علی لاریجانی:

اختلافات میان ایران و امریکا عمیقتر از مسائل تاکتیکی است

شناسهٔ خبر: 603664 -
مشهد - خبرگزاری مهر : نماینده رهبر معظم انقلاب در شورای عالی امنیت ملی گفت : باید تغییر رویکرد در مسائل استراتژیکی امریکا رخ دهد اما با سیستم دردسر ساز آنان بعید است منافع مشترکی میان ایران و امریکا وجود داشته باشد.

به گزارش خبرنگار مهر در مشهد، علی لاریجانی عصر امروز در بخش دوم سخنانش در همایش بررسی مسائل ایران و امریکا که به همت دانشجویان مجمع اسلامی دانشگاه آزاد مشهد برگزار شد در پاسخ به سئوالات دانشجویان اظهار داشت : سخنان رابرت گیتس در بحرین و اطلاق نام تهدید منطقه ای به ایران و نیز طرح سپر موشکی و ایجاد التهاب تصنعی در میان کشورهای منطقه نشان از شیطنت های امریکاییها دارد.

وی با بیان اینکه اختلافات میان ایران و امریکا در حد سیگنال نیست و عمیقتر از آن است عنوان کرد : اگر امریکا دست از مواضع ضد ایرانی خود بر دارد و سر به راه شود احتمال وجود منافع مشترک میان ایران و امریکا وجود دارد اما با شرایطی که شاهد آن هستیم هنوز سیاست یک جانبه گرایی آنان حکمفرماست.

لاریجانی در خصوص جلوگیری امریکا از ایجاد ائتلاف در منطقه اظهار داشت : آنها یک تئوری یک جانبه گرایی را دنبال می کنند و با ایجاد هرگونه ائتلافی مخالفت می کنند و حساسیت امریکا به اجلاس شانگهای نیز از این جهت است.

دبیرسابق شورای عالی امنیت ملی عنوان کرد : اختلافات میان ایران و امریکا از جنس استراتژیکی است و به زودی و آسانی حل نمی شود البته نباید به اختلافات هم بیش از اندازه دامن زده شود.

وی درباره گزارش سازمانهای اطلاعات امریکا در خصوص برنامه هسته ای ایران تاکید کرد : در ابتدای این گزارش با واژه هایی چون اگر، اما و شاید قطعیت آن را زیر سئوال برده است ضمن اینکه طی حرکتی موذیانه برنامه هسته ای ایران را بعد از سال 2003 به دلیل فشارهای بین المللی صلح آمیز دانسته و گفته شده چون فشارهای بین المللی جواب داده است پس باید آن را ادامه دهیم که به این ابعاد گزارش نیز باید توجه جدی شود.

لاریجانی با بیان اینکه دولت امریکا با حاکم شدن فضای ضد جنگ در این کشور از نظامی گری خسته شده است، ادامه داد : این گزارش سعی کرده که با دادن بخشی از حقانیت به ایران در دستیابی به دانش هسته ای قسمتی از خرابکاریهای خود را در عرصه بین المللی جبران کند و حیثیت رفته خود را بیش از این از بین نبرد اما باید توجه کرد که در این مورد، دچار افراط و تفریط نشویم تا کنون هم توانسته ایم در این مورد با تدبیر موضع بگیریم.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
3 + 2 =