الزهرا که همگی آموزش نظامی دیده اند خود نقشی بازدارنده دارد.

مشاور فرمانده کل قوا در امور نیروهای مسلح در پاسخ به این سئوال که دلایل استعفای شما از فرماندهی سپاه پاسداران چه بوده، خاطرنشان کرد: استعفایی در کار نبوده بلکه تنها جابجایی صورت گرفته و بنده به عنوان یک سرباز وفادار به نظام و رهبری هنوز در مسئولیت دیگری مشغول به خدمت هستم.

وی در پاسخ به خبرنگاری که پرسیده بود آیا در اجلاس خزر برای کمک روسیه به بحث هسته ای مقرر شده که بخشی از مالکیت ایران بر دریای خزر به روسیه واگذار گردد گفت :  این مباحث شایعه ای بیش نیست. در تقسیم بندی ها هیچ گونه تفاوتی صورت نگرفته و این گونه مسائل تنها برای تضعیف این اجلاس که دستاوردهای ارزشمندی برای جمهوری اسلامی ایران داشت، بوده است.

سردار صفوی در پاسخ به سئوالی دیگری مبنی بر اینکه برای دفاع هسته ای آمادگی داریم یا خیر ، خاطرنشان کرد: در مقابل تشعشعات هسته ای بسیار آسیب پذیریم اما به هیچ وجه سلاح اتمی در استراتژی دفاعی ایران جایگاهی ندارد و ما نیز بدنبال آن نیستیم.

وی در پایان این مراسم لوح یادبودی از سوی بسیج دانشجویی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی به پاس زحمات سردار صفوی به وی اهدا گردید. 

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
4 + 11 =