جای پای ایران در اسپانیا

کتاب "جای پای ایران در اسپانیا" اثر ریحانه کیانی‌فر از سوی انتشارات پایه دانش و به همت انجمن دوستی ایران و اسپانیا منتشر شده است.

خبرگزاری مهر- گروه دین و اندیشه: از دورترین ایام، روابط ایران با اسپانیا در زمینه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و عملی وجود داشته است. بنا بر گفته مورخان جای پای ایران در تاریخ و فرهنگ اسپانیا به خوبی قابل تشخیص است.

در طول هشت قرن حاکمیت مسلمانان در اندلس فرهنگ ایرانی به عنوان یکی از ارکان فرهنگ اسلامی نقش شایسته‌ای را در فرهنگ و تمدن اندلسی ایفا کرد و حضور ایرانیان در زمینه‌های علوم، موسیقی و ادبیات در دوره حکومت اسلامی در اندلس مورد تأیید مورخان است.

برخی مورخان از حضور پارسیان در شبه جزیره ایبری در نخستین سالهای عصر هخامنشیان یاد کرده‌اند. همچنین از حضور یک ایرانی به نام ساتاسپس در عصر خشایارشاه خبر می‌دهند که از تنگه جبل الطارق گذشته و وارد اسپانیا شد.

هنگامی که تولدو - پایتخت اسپانیای پیش از اسلام - به تصرف مسلمانان درآمد طارق بر ذخایر سرشاری که در کاخهای گوتها و مخصوصا در کلیسای بزرگ تولدو بود دست یافت.

این کتاب به تاثیرات ایرانیان بر اسپانیاییها در حوزه‌های فلسفه،  فرهنگ، عرفان، موسیقی و ادبیات، پزشکی، تاریخنگاری و جغرافی، ریاضیات و نجوم و هنر و معماری می‌پردازد.

نویسنده در فصل اول این کتاب به بررسی تاریخ روابط خارجی میان ایران و اسپانیا می‌پردازد و رد آن را تا دوران پیش از اسلام دنبال می‌کند. در فصول بعدی به تأثیرات در حوزه‌های مختلفی که ذکر آن رفت بر اسپانیا می‌پردازد. 

کد خبر 1019268

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =