دبیرخانه ای برای همکاری کشورهای حوزه خلیج فارس تاسیس شود

سفیر سابق ایران در عمان خواستار تاسیس دبیرخانه ای برای همکاری میان کشورهای حوزه خلیج فارس شد و گفت: همکاری های متقابل در این حوزه می تواند زمینه ساز امنیت دسته جمعی کشورهای حاشیه خلیج فارس شود است .

به گزارش خبرنگار مهر، مرتضی رحیمی طی سخنانی در نوزدهمین همایش بین المللی خلیج فارس؛ چالش ها و ساز و کارهای منطقه ای تاکید کرد: امنیت خلیج فارس در گرو دستیابی به نگاه مشترک میان کشورهای حوزه این خلیج بوده و این امر نیز با تعیین ضرب الاجل میسر نمی شود.

وی در ادامه بیگانگان را عامل اصلی اختلاف افکنی در این منطقه دانسته و گفت: اهمیت خلیج فارس فقط به نفت و گاز آن نیست بلکه بسیاری محققین این منطقه را به خاطر مرکزیت کهن ترین تمدن های بشری مرکز دنیا عنوان کرده اند.

رحیمی اختلافات موجود در منطقه خلیج فارس را منحصر به عرب و عجم ندانست و گفت: تضاد میان خود اعراب ها بیش از اختلافهای عربی عجمی بوده و تنها عامل آن حضور بیگانگان در منطقه است.

وی در ادامه با اشاره به افزایش روز افزون مناسبات میان ایران و عمان تاکید کرد: این دو کشور در بحث امنیت مشترک دسته  به درک لازم رسیده اند و می توانند در همبستگی جمعی کشورهای حوزه خلیج فارس نقش کلیدی داشته باشند.

سفیر سابق ایران در عمان با اشاره به پرداختن قدرت های بیگانه به پروژه ایران هراسی در منطقه گفت: همه اعضای خانواده حوزه خلیج فارس یکدست نبوده و بسیاری از آنها به این درک رسیده‌اند که قدرت های خارجی به دنبال اختلاف افکنی و منافع خود در منطقه هستند.

وی با بیان این که ایران پیشتاز در ساز و کار امنیت دسته جمعی بوده است، تاکید نمود: هر گونه اختلاف را باید از طریق روابط دو جانبه و در چارچوب روابط دوستانه حل و فصل کرد.

سفیر سابق ایران در عمان با اشاره به رفتار عمان در برخورد با ایران گفت: این کشور نه تنها ایران را تهدید علیه منطقه نمی‌داند بلکه آن را یکی از عوامل اساسی تامین کننده امنیت منطقه می داند و در سال های اخیر تلاش کرده این نظر را به کشورهای خارج از منطقه نیز برساند. عمان از حق هسته‌ای ایران پیوسته حمایت کرده است و راه حل این موضوع را پرهیز از تهدید و تحریم علیه ایران می داند.
کد خبر 1020331

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 6 =