در گفتگو با مهر اعلام شد: تولید نسل جدید شبکه رادیو و تلویزیون توسط محققان کشور

پژوهشگران کشور موفق به تولید نسل جدید شبکه رادیویی و تلویزیون (IPTV) شدند که این سیستم از طریق ADSL قابل دسترسی است و با ضبط برنامه های کانالهای موجود در این سیستم کاربر را قادر می سازد برنامه های مورد نظر را در زمانهای دلخواه مشاهده کند.

سهیل عالمی مجری طرح در گفتگو با خبرنگار مهر، سیستمهای IPTV را جدیدترین تکنولوژی در دنیا دانست و گفت: این فناوری دارای کاربردهای فراتر از شبکه های تلویزیونی و رادیویی است که بیننده را قادر می سازد بدون قید زمان، برنامه های مورد نظر را انتخاب و در زمان دلخواه مشاهده کند.

وی افزود: کاربران می توانند ضمن استفاده از برنامه های زنده، قسمتهای از دست رفته و جذاب برنامه ها را به اختیار خود انتخاب و در زمانی متفاوت از زمان پخش زنده مشاهده کنند.

عالمی با تاکید بر اینکه این سیستم دارای مجموعه ای از سیستمهای نرم افزاری و سخت افزاری است، اظهار داشت: این سیستم از طریق شرکتهای ارائه دهنده خدمات اینترنتی و یا نهادهایی مانند صدا و سیما و هتلها که مایل هستند سیستم های خود را به سیستم IPTV منتقل کنند قابل دسترسی است. این نهادها سرویس IPTV را خریداری می کنند و به کاربران ارائه می دهند.

مدیرعامل شرکت ایلا نرم افزار با بیان اینکه این خدمات از طریق خطوط ADSL  قابل ارائه است، ادامه داد: از این طریق کاربران خانگی از یک خط تلفن از امکانات اینترنت، ارتباطات تلفنی و همچنین سیستم IPTV استفاده می کنند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر این سیستم در سه سطح هتلها و بیمارستانها، مجتمع های مسکونی مانند شهرکها و همچنین در سطح شهرها ارائه می شود.

عالمی با بیان اینکه سیستم IPTV با دستگاه ضبط کننده های خانگی مانند PVR ها متفاوت است، یادآور شد: سیستم های PVRدستگاههای کوچکی هستند که با آن می توان برنامه های یک کانال را ضبط کرد و بعد آن را مشاهده کرد ولی تفاوت مهم سیستم IPTV با PVR این است که در PVR ها باید روشن باشند تا برنامه ای را ضبط کند ولی در سیستم IPTV تمام کانالهایی که در سیستم تعریف شده است طبق روال خاصی برنامه ها را ضبط و ذخیره می کند.

وی داشتن سیستم Video On demand (ویدئوی درخواستی) و oudio on demand (صدای درخواستی) را از دیگر ویژگیهای این سیستم نام برد و به مهر گفت: همچنین این سیستم از کپی های غیرمجاز جلوگیری می کند چرا که تصویری که از این سیستم پخش می شود Time code دارد. ضمن آنکه این سیستم دارای فریم هایی است که دیده نمی شود ولی اگر کاربر برنامه ای را ضبط و تکثیر کند از طریق این فریم ها قابل پیگیری است.

عالمی با تاکید بر اینکه سیستم های IPTV در دنیا از سال 1995 تولید و کاربردی شده است، گفت: این سیستم در حال حاضر حدود دو میلیون کاربر در دنیا دارد و پیش بینی می شود در آینده این رقم به 400 میلیون کاربر در دنیا برسد. در حال حاضر کشورهای چین، هنگ کنگ و آمریکا بیشترین استفاده کنندگان این سیستم هستند.

وی با بیان اینکه از این سیستم می توان در آموزشهای الکترونیکی استفاده کرد، اظهار داشت: این سیستم به دلیل داشتن قدرت بالا در انتقال ویدئو می تواند در ارائه خدمات آموزشهای الکترونیکی مورد استفاده قرار گیرد.

کد خبر 1005029

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 10 =