35 هزار مامای بیکار داریم

عضو شورای عالی نظام پزشکی با اشاره به وجود 50 هزار ماما در کشور، گفت: حدود 35 هزار نفر از این ماماها بیکار هستند.

نوشین زنده زبان در گفتگو با خبرنگار مهر به مشکلات ماماهای بیکار در کشور اشاره کرد و افزود: تا کنون نامه نگاریهای متعددی با وزارت بهداشت برای جذب تعدادی از ماماهای بیکار داشته ایم.

این در حالی است که گزارشهای وزارت بهداشت نشان می دهد، میزان مرگ مادران باردار از 268 مورد به ازای هر 100 هزار بارداری در سال 1357 به 27 مورد در سال 84 و 24 مورد در سال 88 کاهش یافته است.

زنده زبان گفت: همواره از مسئولان مربوطه خواسته ایم بر اساس مجوز مجلس شورای اسلامی به وزارت بهداشت که امکان جذب 6 هزار نیروی انسانی در سال را می دهد بخشی از این سهمیه به گروه مامایی تعلق بگیرد.

بر اساس استانداردهای جهانی، برای هر 1000 زایمان 30 تا 40 نفر ماما در سیستم بهداشتی و درمانی کشورها نیاز است.

عضو شورای عالی نظام پزشکی کشور اظهار داشت: اگر همان 30 نفر ماما در نظر گرفته شود تا حدود زیادی مشکلات بیکاری ماماهای کشور رفع می شود.

زنده زبان با اشاره به تاسیس دفاتر مامایی از سوی برخی از ماماهای بیکار، خواستار تامین امنیت شغلی ماماها شد و گفت: متاسفانه قراردادهای بیمه شامل حال ماماها نمی شود و مراجعات بیماران به دفاتر کار مامایی بسیار محدود است که در نتیجه این وضعیت باعث شده تا امکان گذران زندگی در سطح ابتدایی نیز برای ماماها فراهم نباشد.

کد خبر 1007457

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 13 =