با گزارش16 سازمان جاسوسی؛

بهانه های آمریکا علیه برنامه هسته ای ایران نقش بر آب شد

شناسهٔ خبر: 598222 -
16 سازمان اطلاعاتی و جاسوسی آمریکا در گزارش 100 صفحه ای خود به تمایل نداشتن کشورمان برای دستیابی به سلاح اتمی تاکید کردند که این گزارش تناقض آشکار با یک گزارش اطلاعاتی دارد که دو سال پیش منتشر شد و ادعا می کرد "ایران برای توسعه سلاحهای هسته ای مصمم است."

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، پس از آنکه سازمانهای اطلاعاتی آمریکا به این نتیجه رسیدند که ایران اراده و تصمیم قاطعانه ای برای توسعه سلاحهای هسته ای ندارد احتمال تصویب قطعنامه سوم تحریمها علیه ایران نیز تضعیف شد.

این ارزیابی بدون توجه به ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران و نظارت مستمر آژانس بر فعالیتهای هسته ای کشورمان ادعا می کند ایران چهار سال پیش برنامه سلاحهای هسته ای خود را تحت فشارهای بین المللی متوقف کرد .

در این ارزیابی ادعا شده است : ایران هم اکنون به برنامه غنی سازی خود ادامه می دهد و همچنان می تواند یک سلاح هسته ای را بین سالهای 2010 و 2015 توسعه دهد.

این رسانه غربی تصریح می کند : ارزیابی اطلاعات ملی آمریکا که روز دوشنبه منتشر شد می تواند تلاشهای آمریکا را برای متقاعد کردن قدرتهای جهانی در جهت توافق برای قطعنامه سوم تحریمها علیه ایران تضعیف کند.

در این نتیجه گیری آمده است :" ما نمی دانیم که آیا ایران هم اکنون می خواهد سلاحهای هسته ای را توسعه دهد یا خیر."

این گزارش در تناقض با یک گزارش اطلاعاتی است که دو سال پیش منتشر شد و می گفت :" ایران برای توسعه سلاحهای هسته ای مصمم است."

در ارزیابی جدید ادعا شده که ایران احتمالا توانایی تولید مقدار کافی از اورانیوم غنی شده را برای یک سلاح هسته ای زمانی بین سالهای 2010 تا 2015 دارد.

این تغییر در تفکر سازمانهای اطلاعاتی آمریکا درباره ایران پنج سال پس از آن صورت می گیرد که ارزیابی اطلاعات ملی آمریکا به این نتیجه رسید که کشورعراق در حال توسعه سلاحهای کشتار جمعی است؛ گزارشی که راه را برای حمله آمریکا به این کشور در مارس سال 2003 هموار کرد.

اما هیچ سلاح هسته ای، شیمیایی و یا بیولوژیکی در عراق پیدا نشد و سازمانهای اطلاعاتی آمریکا از آن زمان نسبت به تمایلات هسته ای ایران محتاط تر عمل کرده اند.

چهارشنبه هفته گذشته این سند یکصد صفحه ای از سوی 16 سازمان جاسوسی آمریکا به اطلاع " جرج بوش" رئیس جمهوری آمریکا و " دیک چنی" معاون وی رسید؛ کنگره و دیگر سازمانهای اجرایی روز دوشنبه در جریان آن قرار گرفتند.

" استفان هادلی" مشاور امنیت ملی آمریکا با بیان این ادعا که خطر ایرانی که به سلاح هسته ای دست پیدا کند، یک مشکل جدی باقی می ماند، مدعی شد :" این ارزیابی به این معناست که بوش راهبرد درستی دارد : افزایش فشار بین المللی در کنار تمایل برای مذاکره درباره راه حلی که به نفع ایران است در حالیکه این اطمینان را به جهان می دهد که هرگز نباید با یک ایران هسته ای روبرو شود.

یکی از نتایج مهم این گزارش این بود که :" تصمیم تهران برای توقف برنامه سلاحهای هسته ای آن به این معناست که اراده آن برای توسعه سلاحهای هسته ای کمتر از آن چیزی است که ما از سال 2005 قضاوت کرده ایم."

این ارزیابی به این نتیجه رسیده که تصمیمات ایران منطقی و واقع بینانه است و اینکه تهران بیش از آنچه که قبلا تصور می شد مستعد فشارهای دیپلماتیک و مالی است.

" رند بیرز" که درست پیش از حمله آمریکا به عراق از شورای امنیت ملی آمریکا استعفا کرد، گفت: این گزارش باید هر گونه تمایلی را برای جنگ از طرف دولت آمریکا از بین ببرد و باید یک دیپلماسی منطقه ای را احیا کند.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
3 + 2 =