دادستان عراق درگفتگو با مهر:

پیشنهاد احمدی نژاد پاسخ به نیاز ضروری جهان اسلام بود

شناسهٔ خبر: 600140 -
دادستان کل عراق با تاکید بر اینکه اجلاس اخیر سران قوای قضائیه کشورهای اسلامی در تهران بیانگر وحدت و همدلی کشورهای اسلامی بود، تصریح کرد: پیشنهاد رئیس جمهوری ایران برای تشکیل دادگاه بین المللی اسلامی نیاز ضروری و قانونی و مشروع کشورهای اسلامی بود.

"جعفرالموسوی" دادستان کل عراق در گفتگوی اختصاصی با مهر در پاسخ به این پرسش مبنی بر اینکه هدف از برگزاری اجلاس سران قوه قضائیه کشورهای اسلامی در ایران چه بود، گفت : این کنفرانس بیانگر وحدت  همدلی و وحدت کشورهای اسلامی و علاقه مندی آنها به گردهم آمدن در تهران برای بررسی موضوعات مختلف قضایی و همکاری قضایی بین کشورهای اسلامی بود. 

دادستان کل عراق دراین باره که آیا اجلاس سران قوای قضائیه کشورهای اسلامی که برای نخستین بار درتهران برگزارشد، چه تاثیری بر امورمربوط به کشورهای اسلامی دارد و آیا می تواند در حمایت از حقوق کشورهای اسلامی تاثیرگذار باشد، تصریح کرد: قطعا، دراین کنفرانس مسائل و اوضاع اجتماعی  و حقوقی مسلمانان در همه نقاط مورد بررسی قرار گرفت به ویژه اینکه دراین کنفرانس از طرف سران و مسئولان جمهوری اسلامی ایران، پیشنهادها و نظرات با ارزشی مطرح شد. که ازجمله آنها پیشنهادی بود که ازسوی آیت الله شاهرودی رئیس این کنفرانس و همچنین از سوی دکتر محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران درباره تشکیل دادگاه اسلامی برای محاکمه جنایتکاران جنگی مطرح شد.

الموسوی درادامه خاطرنشان کرد: دراین کنفرانس همچنین ازسوی سران قوای قضائیه کشورهای اسلامی و وزیران دادگستری این کشورها و دیگر شرکت کنندگان درآن پیشنهادهایی مطرح شد که همه آنها به امور مسلمانان اهتمام و توجه دارد.

دادستان کل عراق به مهرگفت: این کنفرانس ویژگی مثبتی داشت و آغازی خوب برای پیگیری امور مسلمانان بود.

جعفر الموسوی دادستان کل عراق

الموسوی درباره اینکه پیشنهاد محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران را درباره تشکیل دادگاه اسلامی چگونه ارزیابی می کنید به خبرنگار مهر گفت : به نظر من ارائه چنین پیشنهادی، ضروری، مشروع و قانونی بود و این حق کشورهای اسلامی است که با یکدیگر برای تشکیل یک دادگاه نمونه به اتفاق نظر و به وحدت برسند.

وی درادامه درباره این پرسش که یکی از مهمترین دستاوردهای اجلاس سران قوه قضائیه کشورهای اسلامی در تهران اعلان تشکیل اتحادیه همکاری قضایی کشورهای اسلامی بود، نظرشما دراین باره چیست و به نظرشما چگونه می توان به پیشبرد آن کمک کرد، اظهار داشت : تشکیل این اتحادیه درواقع پیشنهادی است برای همکاری بین کشورهای اسلامی تا درهمه سطوح مسائل قضایی و حقوقی با یکدیگر به وحدت نظربرسند؛همچنین دراین کنفرانس پیشنهاد دانشگاه حقوق نیز داده شد.

الموسوی گفت : درواقع پیشنهاد تشکیل اتحادیه برای همکاری در تحویل گرفتن جنایتکاران و مجرمین ارائه شد و این یک توافق بین المللی بین کشورهای اسلامی است و بسیار شایسته است که چنین توافقی بین کشورهای اسلامی به عمل آید و این اتحادیه یکی ازمصادیق همکاری بین کشورهای اسلامی است و به نظر من باید چنین توافقنامه ای بین کشورهای اسلامی به اجرا درآید.

وی درادامه درباره چگونگی اجرایی شدن طرح تشکیل اتحادیه همکاری قضایی کشورهای اسلامی افزود: قطعا، دراین باره نظرات و درعین حال آراء حقوقی زیادی وجود دارد که شرکت کنندگان دراین نشست می توانند از طریق شرکت در مناقشات مربوط به این ایده به این آراء و نظرات دست پیدا کنند. آرائی که بالطبع برای همه کشورهای اسلامی مفید است و نه فقط برای یک کشور خاص.

جعفرالموسوی درپاسخ به این پرسش که آیا شما با انتخاب تهران به عنوان مقر اتحادیه همکاری قضایی کشورهای اسلامی موافق هستید؟ گفت : دراین باره هیچ اشکالی نمی بینم،زیرا همه کشورهای عضو این اتحادیه ازآن بهره می برند و برای همه آنها مفید است؛ به ویژه اینکه توافقاتی درباره تحویل گرفتن مجرمان و افراد تحت پیگرد به عمل می آید. بنابراین فرقی نمی کند که مقر این اتحادیه درایران باشد یا در کشوری دیگر، اما درعین حال هیچ اشکالی وجود ندارد تا جمهوری اسلامی ایران به عنوان مقر این اتحادیه بشود.

نخستین اجلاس سران قوه قضائیه کشورهای اسلامی به میزبانی جمهوری اسلامی ایران و با حضورمقامهای و روسای قوه قضائیه 56 کشور اسلامی سه شنبه 13 آذر در تهران آغاز به کار کرد و روز چهارشنبه با صدور بیانیه ای به کارخود پایان داد؛ شرکت کنندگان مراتب سپاس و تشکر خود را از رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران به خاطر راهنمایی ها و ارشادات حکیمانه و حمایت از تشکیل اتحادیه قضایی حقوقی کشورهای اسلامی با هدف اتحاد و همگرایی و همدلی بیشتر، اعلام کردند.

بررسی راهکارهای همکاری حقوقی فی مابین کشورهای اسلامی، سازوکارهای مبارزه با پولشویی، تروریسم، قاچاق انسان،مواد مخدر، استرداد مجرمان ، تبیین جایگاه فرهنگ و تمدن اسلامی و نقش قوه قضائیه کشورهای اسلامی در تحقق آن، نظامهای قضایی کشورهای اسلامی درباره نحوه انتخاب و انتصاب و آموزش قضات، تبیین راهکارهای مشترک در راستای همکاری های بین المللی ، حضور مستمر در تصویب قوانین بین المللی هماهنگ با فرهنگ و مصالح کشورهای اسلامی و گسترش روابط علمی و پژوهشی بین مراکز حقوقی و قضایی کشورهای اسلامی از جمله اهداف برگزاری این اجلاس عنوان شده بود.

در مراسم افتتاحیه این اجلاس، محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران پیشنهاد تشکیل دادگاه بین المللی اسلامی را داد که مورد استقبال حاضران درآن قرار گرفت. همچنین از مهمترین دستاورهای آن اعلان تشکیل اتحادیه همکاری قضایی بین کشورهای اسلامی است که قراراست در نشست سال آتی در عربستان درباره اساسنامه آن، بین کشورهای اسلامی توافقاتی به عمل آید.

----------------------

مصاحبه از معصومه فروزان

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
3 + 3 =