بانک کارگشایی ربا خواری را در جامعه از بین می برد

اراک- خبرگزاری مهر: استاندار مرکزی گفت: توسعه فعالیت های بانک کارگشایی در کشور سبب از بین بردن رباخواری در جامعه شده و اقشار محروم جامعه را از خدمات خود بهره مند خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار مهر در اراک، علی اکبر شعبانی فرد عصر یکشنبه در مراسم آغاز به کار اولین شعبه بانک کارگشایی در استان مرکزی در اراک افزود: بانک کارگشایی از یادگاران ارزشمند شهید مدرس است که با هدف حمایت از اقشار کم درآمد جامعه و ترویج سنت قرض الحسنه ایجاد شد.

وی اضافه کرد: بانک کارگشایی در صورت توسعه فعالیتهای خود در کشور قادر خواهد بود وجوه متدینین را جمع آوری کرده و از این وجوه در راستای اهداف صاحبان آن که کمک به مردم کم درآمد و گرفتار جامعه است بهره گیرد که این اقدام در آینده سبب خواهد شد که سنت قرض الحسنه در میان مردم بیش از پیش ترویج شود.

استاندار مرکزی خاطرنشان کرد: هم اینک بخشی از اعتبارات بانک های کشور در بخش قرض الحسنه قرار دارد که می باید بانکداری خرد را از بانکداری کلان جدا کرده و منابع قرض الحسنه بانک ها را در قالب موسسه ای متمرکز کرد تا افراد بیشتری بتوانند از خدمات قابل ارائه این موسسات از جمله بانک کارگشایی بهره مند شوند.

شعبانی فرد با بیان اینکه بانک های دولتی در کشور با اجرای سیاست های اصل 44 در حال واگذاری به بخش خصوصی است اظهار داشت: هم اینم تنها سه بانک دولتی در کشور فعالیت دارند که نیاز است با جدا کردن منابع قرض الحسنه این بانک ها نسبت به سوق دادن آنان به سمت تامین نقدینگی برای طرح های بزرگ اقدام کرد و منابع قرض الحسنه جمع آوری شده را در قالب بانک کارگشایی در اختیار مردم قرار دارد.

کارمزد 9 درصدی موفقیت بانک کارگشایی را در ابهام می برد

استاندار مرکزی با اشاره به اینکه در بان کارگشایی مبنای فعالیت حرکت در چارچوب قرض الحسنه است افزود: باید فعالیت های این بانک برای موفقیت و همه گیری آن قرض الحسنه باشد ولی تعرفه ای که هم اینک از سوی این بانک از دریافت کنندگان تسهیلات آن دریافت می شود بسیار بالا است که این موضوع سبب خواهد که این بانک در رسیدن به اهداف خود با مشکلاتی روبه رو شود.

شعبانی فرد اضافه کرد: بانک کارگشایی هم اینک 4.5 درصد کارمزد بانکی و 4.5 درصد نیز بابت نگهداری وثایق دریافت کنندگان تسهیلات از این موسسه سود دریافت می کند که این میزان بالایب سود به هیچ عنوان نمی تواند منافع دریافت کنندگان تسهیلات را تامین کند.

وی جامعه هدف این بانک را اقشار محروم و افراد دارای مشکل مالی دانست و اظهار داشت: باید با کاهش کارمزدها و هزینه های مربوط به نگهداری وثصایق مردم زمینه را برای تشویق جامعه هدف که عمدتا از بهزیستی و کمیته امداد و نیز اقشار ضعیف جامعه هستند برای دریافت تسهیلات از این بانک تشویق کرد و در غیر این صورت نباید انتظار داشت فعالیت این بانک در استان رنق گیرد.

مدیرعامل بانک کارگشایی کشور نیز گفت: به ازای هر گرم طلا به عنوان وثیقه دریافت تسهیلات از این بانک سه هزار تومان به افراد متقاضی تسهیلات بانکی تا سقف حداکثر یک میلیون تومان پرداخت خواهد شد.

علی عادلی با اذعان به اینکه تعرفه تعیین شده برای ارزیابی طلا برای دریافت تسهیلات از این بانک منطقی نیست اظهار داشت: با وجود این موضوع انتظار می رود استقبال از فعالیت های بانک کارگشایی در کشور از سوی مردم زمینه را برای توسعه فعالیتهای این بانک در شهرهای دیگر استان مرکزی فراهم کند.

مدیرامور شعب بانک ملی ایران در استان مرکزی نیز گفت: متقاضیان دریافت تسهیلات از بانک کارگشایی در اراک در صورت دارا بودن وثایق لازم در حداکثر مدت 30 دقیقه قادر خواهند بود نسبت به دریافت تسهیلات از ÷نج هزار تومان تا سقف یک میلیون تومان اقدام کنند.

عظیم حسین آبادی افزود: منابع قرض الحسنه پرداختی از سوی بانک کارگشایی از محل منابع قرض الحسنه بانک ملی در استان مرکزی تامین شده است که با اجرای آن درخواست های متقاضیان برای دریافت تسهیلبات قرض الحسنه با استفاده از امکانات این بانک به انجام خواهد رسید.

وی با اشاره به اینکه ترویج بانکداری اسلامی از اهداف و رویکردهای بانک ملی در کشور خاطرنشان کرد: این بانک در استان مرکزی علاوه بر راه اندازی باجه های بانکداری اسلامی نسبت به تشکیل صندوق قرض الحسنه پس انداز برای تامین منابع مالی این بانک اقدام کرده است.

مدیرامور شعب بانک ملی در استان مرکزی با اشاره به اقدامات این بانک در استان مرکزی و کسب عناوین نخست در برخی رشته های کاری گفت: بر اساس اعلام مسئولان بانک ملی در استان مرکزی در کنار بانک مسکن در اجرای طرح مسکن مهر در کشور و پرداخت تسهیلات به متقاضیان این طرح رتبه نخست را کسب کرده است که این موضوع نشان از همکاری و همدلی این بانک با مسئولان استان برای کمک به اقشار مختلف مردم دارد.

کد خبر 1010732

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =