امضای قرارداد یک میلیاردیورویی گازی ایران و آلمان

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز از امضای قرارداد یک میلیارد یورویی گازی ایران و آلمان خبر دادو گفت: براساس این قرارداد دانش فنی ساخت توربین و توربو کمپرسورهای گاز به متخصصان داخلی منتقل خواهد شد.

علیرضا غریبی در گفتگو با مهر با اشاره به امضای قرارداد گازی با یک شرکت آلمانی برای ساخت، نصب و راه اندازی 100 دستگاه توربوکمپرسور گاز، گفت: ارزش این قرارداد حدود یک میلیارد یورو است و شرکت آلمانی باید تا پایان برنامه پنجم توسعه ساخت، نصب و راه اندازی این تعداد دستگاه توربین و توربوکمپرسور گاز را اجرایی کند.

وی با بیان اینکه یکی از توافقهای انجام گرفته بین مقامات شرکت ملی گاز ایران و شرکت آلمانی در این قرارداد، انتقال دانش فنی ساخت توربین و توربوکمپرسورهای گاز به متخصصان داخلی است، تصریح کرد: پیش بینی می کنیم با اجرایی شدن این قرارداد علاوه بر تجهیز شبکه انتقال گاز ایران به دستگاههای توربوکمپرسور گاز و افزایش پایداری انتقال گاز طبیعی در سطح شبکه سراسری، امکان بومی سازی و ساخت داخل توربین و توربوکمپرسورهای گاز فراهم شود.

این مقام مسئول همچنین با بیان اینکه پیش از این نیز یک قرارداد برای ساخت، نصب و راه اندازی 45 دستگاه توربوکمپرسور گاز با این شرکت آلمانی امضا شده بود، بیان کرد: این شرکت آلمانی بر اساس قرارداد قبلی تاکنون 45 دستگاه توربین گازی را تحویل داده است و مابقی توربینها نیز تا پایان سالجاری تحویل می شود.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با اشاره به اینکه هم اکنون 62 ایستگاه تقویت فشار و بالغ بر 200 دستگاه توربو کمپرسور گاز در سطح شبکه انتقال گاز ایران در مدار بهره برداری قرار دارد، یادآور شد: از ابتدای سالجاری تاکنون نیز ساخت 11 ایستگاه تقویت فشار گاز در برنامه قرار داشت که تاکنون ساخت 6 ایستگاه تقویت فشار گاز به پایان رسیده است و ساخت تاسیسات تقویت فشار گاز باقی مانده نیز تا پایان امسال تکمیل و در مدار بهره برداری قرار می گیرد.

غریبی در پایان با اشاره به اینکه برای سال آینده ساخت 5 ایستگاه تقویت فشار گاز در برنامه شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران قرار دارد، اظهار کرد: همچنین در سال 1389 برای ساخت یکهزار خطوط انتقال گاز برنامه ریزی شده است.

کد خبر 1019774

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 12 =