گزارش خبری مهر/

خوزستان دوباره در محاصره گرد و غبار / مسئولان راه حل عملی ارائه نکردند

شناسهٔ خبر: 838226 -
اهواز - خبرگزاری مهر: پدیده گرد و غبار شدید باز هم زندگی مردم استان خوزستان و برخی دیگر از استانهای جنوب کشور همانند ایلام را از حالت عادی خارج کرده و رفت و آمد را برای شهروندان این استانها به خصوص برای سالمندان و کودکان مشکل کرده است.

به گزارش خبرنگار مهر در اهواز، اندک عابرانی که اکنون در خیابانهای استان خوزستان عبور و مرور می کنند با ماسکی بر دهان و آنهم برای کارهای ضروری از منزل خارج شده اند که اینگونه منظره های شهرهای استان خوزستان را به شهرهای ارواح شبیه کرده است.

این پدیده که از یک و نیم سال پیش به میزان غیر طبیعی در حال وقوع است تقریبا با ماندگاری سه روزه رخ می دهد و این در حالی است که تاکنون هیچ راه حلی عملی و منطقی از سوی مسئولان به مرحله اجرا درنیامده است و آنها تنها به دادن خبرهایی مبنی بر رایزنی با کشورهای همسایه در این خصوص بسنده کرده اند.

بروز این پدیده با این شدت در حالی صورت می گیرد که اکنون در فصل زمستان و زمان بارش باران هستیم بنابراین باید به شدت نگران فصلهای پیش روی بهار و تابستان آینده باشیم چرا تحمل چنین وضعی در تابستان با توجه به گرمای هوا، احتمال سهمیه بندی و خاموشی برق به علت خشکسالی شدید جاری و شدت یافتن این پدیده برای ساکنان خوزستان واقعا مشکل و طاقت فرساست.

هم اکنون انتشار ذرات گرد و غبار موجود در هوای شهرهای استان خوزستان به میزان 900 میکروگرم بر متر‌مکعب است و این میزان یعنی شش برابر حد مجاز.

مدارس ابتدایی و راهنمایی خوزستان باز هم تعطیل است

هم اینک کلیه مدارس استان خوزستان در مقاطع دبستان و راهنمایی تعطیل شده و دانش آموزان مثل چند روز قبل که این پدیده بروز پیدا کرد به سر کلاس درس خود نرفتند.

کلیه پروازهای فرودگاه های استان خوزستان یعنی اهواز و آبادان لغو شده و بسیاری از محموله های پستی از جمله روزنامه ها از مرکز به استان نرسیده اند.

سرپرست هوشناسی استان خوزستان نیز پیش بینی کرد این پدیده با شدت تا اویل فردا ادامه خواهد داشت.

نادر شفی خدایی همچنین در مورد علت بروز این پدیده گفت: پدیده گرد و غبار استان خوزستان به علت تفاوت فشار بین صحراهای کشورهای عربستان، عراق و ایران بروز پیدا کرده و باعث وزش بادهای شدید در این مناطق شده است.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
1 + 17 =