معدن چهرآباد زنجان نیازمند سرمایه گذاری است

زنجان - خبرگزاری مهر: رئیس دانشگاه علوم پایه پیشرفته زنجان گفت: سرمایه گذاری در منطقه تاریخی و باستانی چهرآباد زنجان می تواند دانشمندان و گردشگران را از سراسر جهان به استان جلب کند.

به گزارش خبرنگار مهر در زنجان، پرفسور یوسف ثبوتی شامگاه دوشنبه در اولین همایش هم اندیشی نخبگان و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، به جاذبه ها و ویژگی های مناطق مختلف استان اشاره کرد و افزود: به عنوان مثال منطقه چهرآباد زنجان از پتانسیلی غنی برخوردار است و این منطقه می تواند به منطقه‌ای تاریخی و مطالعاتی تبدیل شود.

وی با بیان اینکه هنوز توجه به مقوله میراث فرهنگی، جایگاه واقعی خود را در کشور پیدا نکرده است، ادامه داد: یک توریست در وهله اول به دنبال گذراندن اوقات فراغت خود در فضایی متفاوت از محل زندگی خویش است.

ثبوتی افزود: در اکثر رستوران‌ها و هتل‌های ایرانی، غذاهای یکسان ارائه می شود، در حالی که در برخی کشورهای همسایه نظیر ترکیه بر ترویج فرهنگ بومی هر تأکید ویژه ای دارند.

ثبوتی اذعان داشت: لیست غذاهای رستوران‌ها و هتل‌ها در ایران به عنوان یکی از عوامل بازدارنده در امر گردشگری عمل می کند و جای بسیاری از غذاهای محلی در این لیستها خالی است.

ضرورت استفاده هر چه بیشتر از ابزارهای اطلاع رسانی

همچنین معاون سیاسی امنیتی استانداری زنجان گفت:‌ توسعه بخش گردشگری، از اولویت های مهم و اساسی است.   

اباصلت سیاح با تاکید بر اهمیت میراث فرهنگی و شناخت و معرفی بهینه آن به عموم مردم افزود:‌ بر اساس آموزه های دینی ، محور و مبنای رویکرد و نگرش به میراث فرهنگی گذشتگان در سه محور اساسی قابل توجه است.

وی اهتمام به علم آموزی و کسب دانش و شناخت مسائل علمی گذشتگان را بخشی از میراث ملموس و غیرملموس بشری دانست و گفت: پس از شناخت کامل و کسب اطلاعات دقیق، پاسداری و صیانت از آنها و نیز معرفی این ثروت بزرگ موجب ارتقاء سطح علمی کشور خواهد شد.

سیاح بهره گیری از علم و دانش، بصیرت و آگاهی و تولید علم و اندیشه جهت جلوگیری از به حاشیه رانده شدن اقدامات اساسی در این بخش را ضروری دانست.

معاون سیاسی امنیتی استانداری زنجان پندگیری و عبرت آموزی از گذشتگان، آگاهی در زمینه میراث باقیمانده را موجب شناخت عملکرد، آثار و دیدگاههای گذشتگان و منبعی برای پند و اندرز و مرجعی برای علم و حکمت ذکر کرد.

وی همچنین با اشاره به توصیه های انجام شده در روایات و آیات دینی در خصوص سیر و سفر به نقاط مختلف جهان، مشاهده آثار گذشتگان ملت ها و کشورهای جهان را موجب شناخت هویت و سابقه نگرش و ایدئولوژی ملل مختلف عنوان کرد و گفت: میراث گذشته به منزله چراغی برای آینده است.

سیاح با تاکید بر تاثیر مستقیم گردشگران در اقتصاد منطقه، توسعه بخش گردشگری را موجب ایجاد مشاغل جدید و فراهم کردن زمینه اشتغال جوانان ذکر کرد و افزود: استانداری زنجان جهت حمایت از میراث فرهنگی استان، آمادگی همکاری بیش از پیش در تمام بخشهای مربوط به این حوزه را دارد.

معاون استاندار زنجان معرفی کامل آثار تاریخی استان در سطحی وسیع و جذاب را منوط به شناسایی و صیانت میراث معنوی و حفاظت از اشیاء باقی مانده تاریخی و فرهنگی عنوان کرد و گفت: ارائه هر اثری در قالب هنری و چارچوب علمی موجب مانایی آن اثر خواهد بود.

وی با بیان اینکه طی سالهای گذشته معرفی آثار گردشگری استان بسیار ضعیف بوده است، یادآور شد: با رویکرد و دیدگاه جدیدی که بر میراث فرهنگی استان حاکم شده است شاهد حضور فعال بخش خصوصی شامل سرمایه گذاران و تشکلهای مردم نهاد و جوانان با انگیزه در معرفی و صیانت میراث فرهنگی استان خواهیم بود.

کد خبر 1004682

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 0 =