آمادگی برای فاینانس 40 درصد ساخت راه‌آهن وان ترکیه

مدیر کل امور بین الملل راه آهن جمهوری اسلامی ایران از اعلام آمادگی کشورمان برای فاینانس ساخت 40 درصد از خط آهن وان ترکیه خبر داد و اعلام کرد با ساخت این مسیر ریلی، ایران به اروپا می‌پیوندد.

عباس نظری در گفتگو با مهر با اشاره به اعلام آمادگی ایران برای فاینانس ساخت 40 درصد از خط ریلی وان ترکیه ، گفت: با احداث این خط، حجم مبادلات بار ایران از طریق راه آهن به ترکیه همطراز با ترکمنستان خواهد شد.

وی افزود: ایران از طریق این راه آهن می تواند به راه آهن کشورهای اروپایی و در نهایت به بندر هامبورگ آلمان متصل شود.

نظری ترکیه را یکی از کشورهای هدف راه آهن جمهوری اسلامی ایران دانست و تصریح کرد: در حال حاضرحجم سالیانه حمل و نقل بار به ترکیه تنها 200 هزار تن است، این در حالی است که هم اکنون قطارهای مسافری در  مسیرهای ریلی تهران-استانبول، تهران-دمشق از طریق راه آهن ترکیه و تبریز-وان در حال فعالیت هستند.

مدیر کل امور بین الملل راه آهن طول خط آهن وان را 220 کیلومتر و محل آن را اطراف دریاچه وان در کشور ترکیه اعلام کرد و اظهار داشت: در صورت ساخت این خط ریلی، حجم مبادلات بار از ایران به کشور ترکیه به بیش از 3 میلیون تن (در حدود مبادلات با ترکمنستان و کشورهای CIS) در سال خواهد رسید.

نظری با اشاره به اینکه وظیفه ساخت خط آهن وان بر عهده دولت ترکیه است، گفت: در این زمینه نشستهایی دو جانبه با دولت ترکیه و همچنین از طریق اکو صورت گرفته که در جریان آن، این کشور مجاب به ساخت این خط ریلی شده است.

وی اعلام کرد: وزیر راه و ترابری اعلام آمادگی ایران برای فاینانس ساخت 40 درصد از این مسیر را به دولت ترکیه اعلام کرده است.

مدیر کل امور بین الملل راه آهن در ادامه از پیگیری سازمان اکو (سازمان همکاری اقتصادی یک سازمان اقتصادی منطقه‌ای) برای جذب وام 450 میلیون دلاری از بانک توسعه اسلامی برای این خط ریلی خبر داد و تصریح کرد: در صورت جذب این وام دولت ترکیه قادر خواهد بود به تنهایی خط ریلی وان ترکیه را تکمیل کند.

کد خبر 1018708

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 9 =