محمدعلی حسینی:

سیاست خارجی تهاجمی ایران از موضع تدبیر است

شناسهٔ خبر: 602285 -
مشهد - خبرگزاری مهر : سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه سیاست خارجی تهاجمی ایران از موضع تدبیر است گفت: این سیاست بدون برنامه ریزی و به دور از منطق نیست.

به گزارش خبرنگار مهر در مشهد، سید محمدعلی حسینی عصر امروز در همایش سیاست خارجی دولت نهم و پارادیم خدامحوری که به همت جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار داشت: این سیاست در برابر سیاست منفعلانه خارجی قرار دارد که در قبال آمریکا و سایر قدرتها در شرایطی اعمال می‌شود که آن قدرتها با استفاده از ابزارهای تبلیغاتی، ایران را به نقض حقوق بشر، آزادیهای سیاسی و قواعد حقوق بین‌ الملل متهم می‌کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: سیاست خارجی فعال مبتنی بر این استدلال است که بهترین راه "به دست گرفتن ابتکار عمل" است و با قدرتهای زورگوی عرصه بین‌ الملل باید با زبان مدعی سخن گفت زیرا آنها فقط این زبان را می‌فهمند.

وی خاطرنشان کرد: با تکیه بر تمام  توانمندی‌ها و با تدبیر و اندیشه سیاسی، ایران فعالیت و نقش ‌آفرینی کرد و اجازه نداد که دیگران برای او تصمیم بگیرند بلکه اگر تصمیمی در عرصه منطقه و در عرصه جهانی قرار است گرفته شود، ایران باید نقش مهم و موثر خود را ایفا کند.

حسینی یادآور شد: حسن تدبیر، استفاده کردن از تمام نرم‌ افزارها و استفاده از تمامی ابزارهای دیپلماتیک در شیوه تهاجمی مورد استفاده قرار می گیرد و تفاوت این سیاست با سیاست منفعلانه در این است که از همه این ابزارهای مشروع و قانونی استفاده می‌شود و با منطق قوی و با تکیه بر تمام توانایی‌ها نقش ‌آفرینی می‌کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر تقویت سیاست خارجی دولت نهم در ارتباط با تمامی کشورها ادامه داد: در این میان توجه ویژه ایران به آمریکای لاتین با وجود زمینه ‌های بسیار خوبی که در این منطقه وجود دارد، برای حضور قوی و پررنگ جدی است.   

حسینی با اشاره به پرونده آمیا و لابی صهیونیست ‌ها در آن عنوان کرد: 13 سال از این پرونده می‌گذرد و ایران نیز درخواست کار مشترک قضائی برای حل این پرونده داده است.

وی بیان داشت: اما  از روز اول، بدون هیچ کار تحقیقاتی، ایران از سوی صهونیستها متهم شد و اساس اتهامات تنها اظهارات برخی اعضای گروهک منافقین بود که خود آنها نیز از سوی اینترپل تحت تعقیب هستند.

حسینی در خصوص جنجال های صهیونیست های امریکایی از مواضع خاخام اعظم یهودیان ضد صهیونیست "آیرمویشه فریدمن" نیز افزود: اقدامات امریکا و صهیونیست ها علیه وی نشان دهنده عدم وجود آزادی افکار و بیان در این کشور به اصطلاح آزاد است و ایران نیز از فریدمن و مواضع او حمایت کرده و می کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره  به سفرهای خارجی برخی مسئولان سابق و موضع گیری آنان بر خلاف منافع نظام، بیان داشت: ما با چنین سفرهایی که مخالف منافع نظام و ملت باشند، مخالف هستیم و کسانی که این سفرها را انجام می دهند نه تنها به نتیجه ای نمی رسند بلکه حیثیت خود را در مقابل بیگانگان از دست خواهد داد.

حسینی همچنین در خصوص مسئله فلسطین خاطرنشان کرد: حل مسئله فلسطین فقط با برگزاری رفراندوم با حق رای به تمام ساکنین فلسطین و آوارگان، مورد حمایت ما خواهد بود.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
5 + 3 =