مصطفوی در جمع رهپویان صلح:

ایرانیان بیشترین آمادگی برای تعامل و مدارا با دیگر ملتها را دارند

شناسهٔ خبر: 681591 -
رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در جمع اعضای هیئت رهپویان صلح با تأکید بر اهمیت تعامل و گفتگو به عنوان دو اصل برتری در مراودات بین ملتها و فرهنگها، گفت: ایرانیان اهل تعامل و مدارا بوده و همیشه آماده برقراری ارتباطات و گفتگو هستند .

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر مهدی مصطفوی رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی عصر دیروز یکشنبه 22 اردیبهشت ماه طی دیدار با گروه رهپویان صلح آمریکا افزود: این خصلت نیکوی ایرانیان نشان می دهد تعامل ایرانیها تعاملی متمدنانه است که مبتنی بر رعایت همه جوانب  یک ارتباط صحیح و انساندوستانه است .

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ادامه یادآور شد: یکی از دلایل برای تعامل دوستانه، منطقی و انسان دوستانه  ایرانیان با دیگر مردمان این است که در مبانی فکری ایرانیها و آموزه های تمدنی، دو پایه برای همیشه اصل بوده است ، یکی پافشاری بر مسائل عقلانی و دیگری پافشاری بر ایمان و اخلاق است.

مصطفوی گفت: قبل از ورود اسلام به ایران و بعد از اسلام در ایران این دو پایه در استفاده  کردن برای ایجاد ارتباط با دیگران همواره وجود داشته است . در تاریخ سرزمین ایران ، اقوام ایرانی کمتر حمله کننده یا مهاجم بوده اند. بلکه ایرانیها در برخورد با قوم مهاجم  به صورت دفاعی و عقلایی عمل می کردند .

مشاور رئیس جمهور و رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به تأثیر پذیری فرهنگها از یکدیگر، تأاکید کرد: تاریخ و حوادث آن برکسی پوشیده نیست هرگاه اقوامی بر ایران حمله می کردند و داخل یک تمدن کهن و غنی ایران وارد می شدند در جاذبه های تمدن و فرهنگ ایران هضم می شدند و از فرهنگ ما اقتباس می کردند و خود فرهنگ پذیر می شدند و فرهنگ قبلی خود را می باختند و محو جاذبه فرهنگ ایران می شدند.و این در تارخ به صورت متواتر ذکر شده است.

دکتر مصطفوی در ادامه گفت : بر اساس آموزه های تمدنی  و اسلامی در عصر حاضر بازهم ملت ما  ملتی است که بیشترین آمادگی را برای تعامل و مدارا با دیگر ملتها دارد. جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین الملل بیشترین تعامل و ارتباط و مذاکره را با ادیان  دیگر چون مسیحیت، یهود، زرتشت ، بودایی و دیگر ادیان داشته و این ارتباط بسیار قوی و مؤثر و پابر جا بوده، این ارتباطات  و مذاکرات بر اساس انتخاب و اعتماد  نشأت گرفته است.

مشاور رئیس جمهور در ادامه  به سفر فرهنگی خود به واتیکان و دیدار با پاپ اشاره  کرد و گفت : درششمین دوره مذاکرات و گفتگوهای خود در مورد اسلام و مسیحیت  با واتیکان، به مسائل جالب و مفیدی رسیدیم. همواره در مذاکرات احساس کردیم طرفین همدیگر را به راحتی و با افتخار می پذیرند چون مذاکرات و گفتگوها علمی ، دقیق و مبتنی بر تعامل و درک متقابل صورت پذیرفت. علت اینکه به این تعاملات اعتقاد داریم این است که تقویت عقلانیت و تقویت ادیان مهمترین عامل برای برقراری ارتباط دوستانه، انسانی و منطقی بین گروههای مختلف انسانی بین کشورهای مختلف است، زیرا اسلام و مسیحیت در دیدگاه عقل و دین ایده های مشترکی دارند که عقل و دین از یکدیگر جدا نیستند.

وی تصریح کرد : ما در گفتگوها به این دوپایه و اساس یعنی تقویت عقلانیت و تقویت ادیان معتقد هستیم که اگر به این پایه ها توجه نشود باعث بروز اختلاف بین روابط انسانی در جوامع می شود . قدرتهای بزرگ، بزرگترین و برجسته ترین مانع را عقلانیت و دین باوری در پیش روی خود می دانند و سعی دارند آن را به هر نحوی تضعیف کنند.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی  در پایان سخنان خود اعلام کرد : در ایران اقوام ، ادیان و مذاهب مختلف وجود دارد . اما این اقوام زیباترین زندگی های دوستانه و تعاملات دو سویه و هماهنگ را با یکدیگر دارند و تنشهایی  که در بسیاری از کشورها  بین برخی اقوام وجود دارد در جمهوری اسلامی ایران نیست و این مسئله به روحیه مدارای ایرانی بر می گردد.

رهپویان صلح " مؤسسه صلح دینی " آمریکا با هدف گفتگوی تمدنها ، آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم  مردم کشورمان و دیدار با شخصیتهای فرهنگی و دینی در قالب یک گروه بیست نفره و به میزبانی  مرکز گفتگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به کشورمان سفر کرده اند.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
5 + 12 =