توقف واردات برنج از یک ماه گذشته/استفاده از یارانه گندم برای خرید برنج

سای - خبرگزاری مهر: مشاور معاونت توسعه بازرگانی داخلی وزارت بازرگانی از توقف واردات برنج به کشور از یک ماه گذشته خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر در ساری، جواد پور آقایی اردکانی بعد از ظهر سه شنبه در نشست بررسی مشکلات محصولات کشاورزی مازندران در استانداری به اقدامات وزارت بازرگانی در خصوص حمایت از تولیدات داخلی اشاره کرد و اظهار داشت: توقف واردات برنج یکی از اقدامات فوری در خصوص بر طرف کردن مشکلات به وجود آمده برای کشاورزی در کوتاه مدت است.

وی عدم وجود آمار دقیق را در کشور را یکی از دلایل واردات بی رویه اعلام کرد و افزود: در کشور آمار دقیقی از میزان مصرف و حتی تولید محصولات کشاورزی وجود ندارد که این امر موجب به وجود آمدن مشکلاتی اقتصادی می شود.

نماینده تام الاختیار وزیر بازرگانی در این نشست به ذخیره سازی 68 هزار تن برنج پر محصول توسط شرکت غله و خدمات بازرگانی مازندران اشاره کرد و یادآور شد: وزارت بازرگانی بر اساس نیاز استان های مختلف ذخیره سازی لازم را انجام می دهد.

وی مصرف سالانه نیروهای مسلح و دانشگاه های کشور را حدود 150 هزار تن اعلام کرد و گفت: این دو نهاد به عنوان بزرگترین مصرف کننده به علت کمبود بودجه و کیفیت پایین و یک دست نبودن برنج داخل مجبور به خرید برنج های خارجی هستند.

مشاور معاونت توسعه بازرگانی داخلی وزارت بازرگانی تصریح کرد: دانشگاه و فروشگاه اتکا در هنگام رجوع به استان های شمالی برای خرید به علت مخلوط کردن برنج های مختلف با یکدیگر و نبود متولی خاصی در استان در خصوص ارائه برنج مناسب با مشکلات فراوانی مواجه هستند و معمولا از این کار صرف نظر می کنند.

وی خواستار افزایش بودجه نیروهای مسلح و دانشگاه ها شد و خاطرنشان کرد: این دو نهاد به علت گران تر بودن برنج داخلی از خارجی توانایی خرید محصولات داخل را ندارند و کمک دولت و مجلس در خصوص بودجه آنها می تواند کلیه دغدغه های تولیدکنندگان برنج کشور ر برطرف کند.

پور آقایی اردکانی معرفی چند کارخانه شالیکوبی معین در استان مازندران را خواستار شد و اظهار داشت: وجود این کارخانجات و معرفی آن به نهادهای مصرف کننده برنج می تواند مشکلات کیفیت برنج شمال را برطرف کند.

وی همچنین با اشاره به اینکه مرازک خرید همچنان برنج های پر محصول را خریداری می کنند، خاطرنشان کرد: در خریدهای صورت گرفته منابع مالی مشخصی وجود ندارد و تا کنون از یارانه گندم برای خرید تضمینی برنج های محصول استفاده شده است.

به گفته وی، حدود هفت میلیون تن گندم مازاد در کشور وجود دارد و مشکلات برنج گریبانگیر گندم نیز شده است.

نماینده تام الاختیار وزیر بازرگانی در این نشست کاشت محصولات متفاوت، عدم برنامه ریزی در میزان تولید سالانه را از مشکلات دیگر این محصول اعلام کرد و گفت: خرید برنج های انبار شده و ارائه آن از طریق کالابرگ به مردم از راهکارهای دیگر برطرف کردن این مشکلا است که نیازمند حمایت مجلس است.

کد خبر 1005301

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha