شور حج/312

99 هزار گوسفند قربانی در روز عید قربان ذبح شدند

شناسهٔ خبر: 798645 -
در روز عید سعید قربان 99 هزار گوسفند به منظور به جای آوردن مراسم و مناسک این عید بزرگ قربانی شدند.

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به مکه مکرمه، رئیس سازمان حج و زیارت که در جمع خبرنگاران در صحرای منا سخن می گفت با اعلام این خبر درباره عملیات حج در سال جاری تاکید کرد: تا این لحظه که ایام تشریق و سه روز فعالیت بسیار پراسترس و همه جانبه را سپری می کنیم خوشبختانه برنامه ها طبق انتظار موفقیت آمیز بوده اند و امیدواریم که بقیه روزها نیز به همین روال باشد.

خاکسار قهرودی درباره فعالیتهای تکمیلی حج امسال گفت: اقدامات  تکمیلی نظیر امداد و راهنمایی حجاج نسبت به سال گذشته در مشاعر به خوبی انجام شد و با وجود تبلیغات و راهنمایی لازم در کاروانها و با همکاری خوب سعودیها مشکلات سال جاری با حضور پررنگ ناظرین و عوامل اجرایی در کمترین فرصت ممکن رسیدگی و کارها به انجام رسیده تا آنجا که آمار افراد گمشده امسال کاهش چشمگیری داشته است.

وی به بخش پزشکی، خدمات آمبولانس و اتوبوس خاص مستقر در مشاعر اشاره کرد که در مواجهه با بیماریهای خاص در ایام " تشریق " این اقدام نیز با هماهنگی عوامل عربستان توانسته است روند جاری امور را نسبت به سالهای گذشته تسهیل کند اگر چه در فرایند انتقال حجاج به عرفات توقفهای طولانی نیز در برخی موارد ملاحظه شده است.

رئیس سازمان حج  و زیارت در ادامه در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر در خصوص وضعیت نامناسب بهداشتی و دفع زباله در منا به فعالیت ویژه سازمان حج درباره مسائل بهداشتی منا اشاره کرد و گفت: در گذشته وضعیت بهداشتی و دور کردن زباله و رفع آن بسیار آزاردهنده و غیر قابل تحمل بود که با بررسی و هماهنگی به عمل آمده و امضای قرارداد با موسسه "مطوفین" و انجام سیستم نظارت و بازرسی در مکاتب 9 گانه  توانستیم در حداقل زمان ممکن و گماشتن نیروی خدماتی این موضوع را به حداقل برسانیم و این مسئله نیز با توجه به وضعیت بهداشت و دفع زباله در سالهای گذشته  یک اقدام رو به جلو قلمداد می شود.

وی که در صحرای منا به سئوالات خبرنگاران پاسخ می گفت درباره وضعیت زمانی امسال اعلام کرد: امسال توانستیم با برنامه ریزی و دقت نظر در بخشهای مختلف حدود 99 هزار ذبح گوسفند دست یابیم که در طول تاریخ حج بی سابقه بوده است و این موضوع به دلیل شرایط و هماهنگی مناسبی حاکم بوده و مشکلی در رسانیدن گوسفند به قربانگاه وجود نداشته است.

قهرودی در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر درباره وضعیت بهداشتی نامناسب بویژه در منا گفت:  سرعت فعالیت بهداشتی و همچنین دقت نظر مردم در رعایت آن با کار فرهنگی باید حل شود. ولی در عین حال زمان کوتاه و عجله و ازدحام افراد در جلوی مراکز بهداشتی و عدم رعایت به موقع نکات اعلام شده در مجموع صحنه های غیر قابل قبولی بوجود آورد و تاکنون نتوانسته ایم این مشکل را حل کنیم.

وی به مشکل فضای اختصاص داده شده به حاجیان در منا اشاره کرد و با تاکید مجدد بر محدودیت کلان و عدم وجود امکانات جایگزینی اعلام کرد که با اقدامات شدید بهداشتی و توجه مردم می توانیم این موضوع را سامان دهیم.

رئیس سازمان حج  در پاسخ به سئوال خبرنگاران درباره وجود برخی خطوط اتوبوسرانی تندرو و عدم بهره گیری کشورمان از این فرصت مناسب نیز یادآور شد: خطوط اتوبوس تندرو طراحی و در حال انجام است که از شارع 9 شروع شده و کشورهای ترکیه، هند، برخی دیگر کشورهای آسیای جنوب شرقی در حال حاضر به صورت آزمایشی از آن بهره برداری می کنند و قرار بود که ایران نیز امسال به این امکان دست یابند که به دلیل مشکلات بودجه پیمانکار موفق به انجام تعهدات خود نشد که امیدواریم در مراسم حج سال آینده این موضوع نیز اجرایی شود.

قهرودی در مورد عملیات بازگشت حجاج نیز یادآور شد: 50 درصد پروازهای برگشتی بر عهده سازمان هواپیمایی کشور است   و 25 درصد پروازها توسط شرکت هواپیمایی ماهان انجام خواهد شد و در مجموع 75 درصد زائران با هواپیماهای ایرانی به کشور باز می گردند ولی 25 درصد پرواز های سعودی نیز به دلیل مشکلات سعودی با ماهان توسط خود شرکت سعودی انجام خواهد شد.

وی اعلام کرد: اولین گروه زائران ایرانی پس از روز 14 ذی الحجه به سمت مدینه می روند و در همین روز که مصادف با 23/9/87 خواهد بود اولین پرواز برگشت از جده به تهران صورت می گیرد.

رئیس سازمان حج در پایان درباره وضعیت و سرنوشت گوشتهای قربانی زائران ایرانی  و اینکه آنها درخواستی برای استفاده از این گوشتها دارد یا نه گفت: در صورت تقاضای ما شرکتهای سعودی گوشتهای درخواستی را به صورت بسته بندی تحویل حجاج ایرانی خواهند داد ولی تا کنون هیچ تقاضایی از نهادهای امدادی مثل بهزیستی و کمیته امداد برای تحویل این گوشتها نداشته ایم.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
1 + 2 =