جشنواره بیست و هشتم فیلم فجر آغاز دورانی تازه در سینمای ایران است

دکتر سیدمحمد حسینی در نشست خبری جشنواره بین‌المللی فیلم فجر این دوره جشنواره را آغاز دورانی تازه در سینمای ایران دانست.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه مهدی مسعود شاهی دبیر بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر با حضور نمایندگان رسانه‌ها بعد از ظهر امروز سه‌شنبه 29 دی‌ماه در دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی برگزار شد.

در ابتدای این مراسم دکتر حسینی درباره برگزاری جشنواره فیلم فجر گفت: امسال شاهد رونق بیشتری نسبت به سالهای پیش در این رویداد فرهنگی هستیم و می‌توانیم برپایی این جشنواره را آغاز حرکتی جدید و گسترده‌تر بدانیم. ما در این دوره شاهد رشد آمارآثار بودیم، امسال 27 فیلم در بخش مسابقه داریم در حالی که پارسال 24 اثر در این بخش روی پرده رفت.

وی افزود: فیلم‌های متقاضی این دوره 79 اثر بودند اما پارسال تنها 59 فیلم ثبت نام کردند، این ارقام گویای تلاش اهالی سینما است امسال در بازار فیلم ما میزبان 150 میهمان خارجی هستیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد درباره برپایی جشنواره در برج میلاد گفت: این مرکز امکان بهتری برای برگزاری جشنواره دارد، سعی داریم خدمات بیشتری به مدعوین ارائه کنیم. برج میلاد امکان برگزاری نمایشگاههای متعدد را برای ما مهیا می‌کند. بیست و هشتمین جشنواره فیلم فجر همزمان با تهران در 10 استان کشور برپا می‌شود.

وی درباره قانون‌مند کردن ممیزی در سینما افزود: ما در سینما و مطبوعات به تدوین یک نظام جامع تاکید داریم، در همین راستا باید آئین‌نامه‌های شفافی تهیه شود تا بتواند به هنرمندان و کارشناسان کمک کند. ما تدوین و قانون‌مند کردن ممیزی در سینما را در نظر داریم و همچنان این موضوع را پیگیری می‌کنیم.

حسینی ادامه داد: نمی‌توان آئین‌نامه را با شتابزدگی تهیه کرد و باید بخش‌های مختلف آن کارشناسی شود. در عین حال سعی می‌کنیم در بحث ممیزی به چارچوب مشخص برسیم.

وی درباره رفع توقیف بعضی فیلم‌ها در آستانه جشنواره فیلم فجر گفت: رفع توقیف فیلم‌ها به خاطر جشنواره نبوده است، حتی قبل از اعلام حکم آقای جواد شمقدری برای معاونت سینمایی و در دوران آقای جعفری جلوه من فیلم سینمایی "کتاب قانون" را دیدم و اعلام کردم این فیلم برای اکران مشکلی ندارد، آن زمان تا جشنواره فاصله زیادی داشتیم.

مهدی مسعودشاهی دبیر جشنواره بیست و هشتم در بخش دیگری از جلسه در پاسخ به خبرنگار مهر در ارتباط با پایان مهلت ارسال نسخه نهایی فیلم‌ها و حضور میهمانان خارجی گفت: امروز پایان مهلت ارسال نسخه نهایی فیلم‌ها به دفتر جشنواره است اما از شرایط پس از تولید در سینمای ایران باخبر هستید و به مشکلاتی که در این باره وجود دارد واقف هستید.

وی افزود: ما به احترام تولید کنندگان آثار اگرچه در جدول نمایش دچار مشکل می‌شویم اما این شرایط را در نظر می‌گیریم و در بخشی از جدول نمایش علامت ستاره دیده می‌شود که جای این فیلم‌ها است. در جشن افتتاحیه جشنواره فجر شما میهمانان خارجی را از نزدیک ملاقات می‌کنید.

مسعودشاهی ادامه داد: داورهای این دوره از جشنواره انتخاب شده‌اند و همه چیز شفاف است، اگر امروز نشست مطبوعاتی در برج میلاد برگزار می‌شد قطعا نظر مخالفان تغییر می‌کرد، این مکان فرصت خوبی برای تعامل اهالی سینما فراهم می‌کند.

وی درباره انتخاب فیلم از نگاه تماشاگران گفت: امسال با گروهی جدید که این وظیفه را برعهده دارد فیلم منتخب مردم معرفی می‌شود، تعداد بالای نمایش فیلم‌ها نیز با تعامل با اهالی سینما تعیین شده است.

دبیر این دوره از جشنواره درباره ویژگی‌های این دوره گفت: نقطه ضعف این دوره حضور من است و نقاط قوت آن استفاده از تجربه‌های دیگران است. در این دوره کار تازه‌ای انجام دادیم که آنهم برگزاری نظرخواهی از اهالی مطبوعات و مردم درباره مدیریت این دوره است.

مسعودشاهی افزود: بحث نبودن چند فیلم در بخش مسابقه طبیعی است و تصممی است که هیئت انتخاب گرفته است. در همین راستا تصمیم گرفتیم تعدادی از سانس‌ها را در جشنواره نمایش دهیم این به دنبال اهدافی است که معاونت سینمایی دنبال می کند. درباره نمایش محدود فیلم‌های "هیچ"، "آتشکار" و "زمهریر" مسئولان تصمیم گرفتند تا این فیلم‌ها را منتقدان و مردم ببینند تا نگاه اهالی رسانه‌ها باعث شود تکلیف نمایش این آثارروشن شود.

وی درباره حضور فیلم‌های خارجی در بخش بین‌الملل گفت: محدودیتی برای فیلم‌های خارجی وجود ندارد و تمام کشورها می‌توانستند در این رویداد سینمایی شرکت کنند. اطلاعات دقیق درباره ویژگی‌های بخش خارجی روی سایت وجود دارد.

کد خبر 1020294

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 2 =