بدون ایستادگی در مقابل ظلم و دیکتاتوری جهانی صلح محقق نمی شود

دبیر شورای عالی امنیت ملی در بنیاد صلح ساساکاوا در توکیو تاکید کرد: بدون ایستادگی در مقابل ظلم و دیکتاتوری جهانی صلح محقق نمی شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، سعید جلیلی نماینده مقام معظم رهبری امروز سه شنبه در جمع بیش از 150 تن از استادان دانشگاه ، شخصیت های سیاسی و نیز نمایندگان رسانه ها در بنیاد صلح ساساکاوا، حاکمیت قدرت نظامی بر مناسبات جهانی را "مخرب" توصیف کرد و گفت: اینکه برخی قدرت ها صرفا به دلیل اینکه از نظر نظامی قوی تر هستند، با دارا بودن حق وتو بخواهند نظم جهانی را برای بقیه کشورها تنظیم کنند، قابل پذیرش نیست.

دبیرشورای عالی امنیت ملی مناسبات حاکم برجهان را درحال حاضر برمبنای قدرت نظامی چند قدرت هسته ای دانست و تصریح کرد: مناسبات ظالمانه میان کشورها، تامین کننده صلح پایدار نیست و تهدیدهای ناشی از اجرای صلح مسلح هر روز بشر را تهدید می کنند.

جلیلی به اشغال و حمله به عراق صرفا به بهانه وجود سلاح کشتار جمعی اشاره کرد و با یادآوری کشته شدن بیش از یک میلیون انسان بی گناه بر اثر این اقدام غیر منطقی افزود: اینک همان قدرت ها پس از چند سال اذعان می کنند ادعای وجود سلاح های کشتار جمعی در عراق نادرست بوده است.وی با طرح این پرسش که چه مرجعی در جهان باید به این خیانت بزرگ رسیدگی کند تصریح کرد: تنها نهاد متولی این امر شورای امنیت سازمان ملل است که در انحصار همین قدرت های زورگو است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی عدالت و انصاف و نه قدرت نظامی را شروط اصلی دستیابی بشریت به صلح خواند و با یادآوری سه مولفه صلح، عدالت و سعادت به عنوان اساس گفتمان سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: بسته پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران این ظرفیت را دارد تا چالش های جهانی را به گونه ای منطقی و از طریق همکاری همه طرف های مربوط به بستری از همکاری ها تبدیل کند.

جلیلی فاجعه هیروشیما را در ترغیب برخی قدرت ها برای انهدام سلاح های هسته ای بی اثر دانست و تاکید کرد: باید دولت های مستقل در تلاشی مشترک آرزوی بشریت برای دستیابی به جهانی عاری از سلاح هسته ای را محقق نمایند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به ناکارآمدی نظام مبتنی بر قدرت نظامی در جهان تاکید کرد: ماده شش ان.پی.تی خواستار خلع سلاح کشورهای دارای سلاح هسته ای است اما تاکنون شورای امنیت سازمان ملل برای انهدام این نوع سلاح ها که تهدید کننده جان و روان بشریت است حتی یک قطعنامه صادر نکرده است.

وی با اشاره به اینکه رژیم صهیونیستی مسلح به سلاح هسته ای است اظهار داشت: چرا شورای امنیت تاکنون هیچ گونه مجازاتی برای کشورهای مجهز کننده رژیم متجاوز و اشغالگر صهیونیستی به سلاح های کشتار جمعی در نظر نگرفته است؟

دبیر شورای عالی امنیت ملی رویکرد جمهوری اسلامی یاران را مبتنی بر غیر مشروع دانستن سلاح هسته ای اعلام کرد و گفت: به همین دلیل ایران خواستار همکاری دولت های مستقل به منظور اقدام موثر برای خلع سلاح هسته ای است.

جلیلی انرژی صلح آمیز هسته ای را حق ملت ایران و همه ملت ها خواند و با اشاره به بازرسی 3000 نفر روز از فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی ایران و تاکیدهای مکرر آژانس بین المللی انرژی اتمی بر صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای کشور مان گفت، از طنزهای تلخ تاریخ معاصر است  که کشورهایی که سلاح هسته ای را تولید و از آن بر ضد مردم بیگناه استفاده کرده اند و اکنون نیز در حال آزمایش نسل های جدید آن هستند، تلاش می کنند تا ملت ایران را از حق مسلم خود برای بهره مندی از انرژی صلح آمیز هسته ای محروم کنند.

جلیلی با اشاره به موضوع تامین سوخت راکتور تهران گفت: جمهوری اسلامی ایران ابتدا درخواست تامین سوخت این راکتور را به آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه کرد اما برخی قدرت ها به جای تامین آن، پیشنهاد مبادله سوخت را مطرح و علاوه بر آن شروطی را نیز برای آن تعیین کردند و این در حالی است که راکتور تهران تامین کننده نیازهای درمانی چند صدهزار شهروند ایرانی است.

دبیرشورای عالی امنیت ملی با اشاره به پیشنهاد تبادل سوخت برخی قدرتها برای تامین سوخت راکتور تهران گفت: اگر جمهوری اسلامی ایران اورانیوم غنی شده 3.5 درصد را نداشت آنها چگونه می خواستند این نیاز انسانی ملت ما را تامین کنند. بنابراین غنی سای اورانیوم هم حق و هم نیاز ملت ما است.

جلیلی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شکست رویکرد نظامی در افغانستان و عراق گفت: حضور اشغالگران نه تنها امنیت را به افغانستان نیاورد، بلکه تولید مواد مخدر را نیز در این کشورچند برابر کرد. وی افزود: از این رو جمهوری اسلامی ایران معتقد است مشکل افغانستان راه حل نظامی ندارد و اگر اشغالگران به جای تانک، تراکتور به افغانستان آورده بودند تا به حال بسیاری از مشکلات این کشور حل شده بود.

دبیرشورای عالی امنیت ملی با تکذیب همکاری هسته ای ایران و کره شمالی گفت:هرگاه ملت ایران خواهان استیفای یکی ازحقوق خود برمبنای مقررات آژانس بین المللی اتمی و معاهده ان.پی.تی است، برخی قدرت ها با به کارگیری ابزار رسانه ای با موضوع سازی های دروغین تلاش می کنند تصویری غیرواقعی از رویکرد به حق جمهوری اسلامی ایران نشان دهند.

جلیلی با اشاره به حضور گسترده مردم در انتخابات ریاست جمهوری اخیر تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران با قدرت برآمده از پشتیبانی وسیع مردم آماده است تا از همه ظرفیت های خود برای تامین ثبات و امنیت جهان و نیز بسط رفاه و آسایش ملت ها در چارچوب بسته پیشنهادی خود با دولت های مستقل جهانی همکاری کند.

دبیرشورای عالی امنیت ملی درسخنرانی دربنیاد ساساکاوای توکیو همچنین با اشاره به مناسبات خوب ایران و ژاپن گفت:همکاری دو کشور درزمینه خلع سلاح و عدم اشاعه درعرصه بین المللی و نیز همکاری در زمینه ایمنی نیروگاههای هسته ای در عرصه دوجانبه از جمله بسترهای همکاری ها در زمینه انرژی هسته ای است.

کد خبر 1005377

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 6 =