مظاهری در جمع خبرنگاران:

بانکهای خارجی به ایران می آیند/ قیمت سکه را ثابت نگه می داریم

شناسهٔ خبر: 639574 -
رئیس کل بانک مرکزی از اعطای مجوز به 4 بانک خارجی برای ثبت در کشور خبر داد و گفت: از این تعداد 3 بانک خارجی کارهای خود در این باره را آغاز کرده اند و البته حدود 6 بانک دیگر نیز تقاضاهای برای تاسیس شعبه در کشورمان ارائه کرده اند.

به گزارش خبرنگار مهر، طهماسب مظاهری امروز در حاشیه دویست و پنجاهمین همایش بانک توسعه اسلامی در تهران در جمع خبرنگاران تاسیس صندوق همبستگی توسعه اسلامی را یکی از اقدامات مهم بانک توسعه اسلامی دانست و تصریح کرد: با توجه به اینکه 25 کشور از 56 کشور عضو سازمان  کنفرانس اسلامی ، جزو کشورهای بسیار عقب مانده هستند ، تاسیس این صندوق به آنها برای رفع فقر کمک خواهد کرد.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه حدود 10 میلیارد دلار برای این صندوق منابع پیش بینی شده است، تصریح کرد: از این رقم یک میلیارد دلار توسط بانک توسعه اسلامی ،  یک میلیارد دلار عربستان سعودی  ، 300 میلیون دلار کویت، 100 میلیون دلار ایران و بقیه توسط سایر کشورها تامین خواهد شد.

وی با بیان اینکه امروز اولین جلسه رسمی این صندوق در ایران تشکیل  خواهد شد، اظهار امیدواری کرد که این صندوق با تجهیز منابع توسط کشورهای اسلامی و کشورهای عقب مانده توسعه آنها را به همراه داشته باشد.

وی یکی دیگر از اقدامات بانک توسعه اسلامی در سال گذشته را ایجاد موسسه تجارت و فاینانس اعلام و تصریح کرد: ایران و 7 بانک ایرانی در این موسسه سهامدار شده اند.

مظاهری گفت: 100 میلیون دلاری که قرار است ایران به تاسیس صندوق همکاری ها کمک کند، از محل منابع دولتی و حساب ذخیره ارزی اسیت که این موضوع در لایحه بودجه سال 87 لحاظ شده که امیدواریم مجلس آن را به تصویب برساند.

تامین اسکناس پایان سال

مظاهری همچنین در بخش دیگری از سخنان خود  با تاکید بر اینکه بانک مرکزی به میزان کافی اسکناس در اختیار بانکها قرار داده است ، گفت: تا روز گذشته بیش از 25 هزار میلیارد ریال موجودی منتشر نشده درکشور وجود دارد.

به گفته وی چک پولها نیز همواره بخشی از کمبود اسکناس در بازار را جبران کرده است و امیدواریم برای شب عید مشکلی از نظر کمبود اسکناس درکشور ایجاد نشود.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: با کمک چک پولها و اسکناسها مشکلی در این خصوص ایجاد نخواهد شد، اما در سال آینده سعی در کاهش حجم چک پولها و افزایش حجم پول و اسکناس خواهیم داشت.

اعطای مجوز فعالیت به بانکهای خارجی

مظاهری در مورد حضور بانکهای خارجی در کشور گفت: در گذشته  محدودیتهایی در این خصوص وجود داشته که هم اکنون این محدودیتها با توجه به توافقات صورت گرفته ، برداشته شده است.

وی از اعطای مجوز به 4 بانک خارجی برای ثبت در کشور خبر داد و گفت: از این تعداد 3 بانک کارهای خود را آغاز کرده اند و البته حدود 6 بانک دیگر نیز تقاضاهای در این خصوص ارائه کرده اند که در حال بررسی است.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: بانکهایی که در کشور ایجاد خواهند شد در پی تقاضاهایی از کشورهای آسیایی ، عربی و اروپایی صورت گرفته است.

تحریم

مظاهری در مورد تحریم های اقتصادی علیه ایران گفت: ایران با این تحریم ها دچار مشکل نخواهد شد ، گرچه دردسرهایی ناشی از عنادهای دولت آمریکا با ملت ایران ایجاد شده است.

وی ادامه داد: ایران دارای ظرفیت بالایی است ، بنابراین با این تحریمها مشکل جدی نخواهد داشت و در دنیای بسیار بزرگ امروز قابلیتهای بسیار زیادی برای ایران وجود دارد.

مظاهری اظهار داشت: بخش خصوصی ابتکارات بسیاری خوبی برای پوشش این گونه اقدامات خصمانه را یافته است.

قانون مبارزه با پولشویی 

وی در مورد قانون مبارزه با پولشویی گفت: این لایحه چند سال در جریان بررسی و تصویب بوده است که به دلیل اهمیت لایحه این اقدام به طول انجامید.

رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: برای مراقبت از صحت و سلامت عملیات پولی و بانکی ، مشخص شدن حدود اختیار ، نحوه گردش کار و جلوگیری از ورود خدشه به فعالیت افرادی که به صورت سالم کار می کنند ، تصویب لایحه به طول انجامید.

وی بااشاره به اینکه متن آماده شده، پولشویی را به عنوان یک اقدام مجرمانه تلقی می کند، افزود: تصویب لایحه این امکان را فراهم می کند که جامعه بین المللی ، نظام اقتصادی کشور را به عنوان یک نظام سالم بشناسد  و با این لایحه بهانه برخی افراد نیز گرفته می شود.

سیاستهای پولی سال 87

مظاهری از تصویب پیش نویس بسته سیاستهای پولی سال 87 کشور در بانک مرکزی خبر داد و افزود: مراحل تصویب نیز تا پایان سال انجام خواهد شد.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا قرار است مذاکراتی در اجلاس امروز در خصوص پول واحد کشورهای اسلامی صورت گیرد، گفت: این موضوع، ایده خوبی است که با آن فاصله بسیار داریم.

حراج سکه

رئیس کل بانک مرکزی در مورد حراج سکه در بانک کارگشایی وتاثیر آن در بازار ، اظهار داشت: هدف از چنین اقدامی تنظیم قیمت سکه در بازار متناسب باتغییرات قیمت بین المللی طلا است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر افزایش تقاضا برای خرید سکه در شب عید موجب افزایش قیمت غیر طبیعی سکه شده است.

مظاهری گفت: باتوجه  به اینکه قیمت طلا در بازار رو به افزایش است و این روزها بالاترین نرخها را در چند سال اخیر شاهد بوده ایم، بنا نداریم که یارانه ای به سکه تعلق دهیم و می خواهیم قیمت آن را ثابت نگه داریم.

مظاهری با بیان کرد: نوسان قیمت سکه ناشی از نوسان قیمت طلا در بازار جهانی است و حراج سکه در بانک کارگشایی و عرضه سکه دراین ماهها ابزاری برای فروکش قیمت های کاذب است.

وی در خصوص هدف از ضرب سکه های 5/2 بهار آزادی گفت: سکه 5/2 بهار آزادی پیش از این نیز ( حدود 18 سال پیش ) وجود داشته و تعدادی سکه ضرب شده در حال حاضر نیز وجود دارد، اما چون تعداد آن کم بوده، بسیار بیشتر از قیمت واقعی خود به فروش رسیده است.

مظاهری در خصوص رشد صنعت کشور اظهار داشت: بانک مرکزی مرجع پیش بینی نیست و رشد صنعت را می توان در انتهای سال اعلام کرد اما میزان رشد کل صنعت در سال گذشته معادل 5/8 درصد بوده است.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
1 + 11 =