لاریجانی در دانشگاه تهران -2:

ایران و 1+5 مستقیما مذاکره کنند/ حرکتهای پوپولیستی زود از بین می روند

شناسهٔ خبر: 602115 -
نماینده رهبر معظم انقلاب در شورای عالی امنیت ملی پیشنهاد کرد که مستقیما بین 1+5 و ایران مذاکره شکل بگیرد تا طرف مقابل مسائلش را به ایران بگوید.

به گزارش خبرنگار مهر دکتر علی لاریجانی  بعد از ظهر امروز در همایش دانشجویی "بررسی عملکرد دولت نهم " که در دانشکده علوم حقوق سیاسی دانشگاه تهران برگزار شد، بعد از پایان سخنان خویش به سئوالات متنوع دانشجویان پاسخ داد.

وی در پاسخ به سئوالی در مورد نسبت منافع ملی ایران وآمریکا و روسیه گفت: شما نمی توانید در شرایط بین المللی فقط بین 100 یا صفر انتخاب کنید البته روسیه نمی خواهد ایران ضعیف باشد ولی آمریکا با ایران اختلافات استراتژیک دارد.

لاریجانی با اشاره به اهداف اصلی آمریکا از حضور در منطقه خاورمیانه گفت: آمریکایی ها در هنگام حمله به عراق همه وزاتخانه ها را نابود کردند جز وزارت نفت و این نشان می دهد که برای چه هدفی به عراق حمله کرده اند.

وی تصریح کرد: اگر آمریکایی ها رویکردشان را در قبال ایران عوض کنند می توان منافع مشترک با آمریکا را تعریف کرد.

دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی در پاسخ به این سئوال که روند پرونده هسته ای را چگونه ارزیابی می کنید، گفت: من روند پرونده هسته ای و استراتژی مقاومت برای رسیدن به انرژی هسته ای را درست می دانم تصمیم نظام در زمینه هسته ای درست بوده وگزارش اطلاعاتی آمریکا هم حقانیت ایران را نشان داد البته آنها از انتشار این گزارش اهداف پشت پرده هم دارند.

لاریجانی پیشنهاد کرد: بهترین راه این است که ازطریق مذاکره با ایران کار را از پیش ببرند ، شاید در شرایط فعلی بهترین راه حل این باشد که آنها خودشان رامعطل "پیش مذاکره" نکنند و مستقیما بین 1+5 و ایران مذاکره شکل بگیرد تا آنها مسائل شان را به ایران بگویند.

وی افزود: من اوقات تلخی آقای سولانا بعد از دیدار با آقای جلیلی را موجه نمی دانم که اظهار ناامیدی کرد.

لاریجانی در پاسخ به سئوالی در مورد احتمال صدور قطعنامه سوم در پی آنچه که جنگ روانی اصلاح طلبان خوانده شد ، خطاب به دانشجویان گفت: خواهش می کنم به همدیگر متلک نگویید، مسائل امنیت ملی را با مسائل داخلی قاطی نکنید که به ضرر نظام است . اصلاح طلبان و اصولگرایان در اصل رسیدن به منافع ملی اشتراک نظر دارند.

وی در خصوص انتخابات مجلس هفتم نیز تصریح کرد: هر چقدر انتخابات مجلس پرشورتر باشد به نفع امنیت کشور است.

لاریجانی با نفی شیوه های پوپولیستی گفت: حرکت های پوپولیستی زود بوجود می آید و زود هم از بین می رود.

وی تاکید کرد: اینکه از همه جریانات سیاسی در مجلس حضور داشته باشند  چیز مفیدی است.

دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی در پاسخ به سئوالی در خصوص اظهارنظرش در آستانه انتخابات ریاست جمهوری درباره تعلیق و تشبیه آن به "تبادل در غلتان با آبنبات" گفت: من همان زمان با تعلیق مخالف بودم البته به تصمیم نظام احترام می گذاشتم. در سعد آبادی وزرای سه کشور اروپایی تعهد کردند که با اجرای پروتکل الحاقی و تعلیق از سوی ایران مسئله ایران را طی چند هفته حل کنند، اما این چند هفته تبدیل به چند سال شد.

لاریجانی در مورد دلایل استعفایش از دبیری شورای عالی امنیت ملی نیز گفت: سلایق مدیریتی متفاوتی در کشور وجود دارد اما در مسائل استراتژیک هر چقدر سلایق مدیریتی نزدیکتر باشد بهتر است. اختلافات فقط مربوط به هسته ای نبود . ما نباید به پست بچسبیم و باید بدانیم کجا می توانیم بهتر خدمت کنیم ، نباید وقت کشور صرف سایش مدیریتی شود.

وی با اشاره به اینکه هنوز هم در تصمیم گیری های  مربوط به موضوع هسته ای شرکت می کند گفت: ما در جلسات مختلف نظراتمان را می گوییم و هر دو سه روز یک بار این جلسات وجود دارد ، اگر دعوت کنند من نظراتم را می گویم.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی در مورد پرونده موسوم به جاسوسی هسته ای گفت: جاسوسی در فناوری هسته ای ما حتما در گذشته وجود داشته و در همین گزارش هم گفته اند که از طریق شنود تلفنی و غیره اطلاعات کسب کردیم. باید مراقب باشیم و توجه کنیم که جلوی نفوذ دشمن را بگیریم.

لاریجانی در پاسخ به سئوالی در خصوص فواید صنعت هسته ای برای کشور گفت: صنعت هسته ای حتما به نفع کشور است و باید توجه کرد که  محصولات استراتژیک را به آسانی به کسی نمی دهند. در دنیا هیچ تضمینی برای دادن سوخت هسته ای وجود ندارد.

وی با بیان اینکه پرونده هسته ای مستقیما زیر نظر رهبر معظم انقلاب است گفت: این موضوع در دولت های مختلف زیر نظر رهبری پیگیری می شد البته دولت ها در این مسیرها ، روش ها و انعطاف های مختلفی داشتند.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی در پاسخ به سئوالی  در مورد روابط چین با آمریکا و تاثیر آن بر روابط ایران و چین و روسیه گفت: آمریکا روی چین متمرکز شده و خیلی ها می گویند چین در 10 سال آینده ابرقدرت اول جهان خواهد شد البته ما هم با روسیه و چین منافع مشترکی داریم ولی باید در مسائل استراتژیک روی پای خودمان بایستیم.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه ما در کشور از همه ظرفیت های خود استفاده نمی کنیم گفت: مثلا حجم نیروی متخصصی که در ایران است در هیچ جای منطقه وجود ندارد ولی ما از آن استفاده نکرده ایم و یا مثلا عنصر الهام بخش انقلاب ظرفیت های زیادی برای ایران ایجاد کرده و ما هم هنوز از آن استفاده نکرده ایم.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی در پاسخ به سئوالی در خصوص روابط بین الملل گفت: در نظام جهانی سازی می خواهند نظام ارباب - رعیتی جدیدی درست کنند .

وی در پاسخ به این سئوال که آیا با خروج ایران از ان پی تی موافق هستید یا خیر گفت: من با خروج از ان پی تی صد درصد مخالفم و اگر این معاهده درست اجرا شود به نفع صلح جهانی است. رفتار ما با کره شمالی متفاوت است . ما سلاح هسته ای  را چیز پراهمیتی برای کشور نمی دانیم.

لاریجانی در مورد پیوستن ایران به معاهده CTBT گفت: پیوستن به این معاهده جای بحث دارد و باید ابعاد مختلف آن را در نظر گرفت.  آنها می خواهند با فشار به ایران ما را مجبور به پذیرش آن کنند.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی در پاسخ به سئوالی که اجلاس خزر را ترکمنچای دوم توصیف کرد گفت: اجلاس خزر هیچ نسبتی با ترکمنچای ندارد  و مقایسه آن با ترکمنچای بی انصافی است و اینکه بعضی ها می گویند سهم ایران در دریای خزر به 13 درصد تقلیل یافته است درست نیست.

لاریجانی مجددا کاندیداتوری خود در انتخابات مجلس هشتم را رد کرد و گفت: البته صحبت هایی با من شده اما من ضرورتی در کاندیداتوری خود ندیدم.

وی در پایان نشست در پاسخ به سئوالات خبرنگاران در خصوص موضوع هسته ای، آنان را به دبیر فعلی شورای عالی امنیت ملی ارجاع داد.

در هنگام سخنرانی لاریجانی جمعی از دانشجویان وابسته به انجمن اسلامی با در دست گرفتن پلاکارد نسبت به آنچه که دخالت شبه نظامیان در دانشگاه می خواندند اعتراض کردند.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
4 + 7 =