سفیر ایران در فرانسه:

گزارش NIE فرصتی برای جبران اشتباهات بوش در سالهای گذشته است

شناسهٔ خبر: 600286 -
سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاریس با حضور در شبکه خبری "ای تله"، در برنامه اخبار بین المللی این شبکه به پرسش های مجری این شبکه در خصوص گزارش اخیر سرویس های اطلاعاتی امریکا در مورد برنامه هسته ای ایران پاسخ داد.

به گزارش خبرگزاری مهر ، متن گزارش و مصاحبه دکتر علی آهنی که بازتاب گسترده ای در سطح رسانه های فرانسه داشت ، به شرح زیر است:

پیش از طرح سوالات فیلمی از اظهارات جرج بوش، رئیس جمهوری امریکا پس از انتشار این گزارش منتشر شد که طی آن بوش گفت : من قبل از گزارش نیز فکر می کردم که ایران خطرناک است و بعد از گزارش نیز فکر می کنم که ایران خطرناک است. من فکر می کنم که زمان آن رسیده است که جهان اقدامات لازم را انجام دهد تا ایرانی ها را به این نکته متقاعد سازد که راه بهتری برای طی کردن نیز وجود دارد.

مجری: بعداز گزارش سرویس های اطلاعاتی در مورد برنامه هسته ای ایران همانطور که شنیدید جرج بوش بر مواضع خود خیمه زده و ایران را کماکان خطرناک توصیف می کند. رئیس جمهوری ایران از پیروزی حرف می زند و (آقای) محمود احمدی نژاد (رئیس جمهوری اسلامی ایران) اعلام کرده است که ایران به 50 هزار دستگاه سانتریفوژ برای غنی سازی اورانیوم نیاز دارد. چرا در شرایطی که با این گزارش درب دیپلماتیک جدیدی باز شده است، رئیس جمهوری ایران امشب با اعلام خبر نیاز ایران به 50 هزار دستگاه سانتریفوژ ظاهرا موضع خود را تندتر کرده است؟
- دکتر علی آهنی: قبل از هر چیز باید بگویم که این گزارش بسیار مهم است زیرا اولا این گزارش، گزارش البرادعی را که پس از بازرسی های متعدد تهیه شده و در آن آمده بود ایران برنامه هسته ای غیرنظامی نداشته را تایید می کند. این نکته مهمی است. این مطلبی است که ما همیشه گفته ایم و چون مطمئن بودیم که برنامه هسته ای ما غیرنظامی بوده و غیرنظامی نیز خواهد بود. این نکته ای مهم است زیرا می تواند تمام مبانی و استدلالهای مطرح شده برای انتقال پرونده ایران از آژانس بین المللی انرژی اتمی به شورای امنیت را که تحت فشار امریکایی ها انجام گرفته بود، در هم شکند.

البته دولت بوش باید به افکار عمومی جهان در مورد اطلاعات غلط و بی پایه ای که به جامعه بین المللی ارائه کرده است، پاسخ دهد. این دقیقا مانند همان کاری بود که در مورد عراق و قبل از حمله یکجانبه امریکا به این کشور صورت داده بود. این گزارش فرصتی را برای بوش فراهم کرده تا به بازبینی رویکرد خود در قبال ایران بپردازد...

مجری- اما جناب سفیر او در حال حاضر گفته که چنین کاری نمی کند ؟
- من فکر می کنم که او مجبور است این بازبینی را انجام دهد زیرا افکار عمومی دیگر این حرف ها را نمی پذیرد. تاکنون او مدعی شده بود که ایران دارای برنامه هسته ای نظامی بوده اما سرویس های اطلاعاتی خود آن ها می گویند که از سال 2003 ایران برنامه نظامی نداشته است. البته در این جا و در مورد 2003 که مطرح کرده اند باید دقت کرد چون به اطلاعات کشوری مانند روسیه که در نزدیکی ماست و بیش از امریکایی ها و کشورهای دیگری که از ما دورترند، واقعیتهای ایران را می دانند بیشتر می توان اعتماد کرد.

مجری- شما به روسیه اشاره دارید... ولادیمیر پوتین، (رئیس جمهوری روسیه) امشب اعلام کرده مسکو که از شما حمایت می کند و در مورد وضع مجازات های اقتصادی نیز حاضر به تشدید مجازات های بیشتر علیه ایران نیست. با این وجود از ایران می خواهد که غنی سازی را به تعلیق درآورد. به نظر می رسد که رئیس جمهوری شما به این درخواست تعلیق پاسخ نداده و شاید به نوعی اقدامی عکس را انجام داده است.

- اظهارات آقای احمدی نژاد چیز تازه ای نیست، چیزی که ایشان اعلام کرده است قبلا هم گفته شده بود، این لازم است برای تامین سوخت نیروگاه های اتمی که در آینده خواهیم داشت ...

مجری-  شما که الان ندارید... قبلا حد متوسط اعلامی 3 هزار دستگاه بود الان صحبت از رسیدن به مرز 50 هزار دستگاه می باشد. شما از افکار عمومی جهانیان صحبت می کنید اما افکار عمومی دنیا نیز متوجه این مطلب نمی شود....
- بله ما الان نیروگاه هسته ای نداریم اما این به معنای این نیست که این دستگاه ها برای فردا آماده می شود. این سانتریفوژها برای چه می باشد؟ برای تولید سوخت مورد نیاز نیروگاه هایی که قصد ساخت آن را داریم زیرا ما به کشورهای دارنده سوخت و دانش فنی هسته ای اعتمادی نداریم و مطمئن نیستیم که در زمان مقتضی این سوخت را در اختیار ما قرار دهند.

مجری- این گزارش به شما اطمینان لازم را نمی دهد؟ آیا برای شما یک چرخش دیپلماتیک نیست که با خود بگویید الان کشورهایی که مواضع تندی علیه ما داشتند چرخشی   کرده اند و زمان آن رسیده که ما نیز تا حدی موضع خود را ملایم کنیم؟
- ما همیشه از ابتدا موضعی منطقی داشتیم و همیشه آمادگی داشتیم با آژانس و سایر کشورها همکاری کنیم تا فرمولی بیابیم که تضمینی باشد بر این که برنامه هسته ای ایران برای همیشه غیرنظامی باقی خواهد ماند. این نکته مهمی است. لذا این گزارش فرصتی برای جرج بوش است که رویکرد خود در قبال برنامه هسته ای ایران را بازبینی کند و اشتباهات گذشته خود را جبران نماید.

مجری- آیا این گزارش همچنین فرصتی برای ایران نیست که با برداشتن گامی این چرخش را تقویت کند؟ الان تمام کشورها بهت زده اند، در فرانسه نیز به رغم دنباله روی از امریکا،  سوالاتی مطرح شده  و آیا الآن زمان آن نیست که ایران با یک اقدام مثبت مثلا تعلیق موقتی غنی سازی دست به حرکت مهمی زند ؟
- ما هنوز این منطق را که براساس آن از ایران خواسته می شود دست به تعلیق غنی سازی بزنیم نمی فهمیم. چرا باید دست به تعلیق بزنیم؟ (قبلا) از ماخواسته شده بود که غنی سازی را تعلیق کنیم برای اینکه تضمینی باشد که فعالیت های ما غیرنظامی است. حالا که این مساله توسط آژانس و این گزارش تایید گردیده و روشن شده که فعالیت های ایران غیرنظامی است.

در این گزارش آمده است که برنامه هسته ای ایران از سال 2003 غیرنظامی بوده است که صحیح نیست زیرا برنامه ما از اول غیرنظامی بوده، در این مورد کافی است به اظهارات دیروز وزیر امور خارجه روسیه که اطلاعاتش در مورد ایران دقیقتر از امریکای و کشورهایی است که از ایران فاصله دارند، نظری بیاندازید که گفته است که حتی قبل از سال 2003 نیز برنامه ایران غیرنظامی بوده است. بدین ترتیب این امر مسلم است. با این حال ما کاملا باز و آماده همکاری هستیم.

مجری- اما حاضر به اقدامی نیستید ...
- خود این آمادگی برای مذاکره و همکاری یک اقدام است. اگر بروند ایران از شورای امنیت به آژانس بازگردد، این امر می تواند برای همه فرصتی باشد تا این پرونده سریع تر حل شود.

مجری- آقای سفیر آیا شما نیز آن چه را که سرویس های اطلاعاتی امریکا می گویند مبنی بر این که از سال 2003 ایران برنامه نظامی خود را کنار گذاشته، تایید می کنید ؟ آیا این مساله از نظر ایران درست است یا نه ؟
- نه ابدا.... اصلا درست نیست زیرا همانطور که گفتم برنامه ما از ابتدا غیرنظامی بوده و این مطلبی است که وزیر امورخارجه روسیه نیز دیروز گفته است مبنی بر این که قبل از 2003 هم دلیلی دال بر این که برنامه ایران نظامی بوده، وجود ندارد.

مجری-  پس این که امریکایی ها می گویند ایران کماکان گزینه نظامی را باز نگه داشته است را نیز تکذیب می کنید ؟
- کاملا. ما قویا این مطلب راتکذیب می کنیم. ما در پی بمب اتمی نبودیم و نیستیم و به آن نیز باور نداریم اما بر حقوق خود در چارچوب ان پی تی تاکید داریم و این حقوق باید رعایت شود.

مجری- البته می توان با توجه به شرایط منطقه خاورمیانه، اوضاع عراق، آن چه در لبنان می گذرد و .. درک کرد که ایران چرا باید دنبال سلاح اتمی باشد ...
-  نه این طور نیست.... اصلا  بمب اتمی به چه کاری می آید ؟

مجری- برای تقویت موضع شما، تقویت امنیت شما، برای این که به شما امکان دهد با دیگر کشورهای اتمی جهان به طور برابر صحبت کنید ...
- ببینید کشورهایی که بمب اتمی دارند هرگز جرات استفاده آن را ندارند.

مجری- این ناشی از همان اصل بازدارندگی است....
- در مورد بازدارندگی، ایران اهرم های مهم بازدارنده دیگری دارد که نفوذ و اهمیت ایران را تامین کند.

مجری- منظورتان نفت است ؟
- نفت، منابع انسانی و عوامل مختلف منطقه ای و اهمیت سیاسی، مذهبی که به جای خود مهم است. بنابر این ما دنبال سلاح اتمی نیستیم. از این رو آن چه که در این گزارش بدان اشاره شده مبنی بر این که از سال 2003 برنامه ایران دیگر نظامی نیست، درست نمی باشد زیرا از ابتدا برنامه ما غیر نظامی بوده و ما تمایلی به این کار نداشتیم و همیشه نیز غیرنظامی خواهد بود.

مجری- شما در مورد پیشنهاد غربی ها چه می گویید. آیا شما می خواهید که بحث در مورد مذاکرات برای برقراری مجازات های جدید به تعویق بیافتد؟ آیا مایل نیستید که جلسه فوری با اعضای شورای امنیت تشکیل دهید؟ انتظار شما چه می باشد؟
- ما انتظارداریم که شورای امنیت با توجه به این گزارش به تجدید نظر در رویه خود بپردازد و با عودت پرونده ایران به آژانس اجازه دهد که این ارگان ذیصلاح وظائف خود را در آرامش دنبال کند. این مساله را می توان از طریق آژانس حل کرد. زیرا منطق ارجاع این پرونده به شورای امنیت غلط بوده و شورای امنیت نیز تحت فشار امریکا عمل کرده است. این گزارش نشان می دهد که ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت پایه حقوقی و قانونی نداشته است.

مجری- آیا به نظر شما این گزارش موقعیت آقای احمدی نژاد را تقویت کرده است ؟ زیرا در همه کشورها بین گروه های حاکم بر قدرت رقابت هایی وجود دارد اما این به نظر شما این گزارش اردوگاه طرفدار وی را تقویت کرده است؟
- ما همیشه نسبت به اطلاعاتی که امریکایی ها می دادند مشکوک بودیم و این گزارش ثابت کرد که ما حق داشتیم و امریکا باید بخاطر اطلاعات غلط و بی پایه ای که به فکار عمومی داده است، پاسخ دهد.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
6 + 12 =