عروسکها و نمایش عروسکی

شناسهٔ خبر: 764325 -
کتاب "عروسکها و نمایش عروسکی" نوشته دیوید کورل با ترجمه آزاده نوری و همایون فربود در شمارگان 2000 نسخه از سوی انتشارات نمایش وابسته به موسسه انجمن نمایش منتشر شد.

خبرگزاری مهر - گروه فرهنگ و هنر : کتاب با مقدمه‌ای از مولف آغاز می‌شود که نقش نمایشگران عروسکی را در عرصه جهان در سهیم کردن دانش و مهارت و تجربیاتشان مهم دانسته و به سخاوت آنها در آماده‌سازی عروسکها و نمایش عروسکی ارج نهاده است.

کتاب در 9 فصل طراحی شده که هر فصل شامل زیر مجموعه‌های متعدد برای تحلیل و ارزیابی مباحث مطروحه شکل شده است.

فصل اول با عنوان "معرفی تئاتر عروسکی"  به زیر مجموعه‌هایی چون "میراث نمایش عروسکی"، "ماهیت عروسک"، "انواع عروسکها و صحنه‌های عروسکی" و "کاربرد این کتاب" می‌پردازد. درباره "ماهیت عروسک" آمده: عروسک یک هنرپیشه نیست و نمایش عروسکی یک نمایش انسانی کوچک نیست. نمایش عروسکی بیشتر مبتنی بر حرکت عروسک است تا دیالوگ و متن که برای هنرپیشه مطرح است.

فصل دوم با عنوان "آناتومی عروسک" می‌پردازد به طراحی و تقسیم‌بندی آناتومی عروسک، ساختار عروسک، عروسک دستکشی، عروسکهای دستی، عروسکهای میله‌ای، عروسکهای میله‌ای حیوانات، عروسکهای میله‌ای در قالب بونراکو، عروسکهای دستی با میله، عروسکهای دستکشی با میله و ... .

فصل سوم با عنوان "روشهای ساخت و مواد اولیه در ساخت سر عروسک" به مواردی چون ابزار کار، معرفی مواد، مجسمه‌سازی یا پیکرتراشی، اصول کلی، ابر، پلی استرن، بتونه کفی قابل انبساط، چوب، نمونه‌سازی، اصول کلی، نمونه‌سازی با خمیر، نمونه‌سازی بر اساس یک شکل اولیه، خمیر و کاغذ، خمیر کاغذ و ... می‌پردازد.

فصل چهارم با عنوان "تکنیکهای ساخت سر عروسک" نیز به زیر مجموعه‌های سرها، گردن و اتصالات آن، ساختن گردن بر روی سر، عروسکهای میله‌ای یا نخی، عروسکهای نخی، ساختن گردن در سر، عروسک نخی، عروسکهای میله‌ای که از پشت هدایت می‌شوند و ... .

فصل پنجم تا نهم به ترتیب با عناوین زیر و با زیر مجموعه‌های متعدد مشخص شده است. شامل "کنترل و عروسک‌گردانی"، "عروسکهای سایه"، "تکنیکهای صحنه"،‌ "نور و صدا" و "اجرا".

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
7 + 4 =