تاریخ هنری هنرمندان ایرانی در حال فراموشی است

اصفهان - خبرگزاری مهر: یک هنرمند صنایع دستی با اشاره به اینکه همواره در طول تاریخ فعالیتهای هنری قابل توجهی توسط ایرانیان انجام شده است، گفت: در این خصوص به هنرمندان خالق این آثار توجه نشده که باید در این عرصه اقدامات قابل توجهی را به انجام رساند.

به گزارش خبرنگار مهر در اصفهان حیدر صنیع زاده دوشنبه شب در نشست تخصصی بررسی روند تبلور هنر ایرانی در بقاع متبرکه در شناخته نشده هنرمندان صاحب آثار گفت: از جمله این موارد می توان به گنبد گوهرشاد اشاره کرد زیرا اکثریت افراد تنها گوهرشاد را می شناسند و نامی از هنرمند خلق کننده این اثر تاریخی نیست و بیشتر آثار تاریخی و هنری دارای نوعی تاریخ حکومتی هستند.

این هنرمند اصفهانی که در ساخت ضریح امام رضا (ع) نیز نقش داشته، اظهار داشت: باید در این رابطه فعالیت‌های تحقیقاتی آغاز شود تا در نهایت بتوان تاریخچه قابل توجهی از هنرمندان را به دست آورد.

صنیع زاده در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: بر اساس مستندات تاریخی می‌توان گفت همواره آثار هنری در بقاع متبرکه دستخوش برخی حوادث چون سیل آتش سوزی و برخی از حوادث طبیعی و غیرطبیعی شده که البته این آثار هنری بازسازی و مرمت شده‌اند.

وی ادامه داد: خوشبختانه سیر مرمت این آثار هنری در طول تاریخ روند خوبی به خود گرفته است.

آئینه کاری در بقاع متبرکه مربوط به دوره صفویه و قاجاریه است

این هنرمند اصفهانی همچنین به سابقه آئینه کاری در بقاع متبرکه نیز اشاره کرد و اظهار داشت: این هنر مربوط به دوره صفویه است که بیشتر در سقف بکار می‌رود و این هنر نیز در دوره صفویه و قاجاریه روند تکامل گرفت.

صنیع زاده یادآور شد: آئینه کاری در اماکن متبرکه در نهایت سبب می‌شود تا شاهد نوعی فضای معنوی و نورانی در این اماکن باشیم و از همین سبب نیز مورد توجه هنرمندان و حاکمان دوره صفوی و قاجاری بوده است.

صنیع زاده همچنین گچبری در نقاط بالادست بقاع مترکه، حجاری سنگ، زری بافی برای روی سنگ قبر و یا ضریح‌ و ‌مفروش کردن این بقاع متبرکه را از دیگر هنرهای ایرانیان دانست که همواره در طول تاریخ مورد توجه هنرمندان صنایع دستی بوده است.

وی همچنین به نقش ایرانیان در بقاع متبرکه و خلق آثار هنری در کشور عراق نیز اشاره کرد و اظهار داشت: هنرمندان ایرانی از سال 1330 به بعد نقش قابل توجهی در خلق آثار هنری در این کشور بر عهده داشتند که متاسفانه این امر در سال 1348 به دلیل ایرانی ستیز بودن صدام و رژیم بعث متوقف و پس از آن این روند از سال 1375 به بعد آغاز شد.

برخی مسئولان عراق نمی خواهند آثار هنری ایران در آن کشور به کار برود

این هنرمند صنایع دستی همچنین یادآور شد: در یک دوره خاص به دستور صدام هنر و خط ایرانی از اماکن متبرکه این کشور حذف و بقاع متبرکه دچار نوعی ایرانی زدایی شد و در حال حاضر نیز مسئولان عراقی اسرار بر این امر دارند که در ساخت آثار هنری در این کشور اثری از خط ایرانی در کار نباشد.

صنیع زاده همچنین در خصوص رنگ طلایی گنبدهای حرم ائمه اطهار (ع) نیز اظهار داشت: باید به هنر ایرانیان در ساخت گنبد توجه داشت و حتی طلایی بودن رنگ گنبدها نیز به این سبب است که در طول روز به سبب برخورد نور با آن این بنا را با دیگر ابنیه متفاوت خواهد کرد و در شب نیز به سبب برخورد نور ماه و اکنون نیز نورهای مصنوعی این بنا را از دیگر ابنیه شاخص تر خواهد کرد.

در بخش دیگری از این جلسه یکی دیگر از هنرمندان اصفهانی نیز در خصوص آخرین درب ساخته شده که از اصفهان به کربلا ارسال و نصب شده است نیز به بیان توضیحاتی پرداخت و گفت: متاسفانه هنر اصفهان بطور مثال در عرصه صنعت چوب اکنون در حال زوال و فراموشی است که باید در این خصوص توجه لازم انجام شود.

قضاوی خاطرنشان کرد: در حال حاضر هنرمندان باید تلاش و اهتمام لازم را برای احیاء صنایع و هنر ایرانی انجام دهند تا در نهایت شاهد خلق آثار هنری بدیع و بی نظیری در این عرصه باشیم.

کد خبر 1015684

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =