انتخاب هفت اثر /

نامزدهای داستانی قلم زرین معرفی شدند

شناسهٔ خبر: 704233 -
نامزدها و داوران بخش داستان پنجمین جشنواره قلم زرین معرفی شدند.

پدرام پاک آیین دبیر پنجمین جشنواره قلم زرین با اعلام این خبر به مهر گفت: در بخش داستان هفت اثر به مرحله پایانی رسیده که قرار است برای هر یک از سالهای 85 و 86 یک کتاب به عنوان برگزیده معرفی شود.

وی عناوین نامزدهای این بخش را به شرح ذیل معرفی کرد: رمان های "نیمه نارنج" (شمسی خسروی)، "تمشک هایی که سفر نمی کنند" (مریم روزبهانه)، "انجمن مخفی" (احمد شاکری)، "اشک های سبز" (محمدعلی گودینی)، "مارها تشنه اند" (امیر محمد اعتمادی)، "قاعده بازی" (فیروز زنوزی جلالی) و "ما از دوکوهه آمده ایم" (مجید پورولی گلشتری)

به گفته دبیر جایزه، داوران این بخش عبارت اند از: سمیرا اصلان پور (سرگروه)، راضیه تجار، کامران پارسی نژاد، سهیلا عبدالحسینی و زهره یزدان پناه قره تپه.

پاک آئین درباره معیارهای داوری این بخش گفت: معیارهای عمومی بخش داستان تا این مرحله عبارت اند از نگاه و درونمایه اثر، استحکام و انسجام و تازگی طرح داستان، پرداخت شخصیتها بویژه قهرمان داستان، پرداخت عمومی داستان شامل توصیف، صحنه پردازی و فضاسازی، انتخاب و روایت زاویه دید، محتوا و پیام داستان، لحن و نثر اثر.

وی اضافه کرد: در مرحله پایانی برای دقت بیشتر در داوری و رقابت، شیوه نامه جامع تر و با جزئیات بیشتری توسط سرگروه در اختیار داوران قرار گرفته تا امکان سنجش نهایی آثار فراهم شود. این نکته نیز گفتنی است که چون مبنای ما برای اثر برگزیده، حداقل 85 از 100 امتیاز بوده، تنها در صورتی از هر سال اثر برگزیده خواهیم داشت که این امتیاز از سوی یک اثر کسب شود و اگر هیچ کتابی به آن حداقل نرسد و تا 75 امتیاز را کسب کند، به عنوان اثر تقدیری شناخته می شود.

پاک آئین در پایان خاطرنشان کرد: نگاهی به آثار سال های 85 و 86 این مطلب را نشان می دهد که آثار داستانی در سال 86 نسبت به سال قبل، از لحاظ کیفی و ارزش های داستانی مطلوب تر بوده اند.

این جایزه 13 تیر توسط انجمن قلم ایران و با حمایت معاونت فرهنگی وزارت ارشاد برگزار می شود.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
3 + 15 =