دانش آموزان ایرانی به ورزش و هنر نیاز دارند

رئیس دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران با بیان اینکه ایران در آموزش بزرگسالان به خصوص در بخش فنی و حرفه ای دچار چالش است، گفت: بررسیهای موجود نشان می دهد که دانش آموزان ایرانی هم اکنون به هنر، تربیت بدنی و آموزش خلاقیت نیاز دارند.

به گزارش خبرنگار مهر، چون لی هان در نشست خبری که عصر روز سه شنبه با حضور مدیرکل دفتر همکاری‌های علمی و بین‌المللی وزارت آموزش و پرورش برگزار شد، گفت: آخرین گزارشات جهانی پایش آموزش 2007 ـ 2008 به زبان فارسی ترجمه شده که بر اساس آمار و اطلاعات از طرف دولت‌ها، وزارتخانه‌ها و کشورها منبع خوبی برای دستیابی به اطلاعات برای آموزش است.

وی ادامه داد: طبق آخرین گزارش پایش 2010 میلادی در حال حاضر 75 میلیون کودک به آموزش دسترسی ندارند که بیشترین آنها در کشورهای توسعه نیافته و کمتر توسعه یافته است.

رئیس دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران با اشاره به اقدامات آموزشی ایران پس از انقلاب اسلامی در سال 57 افزود:  دستاوردهای خوبی طی این سه دهه در زمینه آموزش به دست آمده و ایران در مقایسه با کشورهایی که درآمد متوسطی دارند، در بحث آموزش جلوتر است.

وی اظهار کرد: اما ترک تحصیل و مردود شدن دانش آموزان در ایران وجود دارد که باید آن را کاهش داد.همچنین به دانش آموزان در مناطق محروم و همچنین گروه‌هایی که کوچ نشین و حاشیه نشین هستند، باید بیشتر توجه شود.

چون لی هان اظهار کرد: ایران باید به کودکان و جوانان خود اقتدار بخشی بیشتری ببخشد  تا به کودکانی پویا و خلاق تبدیل شوند که لازمه این کار توجه به ورزش و هنر است.

رئیس دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران خاطرنشان کرد: اطمینان می دهم یونسکو همچنان به همکاری‌های خود ادامه خواهد داد، چرا که این همکاری‌ها مالی نیست، بلکه وابسته به ظرفیت ملی و انسانی است‌، یعنی همان چیزی که مورد اهمیت و توجه همه دولت‌هاست.

در ادامه این نشست خبری، مدیرکل دفتر همکاری‌های علمی و بین‌المللی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به برنامه های جهانی توسعه بخش آموزش برای همه که در سال 2000 میلادی در اجلاس داکار تدوین و تصویب شد، گفت: این برنامه مورد تعهد 196 کشور قرار گرفت و این سند با 6 هدف و چهار بند مدون به امضا رسید.

غلامرضا کریمی با بیان اینکه توسعه آموزش پیش‌ دبستانی، کامل شدن پوشش تحصیل دوره ابتدایی، افزایش 5 درصدی فعالیت‌های سوادآموزی، رفع نابرابری‌های جنسیتی در آموزش، آموزش مهارت‌های زندگی و ارتقای کیفیت آموزش به عنوان اهداف این سند عنوان شد، ادامه داد: کودکان پیش از دبستان، جمعیت لازم التعلیم آموزش پایه، کودکان خارج از مدرسه و بزرگسالان بی‌سواد نیز به عنوان گروه‌های هدف مشخص شدند.

مدیرکل دفتر همکاریهای علمی و بین‌المللی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: گزارش این دوره پایش جهانی با موضوع دسترسی کودکان محروم از آموزش است وهمزمان در نیویورک توسط بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد و مدیر کل یونسکو رونمایی می‌شود.

کریمی با بیان اینکه نسخه فارسی این گزارش تا اوایل اردیبهشت ماه سال آینده منتشر و در اختیار مراکز علمی قرار می‌گیرد، افزود: با توجه به تعریف جدید از سواد آموزی بدستور وزیر آموزش و پرورش در پایان اجلاس آموزش بزرگسالان در برزیل مقرر شد کارگروهی برای ساماندهی جدید و یکپارچه‌ای از آموزش بزرگسالان در سطح ملی و با حضور نهادها و سازمان‌های غیردولتی و وزارت آموزش و پرورش ایجاد شود.

همچنین در این نشست، گزارش پایش جهانی آموزش برای همه سال 2010 میلادی با عنوان «افزایش دسترسی کودکان محروم به آموزش» همزمان با دفتر سازمان ملل متحد و یونسکو با حضور مدیر منطقه‌ای یونسکو در تهران رونمایی شد.

کد خبر 1020334

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =