گفتگوی ویژه مهر با رئیس FIVB/

ایران مشکلی برای میزبانی والیبال ساحلی بانوان ندارد/ آینده روشنی دارید

شناسهٔ خبر: 967584 -
رئیس فدراسیون جهانی والیبال (FIVB) با تاکید بر اینکه ایران مشکلی برای میزبانی رقابت‎های والیبال ساحلی در بخش بانوان ندارد، گفت: برگزارکنندگان رقابت‎های جهانی والیبال ساحلی پیش از این نیز با موارد مشابه این چنینی مواجه بوده‎اند.

به گزارش خبرنگار مهر، "ژی هونگ وی" اواخر شهریورماه گذشته در سفری که به ایران داشت پس از بازدید از جزیره کیش و ارزیابی امکانات این جزیره، نسبت به برگزاری رقابت‎های جهانی والیبال ساحلی در ایران و البته جزیره کیش موافقت کرد.

این در حالی است که طبق قوانین جهانی مسابقات والیبال ساحلی در هر سطحی، به طور همزمان در دو بخش مردان و زنان پیگیری می‎شود. با این اوصاف و با توجه به نوع برگزاری رقابت‎های بانوان در بخش والیبال ساحلی، میزبانی ایران به عنوان یک کشور اسلامی در این مسابقات، عملی شدن چنین موضوعی را در هاله‎ای از ابهام قرار می‎داد.

این بهانه‎ای شد تا خبرنگار مهر مکاتباتی را با رئیس فدراسیون بین‎المللی والیبال انجام دهد، مکاتباتی که موضوع آن تنها والیبال ساحلی و برگزاری رقابت‎های جهانی این رشته در ایران نبود.

*خبرگزاری مهر: شما در سفری که به ایران داشتید عنوان کردید ایران می‎تواند میزبان رقابت‎های والیبال ساحلی در سال 2010 شود. آیا با توجه به قوانینی که در FIVB وجود دارد چنین چیزی امکانپذیر است؟

- ژی هونگ وی: FIVB در این اندیشه است تا والیبال ساحلی را در تمام دنیا توسعه دهد. تا آنجا که من می‎دانم قانونی وجود ندارد مبنی بر اینکه زنان نتوانند در این رقابت‏ها با پوشش کامل شرکت کنند.

* بله، شاید منظور شما رقابت‎های "بلکپول" انگلستان باشد؛ اما بانوان در این رقابت‎ها به این دلیل با پوشش شرکت کردند که هوا سرد بود. اما در ایران و در جزیره گرم و شرجی کیش چطور؟

- به نکته درستی اشاره کردید. رقابت‎های قهرمانی جوانان جهان در بلکپول انگلستان برگزار شد و ورزشکاران با لباس‎های بلند و پوشیده در این مسابقات حضور یافتند. آنها با لباسی که تمام اعضای بدنشان را پوشانده بود دیدارهای خود را برگزار کردند. اگر فدراسیون والیبال ایران هم درخواست میزبانی خود را ارائه کند و تعهد کند که می‎تواند از پس انجام موفقیت‎آمیز آن برآید، ما با آغوش باز از درخواست ایران استقبال خواهیم کرد.

* دستاوردهای سفر به ایران برای رئیس فدراسیون بین‎المللی والیبال چه بود؟

- سفر به ایران در موارد بسیاری کارکرد داشت و نمای کامل و جدیدی از فلسفه FIVB را پیش روی ما گذاشت. فدراسیون بین‌المللی والیبال قدرت خود را از اعضایش که فدراسیون‎ها و کنفدراسیون‎ها هستند، می‎گیرد. ما در این سفر با استقبال گرم ایرانی‎ها مواجه شدیم. ایرانی‌ها مرا مطمئن کردند که FIVB آینده روشنی پیش روی دارد.

* ایران برای حضور در رقابت‎های لیگ جهانی در قاهره حضور پیدا کرد. البته مربیان این تیم از شرایط میزبانی مصری‎ها ناراضی بودند. آیا این امکان وجود دارد که در نتیجه آن دیدارها تغییری حاصل شود؟

- نه؛ در نتیجه دیدار تیم‎های مصر و ایران تغییری حاصل نخواهد شد.

* در خصوص موضوع صغر سنی هم توضیحاتی ارائه کنید. این مشکلی است که همواره رشته والیبال را تهدید کرده است و ظاهرا ادامه دارد!

- این موضوع بسیار مورد توجه مسئولان FIVB  است و در مورد آن بحث‌هایی مطرح شده است. موضوع صغر سن را در رئوس کاری نشست‌های آتی خود قرار داده‌ایم.

* به عنوان مرد اول والیبال جهان، آینده ایران در این رشته را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

- ایران در رشته والیبال آینده بسیار بزرگی دارد. در کشور شما نه تنها جمعیت زیادی به این رشته علاقمند هستند و آن را حمایت می‎کنند بلکه دست‌اندرکاران این رشته هم روحیه لازم را دارند تا به جوانان ایرانی این فرصت را بدهند تا در این راه کسب تجربه کرده و کیفیت‌های منحصر به فرد والیبال را به نمایش بگذارند.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
5 + 2 =