400 هزار صندلی خالی در مدارس غیردولتی کشور وجود دارد

سمنان - خبرگزاری مهر: سرپرست دفتر پشتیبانی و توسعه مدارس غیردولتی وزارت آموزش و پرورش گفت: امسال 6.6 درصد میزان جذب دانش آموزان در مدارس غیردولتی نسبت به سال گذشته رشد داشته است اما هنوز 400 هزار صندلی خالی در مدارس غیردولتی کشور وجود دارد.

به گزارش خبرنگار مهر در سمنان، ابوطالب حافظی صبح سه شنبه در نشست مدیران ادارات آموزش و پرورش استان سمنان گفت: همه باید تلاش کنند تا ظرفیت های موجود در مدارس غیردولتی کشور استفاده شود.

وی با اشاره به اینکه ایجاد صندوق حمایت از موسسان مدارس غیردولتی در کمیسیون اجتماعی دولت به تصویب رسیده است، گفت: در صورت تصویب نهایی ایجاد این صندوق، صندوق حمایت از موسسان مدارس غیردولتی پس از صندوق ذخیره فرهنگیان دارای بزرگترین سرمایه خواهد بود.

به گفته وی، دولت در گام اول سه هزار میلیارد ریال را از منابع وزارتی و دیگر منابع در اختیار این صندوق قرار می دهد.

سرپرست دفتر پشتیبانی و توسعه مدارس غیردولتی وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: 20 درصد از فعالیتهای آموزش و پرورش باید تا پایان برنامه پنجم توسعه به بخش غیردولتی واگذار شود.

به گفته وی، در قانون مدارس غیردولتی اجازه ساخت فضاهای پرورشی مانند کانونهای فرهنگی و تربیتی، اردوگاه ها، کلینک های مشاوره پیش بینی شده است.

وی با اشاره به وجود مدارس دولتی که آموزش و پرورش قدرت تخریب و بازسازی آنها را ندارد، گفت: در صورت واگذاری این مدارس به موسسین غیردولتی، موسس در اولویت پرداخت وام از محل بنگاه های زودبازده اقتصادی قرار می گیرد.

حافظی همچنین از قرارداد با بانک تعاون و توسعه خبر داد و گفت: در قراردادی با این بانک به موسسین مدارس غیردولتی تسهیلات تجهیزات پرداخت می شود.

وی همچنین از قرارداد با وزارت کار و امور اجتماعی برای اجرای دوره کارورزی خبر داد و گفت: فارغ التحصیلانی که یک دوره یکساله در مدارس غیردولتی فعالیت کنند پس از جذب در آن مدرسه به مدت سه سال وزارت کار و امور اجتماعی بیمه این معلمان را پرداخت می کند.

به گفته وی، حجم مشارکتهای نقدی به آموزش و پرورش شش هزار و 330 میلیارد ریال بوده است که مشارکت مردمی و فوق برنامه در استان سمنان نیز بیش از 14 میلیارد و 200 میلیون ریال بوده است.

سرپرست دفتر پشتیبانی و توسعه مدارس غیرانتفاعی وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه پنجم توسعه 20 درصد مدارس در کشور باید به صورت هیئت امنایی اداره شوند.

یک میلیون و 120 هزار دانش‌آموز در مدارس غیردولتی کشور مشغول به تحصیل هستند و در حال حاضر 16 هزار موسس مدارس غیردولتی در کشور به مشغول به فعالیت هستند.

کد خبر 1019991

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 7 =