مشروح / سخنگوی وزارت خارجه :

از دیدار نمایندگان با آمریکائیها بی اطلاعیم/ برخورد حداکثری با تهدیدها

شناسهٔ خبر: 768495 -
حسن قشقاوی با انتقاد صریح از انحصار ده ساله کشور ژاپن بر کرسی عضویت غیردائم در شورای امنیت که اخیرا نامزدی ایران برای این کرسی را نیز تحت الشعاع قرار داد تاکید کرد: ساختار فعلی سازمان ملل متحد به ویژه نحوه مشارکت اعضا و تقسیم بندی عضویت در آن ناعادلانه است.

به گزارش خبرنگار مهر، حسن قشقاوی سخنگوی وزارت خارجه پیش از ظهر امروزدر نشست هفتگی خود با خبرنگاران داخلی و خارجی در واکنش به انتشار مجدد اخباری مبنی بر تسلیم درخواست آمریکا به ایران در خصوص گشایش دفتر حافظ منافع آن کشور در تهران تصریح کرد: هیچ درخواستی در این باره تا کنون دریافت نشده است.

وی در پاسخ به سئوالی درباره تعداد سانتریفیوژهای فعال در تاسیسات اتمی کشورمان اظهار داشت: در حال حاضر هزاران سانتریفیوژ در این تاسیسات مشغول به کار است.

آزموده را آزمودن خطاست!

قشقاوی با تاکید مجدد بر بی فایده بودن پیگیری رویکردهای تقابل جویانه با ملت ایران در موضوع هسته ای اعلام کرد که رفتارهای تکراری با عناوین مختلف همچون چماق و هویج با ملت ایران اشتباه است و همانطور که در ضرب المثل گفته شده است آزموده را آزمودن خطاست!

سخنگوی وزارت خارجه همچنین از کشورهای اروپایی و غربی خواست تا در خصوص علت ایجاد انحراف در مسیر گفتگوهای سازنده هسته ای با کشورمان که با صدور قطعنامه شورای امنیت ایجاد شد توضیح بدهند.

قشقاوی یادآور شد: انتظار جمهوری اسلامی ایران پس از برگزاری جلسات خاویرسولانا و دکتر جلیلی ونمایندگان آنها تداوم مسیر مذاکرات سازنده و جدی بود که طبعا نتیجه آن رفع ابهامات طرف مقابل و ارائه پاسخهای ایران بود اما ناگهان در میان این مسیر با صدور قطعنامه شورای امنیت انحرافی رخ داد که روند سازنده مذاکرات را مختل کرد.

پاسخ حداکثری به تهدید حداقلی

وی همچنین در واکنش به تهدیدات ماههای اخیر رژیم صهیونیستی علیه کشورمان تاکید کرد ما این قبیل مباحث را کم ارزش تر از آن می بینیم که بخواهیم نسبت به آن حتی واکنش جدی نشان دهیم اما طبعا نیروهای دفاعی ایران برای پاسخگویی به هر گونه تهدید احتمالی از سوی هر کشوری آمادگی لازم را داشته و ما پاسخ هر تهدید حداقل را به صورت حداکثری خواهیم داد.

ابعاد سفر مقام روسی به تهران

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشور درباره سفر معاون جدید الانتصاب خلع سلاح و کنترل تسلیحات وزیر خارجه روسیه به تهران نیز توضیح داد و در این خصوص گفت: با توجه به مسئولیت جدید این مقام روسی آشنایی با مواضع جمهوری اسلامی ایران در حوزه کاری او و دیدار با مقامات مختلف کشور در دستور کار این سفر قرار دارد.

قشقاوی خاطرنشان کرد که تمرکز سفر این مقام روسی در ایران عمدتا بر مباحث دو جانبه و بررسی مهمترین تحولات نظام بین الملل و منطقه خاورمیانه بوده است.

عضویت ایران در شورای امنیت کارشناسی شده بود

وی درپاسخ به سئوال خبرنگار مهر که پرسید با توجه به عدم استقبال چشمگیر کشورهای مختلف از موضوع عضویت ایران در شورای امنیت آیا این مسئله و مواضع کشورها در این خصوص پیشتر از سوی دستگاه دیپلماسی کشور مورد کارشناسی دقیق قرار گرفته بود؟ اظهار داشت: وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پس از گذشت 54 سال زمان مصمم بوده و هست که عضویت غیر دائم ایران در شورای امنیت را به طور جدی پیگیری نمایند.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: باید بدانید که در این خصوص کار کارشناسی به صورت کاملا جدی صورت گرفته و عضویت در شورای امنیت از تصمیمات جدی ماست که در آینده هم اقداماتی در چارچوب آن شکل خواهد گرفت اما جدای از نتیجه این فعالیتها اصلی ترین هدف ما بیان این منطق در محیط بین المللی بوده که ساختار فعلی سازمان ملل متحد به ویژه نحوه مشارکت اعضا و تقسیم بندی عضویت در آن ناعادلانه است.

قشقاوی ادامه داد: البته دلیل این ساختار ناعادلانه کاملا مشخص است چرا که همانطور که می دانید از آغاز فعالیت این نهاد بین المللی تا کنون 74 کشورحتی یک بار هم به عضویت غیر دائم شورای امنیت در نیامده و 42 کشور از جمله ایران تنها یک بار به عنوان عضو غیر دائم شورای امنیت در آمده اند و این مشکلی جدی است که نمایانگر بی عدالتی و متاسفانه استقبال از فضای تک صدایی در شورای امنیت است.

وی در ادامه پاسخ به سئوال خبرنگار مهر گفت: شرایط فعلی در حالی نمایان است که اقتضای ثبات، صلح، امنیت و پایداری ارزشهای بین المللی به مشارکت فعال تمام اعضای جامعه جهانی و تقسیم عادلانه کرسیها در نهادهای بین المللی وابسته است و این صدای عدالت طلبانه ای است که چند ماه گذشته پژواک آن در بیانیه گروه کشورهای موسوم به عدم تعهد مشاهده شد.

بی عدالتی آشکار ژاپن در شورای امنیت

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه با انتقاد از انحصاری شدن کرسی ژاپن در شورای امنیت سازمان ملل متحد اظهار داشت: به هر صورت هیچ دلیل منطقی وجود ندارد که ژاپن یک کرسی ناظر در شورای امنیت را در انحصار خود قرار داده و برای دهمین بار با این عنوان به عنوان ناظر در این شورا برگزیده شود. البته این جریان پیش از ماجرای عضویت ایران و در جریان عضویت هند و رقابت تنگاتنگ این کشور با ژاپن نیز مشاهده شده است.

قشقاوی تاکید کرد: به اعتقاد ما انحصار ژاپن بر کرسی ناظر شورای امنیت یک بی عدالتی آشکار است که امیدواریم همه ما از جمله اصحاب رسانه با پیگیری مسیر عدالت طلبانه در جهت اصلاح این شرایط گام بردارند. البته این خیلی عجیب بود که برخی تحلیلها در جهت هم صدایی با بی عدالتیهای جاری در نظام بین الملل ارائه می شد نباید از یاد برد که اگر می خواستیم حرف دیگران را بزنیم دیگر انقلاب نمی کردیم ما باید آنچه را که می خواهیم محقق کنیم نه اینکه در پی اهداف دیگران باشیم.

وی ابراز امیدواری کرد که همه جریانات کشور قلم و زبانشان را در جهت انتقاد از بی عدالتیهای جاری در نظام بین الملل به کار گرفته تا از این رهگذر مسیر ارزشمند ابلاغ پیام عدالت طلبانه جمهوری اسلامی ایران که با پیگیریهای کارشناسانه تداوم می یابد به سرانجامی قابل قبول نایل گردد.

از امام موسی صدر خبر جدیدی نیست!

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به دیگر سئوال خبرنگار مهر که با اشاره به مواضع اخیر یکی از جریانات منتقد دولت لیبی مدعی افشاگری در خصوص ابعاد جدید پرونده امام موسی صدر شده بود، پرسید آیا نشانه های جدیدی در این خصوص بروز کرده است؟ اظهار داشت: امام موسی صدر قطعا از شخصیتهای شناخته شده جهان اسلام است و ما نیز پیش از این اعلام کرده ایم که از هر حرکتی در جهت روشن شدن وضعیت ایشان استقبال می کنیم.

قشقاوی اخبار منتشر شده درباره امام موسی صدر را تایید نکرد و افزود: در این خصوص حداقل ما دروزارت خارجه خبر جدیدی نشنیده ایم.

اطلاعی از دیدار نمایندگان با آمریکاییها نداریم

وی در پاسخ به سئوالی دیگر درباره اخبار منتشر شده مبنی بر دیدار تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با همتایان آمریکایی خود در حاشیه اجلاس اخیر صندوق بین المللی پول، تصریح کرد: وزارت خارجه هیچ اطلاعی از جریان این مذاکرات ندارد.

بازگشت مغزها به ایران بیش از خروج آنهاست

سخنگوی وزارت خارجه همچنین درواکنش به سئوال یکی از خبرنگاران درباره برنامه ریزی دستگاه دیپلماسی کشور جهت جلب سرمایه های ایرانیان خارج از کشورمان، گفت: در این خصوص برنامه های بسیاری وجود دارد که باید از سوی مراجع ذیصلاح تشریح شود اما آنچه مشخص است اینکه بدون شک امروز روند گرایش ایرانیان خارج از کشور در کنار هویت طلبی آنها برای حضور در کشورشان بسیار رو به پیش است.

قشقاوی تاکید کرد که امروز میزان حضور و استقبال مغزهای ایرانی خارج از کشور برای ورود به جریانات داخل کشورمان به مراتب بیش از خروج آنهاست.

اشغالگران پاسخ دهند

وی در بخش دیگری از سخنان خود از شکست منطق جنگ طلبانه اشغالگران در عراق و افغانستان سخن گفت و افزود: بدون شک مماشات با اشغالگران نمی تواند در خدمت صلح و امنیت منطقه باشد ضمن آنکه آنها موظفند نسبت به تعارض و تضاد موجود بین شعارهای سابق و عملکرد کنونیشان به جهانیان پاسخ دهند.

تداوم اختلاف بر سر توافقنامه امنیتی

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سئوالی دیگر درباره بروز نشانه هایی مبنی بر احتمال توافق عراق و آمریکا بر سر توافقنامه امنیتی دو کشور، ضمن اعلام موضع سابق تهران در این خصوص گفت: تا جایی که ما از این مسئله اطلاع داریم همچنان بسیاری از بندهای این توافقنامه مورد اختلاف جدی دو طرف قرار دارد اما در این خصوص موضع ما تاکید بر احترام به حاکمیت و استقلال مردم و جریانات داخلی کشور عراق است.

تهران میزبان مقامات لبنانی

قشقاوی همچنین از تداوم سفر مقامات کنونی و سابق کشور لبنان به ایران خبر داد و گفت: مقامات و شخصیتهای لبنانی اعم از رسمی، دولتی یا غیر دولتی در ادامه سفرهای صورت گرفته از سوی افرادی چون میشل عون در آینده نیز به جمهوری اسلامی ایران سفر خواهند کرد.

وی به زمان سفر مقاماتی چون میشل سلیمان به تهران اشاره نکرد و گفت: اجازه دهید تا زمان قطعی شدن این سفر از اعلام زمان دقیق آن خودداری کنیم اما مطمئنا تهران در آینده میزبان شخصیتهای موثر کشور لبنان خواهد بود.

برنامه ای برای اجلاس شورای هماهنگی نداریم

سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به ادعای منتشر شده مبنی بر برنامه ریزی ایران جهت حضور کمرنگ در اجلاس آتی شورای همکاری خلیج فارس نیز اظهار داشت: ما هیچ برنامه دقیقی در حال حاضر برای این منظور نداریم و آنچه در این باره مطرح شده صرفا گمانه زنی های رسانه ای بوده است.

ابراز بی اطلاعی از توقیف شناور ایرانی در آبهای هند

قشقاوی در پاسخ به سئوال یکی دیگر از خبرنگاران از توقیف یک شناور ایرانی در آبهای کشور هند و درخواست مبادله زندانیان هندی در ایران جهت آزادی خدمه این شناور ایرانی ابراز بی اطلاعی کرد و گفت : ما هیچ اطلاع مستندی از مراجع رسمی در این خصوص دریافت نکرده ایم.

از مجلس بپرسید!

وی همچنین از دیدار دکتر لاریجانی با برنارد کوشنر وزیر خارجه فرانسه ابراز بی اطلاعی کردو گفت: این اخبار را باید از مجاری اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی جویا شوید.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین ارتباط سفر اخیر برهان الدین ربانی به تهران با احتمال حمایت کشورمان از ائتلاف شمال در جریان انتخابات آتی افغانستان را تایید نکرد و گفت: قطعا در انتخابات آن کشور باید نظر مردم افغانستان لحاظ گردد و ضمن آنکه ارتباط ما در این چارچوب با تمام طوایف و گروههای کشور افغانستان بوده و در سطوح مختلف ادامه خواهد داشت.

قشقاوی با بیان اینکه تداوم و شکل گیری این قبیل رایزنیها برای کشورهای همسایه کاملا امری عادی است اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران با تمامی جریانات افغانستان به عنوان یک کشور همسایه ارتباط دارد و البته اقتضای همسایگی نیز همین است ضمن آنکه ما به عنوان مسلمان باید فرموده پیامبر اسلام (ص) در خصوص آگاهی از وضعیت 40 همسایه را مورد توجه قرار دهیم!

بدرفتاری با زائران عتبات عالیات رویه نیست

وی در پاسخ به سئوال یکی دیگر از خبرنگاران درباره آنچه بدتر شدن رفتارها با زائران ایرانی عتبات عالیات می خواند تصریح کرد: البته برخی اوقات این اتفاقات رخ می دهد اما اینگونه نیست که چنین چیزی به عنوان یک رویه وجود داشته است ما نیز به عنوان وزارت خارجه همواره در موارد مشابه با ارسال یادداشت یا در ملاقاتهای مختلف نسبت به این موارد تذکر داده ایم.

سخنگوی وزارت خارجه سفر اخیر حجت الاسلام شهیدی معاون کنسولی وزیر خارجه به کشور عراق را در همین چارچوب اعلام کرد و گفت: در جریان سفر اخیر آقای شهیدی به بغداد این موضوع به طور دقیق و جدی مورد بررسی قرار گرفت تا تسهیلات لازم در این خصوص فراهم شده و مشکلات ایجاد شده برطرف گردد.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 6 =